במחאה על הרג הצעיר בכפר כנא: מפגינים יידו אבנים ושרפו צמיגים

כ-5,000 איש השתתפו בעצרת שנערכה ביישוב עקב הריגת חשוד בתקיפת שוטרים. שלושה מפגינים נעצרו. ועדת המעקב הודיעה על שביתה כללית בחברה הערבית מחר

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
ג'קי חורי

מאות צעירים צעדו מכפר כנא לעבר צומת בית רימון שליד היישוב, במחאה על מותו הלילה (שבת) של הצעיר ח'יר אלדין אלחמדן מירי שוטרים. המפגינים, שהחלו לצעוד לאחר עצרת מחאה שנערכה ביישוב, הבעירו צמיגים, יידו אבנים ושרפו דגלים. כוחות משטרה גדולים היו בצומת, ושלושה מפגינים נעצרו. הלווייתו של אלחמדן התקיימה הערב ביישוב. בעקבות הרג הצעיר, ועדת המעקב הודיעה על שביתה כללית בחברה הערבית מחר וקוראת לקיום תהלוכות מקומיות ביישובים הערביים. 

צעירים החלו להתגודד בכניסה ליישוב בשעות הבוקר, זמן קצר לאחר הירי, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר שוטרים. לאחר מכן, התקיימה תהלוכה ביישוב שהסתיימה בעצרת מחאה בכיכר המרכזית בהשתתפות כ-5,000 איש. בין המשתתפים גם ראשי רשויות ערביות וראשי ועדת המעקב. "זה דבר חמור במדינה מתוקנת", אמר ראש המועצה המקומית כפר כנא, מג'האד עוואוודה. "המועצה המקומית כפר כנא מסתכלת על האירוע בצורה חמורה ביותר ובדאגה. פניתי למשטרה ולמח"ש לפתוח בחקירה".

ח"כ אחמד טיבי, שהגיע אחר הצהריים לכפר, אמר  שהמשטרה לא היתה נוהגת כך בישוב יהודי: "הכרזנו שביתה כללית מחר עם תהלוכות בישובים. הסיבה היא יחס המשטרה המתמשך, ובעיקר היום - יחס אל הערבים כאילו יש למגר אותם או לחסל אותם.מה שקרה היום, אם לא היה מצולם, היה עובר. מדובר בחיסול בדם קר של אדם שלא סיכן את השוטרים. היה אפשר להשתלט עליו,אבל הם פעלו לפי הבון טון הישראלי - רוח המפקד. השר לבטחון פנים  אהרונוביץ' אמר לפני כמה ימים שכל אירוע כזה צריך להסתיים בהרג".

הפרות סדר בכפר כנא בעקבות הרג הנער אלחמדן, היוםצילום: גיל אליהו
כוחות משטרה בכפר כנא, היוםצילום: גיל אליהו

טיבי גם קשר בין האירועים בירושלים לאלו של היום: "מדובר בחוט שזור הקושר בין ההוצאה להורג בירושליים לבין זו בכפר כנא. אני תוהה אם יש הוראה של אהרונביץ המורה על חיסולים". בתשובה לשאלה כיצד מתכוונים במגזר למנוע עימותים ושפיכות דמים אמר טיבי : "אנחנו לא מעוניינים בעימותים דמיים, אבל רוצים להשמיע קול זעקה שמבטא את הזלזול בחיי האדם הערבי והאזרח הערבי".

"זהו ההרוג ה-47 מאז אוקטובר 2002, 30 מתוך ההרוגים היו בידי שוטרים, סה"כ מכל האירועים היו שתי הרשעות, שוטר חייל אחד, ושחר מזרחי, ששוחרר מוקדם", אמר ג'עפר פרח ממרכז מוסווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל. "אני רואה שני מחדלים, מסר של יד קלה על ההדק ומערכת של הסתרה, תיאום עדויות. אנחנו יודעים שאת התיק של שחר מזרחי מלמדים בבית ספר לשוטרים. מלמדים אותם לא לדבר עם מח"ש. המחדל השני הוא מח"ש. גם באירוע הזה אנחנו לא יודעים שמח"ש יתחיל לחקור. לא תחקרו אנשים ולא אספו ממצאים, המפכ"ל הבטיח שמשחררים את הגופה, אני מקווה שלא יתנהגו כמו בירושלים וישחררו את הגופה לפני הלילה".

ועדת המעקב דנה באירועים, ובנוסף לשביתה מחר היא קוראת לראש הממשלה ולשר לביטחון הפנים להשלים את החקירה במהירות ולהעמיד את השוטרים האחראים לדין. במהלך הדיון עלו הצעות לדרוש את פיטוריו של השר לביטחון הפנים ושל מפקד המחוז, אך הן לא אומצו. 

אביו של הצעיר ח'יר אלדין (במרכז) בהלוויה, הערבצילום: עבדאללה שמא

תחילת האירוע בשעות הלילה המוקדמות, אז באו שוטרי תחנת נצרת לכפר כנא במטרה לעצור אדם בשנות ה-20 לחייו החשוד בזריקת רימון הלם במהלך סכסוך על רקע משפחתי. אלא שלטענת השוטרים, באותה העת בא למקום צעיר אחר, ח'יר אלדין אלחמדן, בן 22, כשבידו סכין שלופה וניסה לדקור אותם. במשטרה אמרו כי הם ניסו לעצור אותו באמצעות ירי באוויר אך לאחר שזה לא סייע והשוטרים חשו כי נשקפה סכנה לחייהם, הם ירו לעברו. אלחמדן נפגע מהירי ומפת מפצעיו בבית החולים.

במהלך היום הופץ סרטון המתעד את האירוע ומעלה חשד כי השוטרים לא פעלו על פי הוראות הפתיחה באש. בניגוד למה שנאמר בהודעת המשטרה הראשונית על נסיבות האירוע, בסרטון לא נראה ירי לאוויר כי אם יציאה של שוטר מהניידת וירי מיידי אל עבר הצעיר שהתרחק מעט מהניידת. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) תחקור את האירוע, וכן עם תום חקירת מח"ש מתכוון המפכ"ל יוחנן דנינו להקים צוות שיבדוק את התנהלות השוטרים באירוע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ