עובדי מפעל אסם: העתקת המפעל לערד - פופוליזם של שר האוצר

העובדים במפעל שליד קרית מלאכי מוחים על הכוונה לשקם את העיר הדרומית על חשבון מקום העבודה שלהם. יו"ר הוועד: "זו יריקה בפנים שלנו"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
שירלי סיידלר

עובדים במפעל אסם בבאר טוביה שליד קרית מלאכי פתחו הבוקר (ראשון) בעיצומים, בעקבות הודעת החברה על סגירת המקום ופתיחת מפעל חדש בערד. העובדים קיבלו את ההודעה על העתקת המפעל לנגב באמצעות סטטוס בפייסבוק של שר האוצר יאיר לפיד, שם כתב כי שוחח עם מנכ"ל אסם והציע לו להקים את המפעל בערד כדי לפתור את בעיית מפוטרי "מגבות ערד".

על מנת להקים את המפעל החדש בערד, בעלות של כ-200 מיליון שקלים, תבקש אסם מענק ממשלתי של 46 מיליון שקלים. המפעל צפוי להעסיק 250 עובדים בתקופת השיא בקיץ, וכ-200 עובדים בחורף. באסם מעריכים כי המפעל יוכל להתחיל לייצר תוך שנתיים, אם לא יהיו עיכובים ביורוקרטיים.

הבוקר קיימו כמה עובדים הפגנה בכניסה למפעל בקרית מלאכי. "קיבלנו את הבשורה על סגירת המפעל דרך כלי התקשורת ומאז הכל הזדעזע", אמר ל"הארץ" יו"ר ועד העובדים של המפעל, משה מכלוף. לדבריו, על אף שהחברה הודיעה כבר ב-2011 על סגירת המפעל בבאר טוביה, "בהרמת כוסית בראש השנה ההנהלה דיברה עם העובדים והובטח לנו שהמפעל החדש יוקם באזור קרית מלאכי בגלל האבטלה הקשה שיש כאן. זו יריקה בפנים שלנו".

במפעל אסם בבאר טוביה שמייצר גלידות "נסטלה" עובדים כ-250 עובדים, רובם תושבי קרית מלאכי, אשקלון, אשדוד והשפלה הדרומית. ועד העובדים, יחד עם ההסתדרות, החליט על פתיחה בעיצומים. בוועד אומרים כי ינקטו בצעדים נוספים נגד ההנהלה, אולם לא פירטו.

"ההחלטה של שר האוצר פופוליסטית ואנו מוחים על כך. שר האוצר לא יכול לזרוק 250 משפחות לרחוב ואת כל נותני השירות. מבטיחים שעוד שנתיים, כשיסגרו את המפעל, ישבצו אותנו במפעלים אחרים של אסם אבל נוצר חוסר אמון גדול. אנחנו רוצים לדעת לאן פנינו מועדות או שנחריף את המאבק", ציין מכלוף. הוא הוסיף כי "אסם, לא תפתרו את כל הבעיה שיש לערד, שם הבעיה הרבה יותר עמוקה. זה לתת אקמול לחולה סרטן".

אחד העובדים במפעל סיפר: "יש לי עוד חמש שנים לפנסיה, לא בטוח שירצו לקבל אותי במפעל אחר ולאיפה אלך? המצב בקרית מלאכי רע, השכר פה נמוך ואין איפה לעבוד. שום דבר כבר לא בטוח".

מפעל אסם בקרית מלאכי, הבוקרצילום: אילן אסייג

אחרי שעובדי המפעל קיבלו את הבשורה ביום חמישי האחרון, הבוקר יצאו לחופשה מרוכזת באילת, שנקבעה מבעוד מועד. "אנחנו נוסעים כי קבענו את זה כבר לפני חצי שנה, אבל הראש לא יהיה במנוחה, כל הזמן חושבים מה יהיה ואם יתנו לנו לעבוד", אמרה אחת העובדות. מכלוף, יו"ר ועד העובדים, ציין כי אמנם החופשה נקבעה מראש, "אבל העיתוי נראה תמוה. אני מאמין שההודעה על הקמת המפעל והיציאה לחופשה מתוזמנת כדי שהעובדים לא יעשו רעש". איציק צאיג, מנכ"ל החברה, צפוי לקיים במהלך החופשה באילת שיחה עם העובדים על עתיד המפעל ועל אפשרויות השתלבות בחברה.

בהנהלה מדגישים כי העובדים ישולבו במפעלים בסביבה הקרובה לקרית מלאכי, כמו המפעל בשדרות ושני המפעלים בקרית גת, של "צבר" ו"בונז'ור". במכתב שנשלח לעובדים נכתב: "בהחלטתה להקים את המפעל החדש בערד נענתה החברה לפנייתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להתגייס לטובת העיר. צמיחתה של קבוצת אסם שזורה בהוויה הישראלית מאז ומתמיד ולכן אנו גאים ביכולתנו לתרום לתעסוקה בדרום בכלל ובערד בפרט.

"נבקש להדגיש כי תהליך הקמת המפעל בערד יארך שנתיים לפחות, ערב המעבר לערד תדאג אסם להמשך תעסוקתם של עובדי מפעל קרית מלאכי, שהם חלק בלתי נפרד ממשפחת אסם וכפי שהחברה נהגה במעבר של מפעלים אחרים". בחברה ציינו כי עובדים שיהיו מעוניינים לעבור למפעל החדש בערד יקבלו סיוע במעבר לעיר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ