ניר חסון
ניר חסון

על רקע העימות הקשה בהר הבית הבוקר (שני), גוברת הביקורת מימין על התנהלות המשטרה באזור. בינתיים נרגעו הרוחות במקום, ולאחר התפזרות הצעירים שחסמו את הכניסה למסגד אל-אקצא נעצרו ארבעה חשודים במעורבות בהפרות הסדר, שניים מהם קטינים. מתחם ההר, שנסגר אתמול חלקית בשל חשש לאלימות, נפתח היום ליהודים ולתיירים כרגיל.

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, אמר היום כי הוא מגבה את ההחלטה לסגור את ההר למבקרים. "ההחלטה התקבלה בשל שיקולים מבצעיים של מפקד המחוז, אבל אני בוחן את האפשרות שאם ההר נסגר ליהודים הוא ייסגר גם למוסלמים", אמר השר בעת ביקור ברחבת הכותל. אהרונוביץ הוסיף כי סביב הר הבית מזוהה פעילות של חמאס ושל הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. לגבי החבלות החוזרות ברכבת הקלה בשכונות הפלסטיניות בירושלים אמר אהרונוביץ: "לא אאפשר הפרות סדר ולא זריקות אבנים, והנחיתי לטפל בהן ביד קשה. ישנה ירידה במספר זריקות האבנים, נרים אמצעים טכנולוגיים ונתגבר את הכוחות כדי להחזיר את השקט".

שוטר הודף פלסטינים בהר הבית, הבוקרצילום: אי־פי

סגן השר לשירותי דת, אלי בן דהן, אמר היום כי "הגיע הזמן שהמשטרה תיקח אחריות לכל מה שנעשה בהר הבית. העובדה שיהודי לא יכול להיכנס להר ולהתפלל זה דבר בלתי נסבל, שלא קיים בשום מקום אחר בעולם. אתמול הגיעו אנשים מכל רחבי הארץ, ואפילו לבקר לא התאפשר להם. המציאות שבה המשטרה סוגרת את הר הבית ליהודים בגלל שערבים מתפרעים לא יכולה להימשך". ח"כ מירי רגב (הליכוד) הוסיפה כי "המציאות שבה מרשים לעצמם מוסלמים לנהוג באלימות כלפי שוטרים בהר הבית היא תוצאה של רפיסות המשטרה כלפי המתפרעים".

בימין מבקשים לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית כך שיהודים יוכלו להתפלל בו. בן דהן אמר ל"הארץ" כי לפני כמה חודשים הגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו תקנות שיאפשרו תפילת יהודים בהר הבית, אך זה נמנע מלאשר אותן. לפי התקנות ייקבעו מועדים שבהם יורשו יהודים להתפלל במתחם מסוים על ההר, בדומה לנוהג במערת המכפלה. "אני לא משלה את עצמי", אמר בן דהן, "זו החלטה אסטרטגית ולכן אנחנו מצפים שהממשלה תדון בעניין, אבל אי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא - כשהר הבית הוא המקום הקדוש ביותר וגם המקום היחידי שבו יהודי לא יכול להתפלל". לדבריו, "אין לנו עניין להבעיר את המזרח התיכון, זה כורח מתבקש. הר הבית זה מקום שבו הריבונות חלה, זה לא שטח אקס-טריטוריאלי".

לאחרונה הצטרף גם ראש העיר ירושלים ניר ברקת לקוראים לשינוי המצב הקיים בהר. בראיון ל"מקור ראשון" אמר ברקת: "אני לא מרוצה מהסטטוס-קוו במקום (...) אני מצפה שמדינת ישראל תביא צדק לסטטוס קוו. לרוב, סטטוס-קוו נמצא בהלימה לחוק; פה יש לנו פער בין הסטטוס-קוו לחוק או להבנה של בית המשפט הגבוה לצדק. בעיניי יש פה פער שצריך לבחון איך להתמודד איתו, ואפשר למצוא פתרון מבלי להביא להפרות סדר ולפיצוץ". 

בעמותת "עיר עמים", שעוקבת אחר פעילות ארגוני הימין בנוגע להר הבית, מזהים לאחרונה התגברות בפעילות למען שינוי הסטטוס-קוו. כך, למשל, הוקמה תנועה חדשה למאבק למען הקמת בית כנסת על הר הבית, נפתחו אתרי אינטרנט בנושא והופצו עלונים המוקדשים להר הבית. תנועת הנוער "אריאל" הקדישה את שנת ההדרכה בה להר הבית, וניכרת עלייה במספר המבקרים בהר והאירועים הקשורים בו.

למרות זאת, כל הנוגעים בדבר מסכימים כי הסיכוי שראש הממשלה יסכים לשינוי כלשהו בסטטוס-קוו אפסי, בשל לחץ בינלאומי כבד וחשש של גורמי הביטחון מהתפרצות אלימה. לאחרונה אף הורה נתניהו לפרק גשר עץ זמני מחוץ להר הבית שאמור היה להוביל לשער המוגרבים בשל חשש למשבר עם ירדן.

בהתייחסו למהומות הבוקר אמר היום נתניהו: "אני מחויב וישראל מחויבת לשמירה על הסטטוס קוו בדיוק כפי שהיה במשך עשרות שנים", בפתח פגישתו עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הוסיף ראש הממשלה כי "קיצונים פלסטינים גרמו לאלימות הזאת על ידי הסתה והפצת שמועות שקריות וחסרות בסיס לגבי איום ישראלי מדומה על המקומות הקדושים למוסלמים. אין דבר רחוק יותר מן האמת. ישראל מקפידה באדיקות על הגנת המקומות הקדושים  וזכותם של בני כל הדתות להתפלל במקומות הקדושים להם, ותמשיך לשמור על הסדר ועל חופש הפולחן".

הבוקר התרחשו בהר הבית עימותים קשים, כאשר צעירים פלסטינים רעולי פנים יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר שוטרים, והתבצרו מאחורי מחסומים שהכינו מראש בכניסה למסגד אל-אקצא. השוטרים הדפו אותם לתוך המסגד תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, נעלו את דלתותיו כשהמתפרעים בתוכו ופירקו את המחסומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ