תושבי ערד המפוטרים תקפו את ליברמן: שלא יבוא אם אין לו בשורות

שר החוץ וחברי סיעתו הגיע לביקור הזדהות במפעל בזמן שהעובדים קיבלו מכתבי פיטורים. "בא לעשות פוליטיקה, הפסקנו להאמין להם"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

שר החוץ אביגדור ליברמן בא היום (שני), יחד עם חברי סיעתו, לפגישה עם מנהלי מפעל "ערד תעשיות טקסטיל" וזכה לקבלת פנים צוננת. כמאה עובדים ותושבים נוספים, שהגיעו למפעל הסגור, התפרצו לדברי ליברמן, ואמרו כי אינו צריך להגיע לעיר אם אין לו פתרונות שימנעו את הפיטורים ההמוניים. "ליברמן בא בשביל הפוליטיקה, הפסקנו להאמין להם", אמרה תושבת העיר אניטה רוזנבאום. "אם אין לו מעשים שלא יבוא", אמר תושב אחר.

חברי סיעת ישראל ביתנו הגיעו לסיור בעקבות סגירת המפעל ופיטורי 200 עובדים, ונפגשו עם מנהלי המפעל ונציגים מעיריית ערד. בחדר המקביל, קיבלו עובדי המפעל מכתבי פיטורים. למרות ציפיית העובדים מהשר ליברמן, הוא הבהיר כי לא הגיע עם הצהרות. "לא באנו להצהיר הצהרות, אלא להקשיב לעובדים, לא באנו עם הבטחות, אלא לבדוק האם ניתן לעשות משהו", אמר ליברמן. "מהמצב כאן בערד אי אפשר להתעלם. גם בדיונים בכנסת, חברי הכנסת של הסיעה מעלים את המצב של ערד. אנחנו יכולים להתחייב רק לדבר אחד וזה לעשות את המקסימום. אנו מחויבים לערד ולא רק בבחירות".

תושבים רבים מערד, שאינם עובדים במפעל, הגיעו למפגש כדי לתמוך במפוטרים והסבירו כי סגירת המפעל היא גזר דין מוות לעיר. תושב העיר עזריאל סטרלינג אמר כי "זאת בדיחה גרועה של ליברמן מה שהוא עשה היום - לבוא ולהגיד שאין הצהרות".

ליברמן בסיור במפעל מגבות ערד, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

"למה ליברמן הגיע, כדי להגיד שהוא שוקל מה לעשות עם 1,300 משפחות שאין להן עבודה? אם רצו יכלו להציל אותנו כבר מזמן", אמרה רוזנבאום, והוסיפה כי "הפסקנו להאמין להם. בערד אין פרנסה ואין במה להאכיל את הילדים שלנו. אנחנו רוצים רק להתפרנס בכבוד, זאת לא מדינה של פרזיטים. אבל כנראה רוצים שכולנו נחיה על ביטוח לאומי".

מנו ביטמן תושב ערד ופעיל חברתי אמר כי ליברמן יכול בהחלטה אחת לשנות את רוע הגזרה על העיר: "לליברמן יש שתי אפשרויות. המפעל זה כמו אדם במוות קליני וליברמן מנתח על. הוא יכול להחזיר אותו לחיים או לנתק את המכשירים. אנשים צריכים עבודה ולא משנה מהי, למדינה יש אחריות על האנשים".

אחת המפטורות, ילנה ריוצ'ין, העובדת במפעל 15 שנה, סיפרה כי היא שוקלת לעזוב את העיר בחיפוש אחר עבודה חדשה. "אני בת 49, העבודה היחידה שיש באזור זה עבודה בניקיון. אבל אני לא צעירה, לא יכולה לעבוד בזה", אמרה ל"הארץ". לדבריה, הנהלת המפעל מעוניינת להמשיך להפעיל אותו, אך רק אם יקבלו עזרה מהמדינה כדוגמת הטבת ארנונה. "כל השבוע הגיעו לפה חברי כנסת וכולם אמרו שמבינים אותנו וצריך לעזור לנו. למדינה יעלה יותר כסף להחזיק אותנו כמובטלים מאשר לתת מענק שנמשיך לעבוד. אבל אנחנו בענף הטקסטיל ולא צריך אותנו בארץ. אין לנו עתיד כאן, אין לנו לחם".

עובדים מפגינים מחוץ למפעל מגבות ערד, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס מתחה ביקורת על השר נפתלי בנט, ואמרה כי "יש פה שחקן חסר, חסר פה שר התעשייה. אי אפשר לסגור תעשייה בלי לתת חלופות. זה נחמד לדבר על אקזיט בין החבר'ה, אבל שר תעסוקה צריך לתת תעסוקה לערי פיתוח ולפריפריה". לדבריה, "מה שרואים פה זה קצה הקרחון ממה שקורה בפריפריה. הדרך לכאן לא נעימה, הכבישים צרים, המרחקים ארוכים. אני מבינה שעיקר הבעיה היא מסים שהמדינה הוסיפה למפעלים".

העובדים מתכוונים להפגין מחר בירושלים. "נשמיע את הקול שלנו כדי שאנשים יוכלו לעבוד", אומר אחד המפוטרים זוהר אבו עגאג. "שבוע כבר אנשים יושבים בבית. באו לפה חברי כנסת שביקשו להקפיא את מכתבי הפיטורים אבל לא קרה כלום. מקווה שתהיה התקדמות אבל הלב שבור". ראשת העיר טלי פלסקוב הפגינה אמש יחד עם סגנה בירושלים. לדבריה, ראש הממשלה הורה למנכ"ל משרדו לבדוק את התנאים כדי להשוות את ההטבות של אזור התעשייה של ערד לאלה של נתיבות. "מגבות ערד זה לא מותג של ערד אלא של מדינת ישראל", הוסיפה פלסקוב. "אנו חייבים להילחם על המפעלים ולתת מקומות עבודה לאנשים שיתפרנסו בכבוד. אסור להפקיר אותם, זה הזמן להציל את העיר".

"ערד תעשיות טקסטיל" סגרה בשבוע שעבר סופית את קו הייצור המרכזי שלה בערד, וכ-200 עובדים פוטרו. לפני חודשיים סגרה החברה את קו הייצור שלה במגדל העמק, שם פיטרה 100 עובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ