מאות ערבים מפגינים ברחבי הארץ: "האשמה - ערבי, העונש - מוות"

יום אחרי הרג הצעיר בכפר כנא, עשרות מתושבי היישוב יידו אבנים וניסו לחסום צירים; נהג יהודי הותקף ליד טייבה ורכבו הוצת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפגנות התקיימו היום (ראשון) בחברה הערבית ברחבי הארץ במחאה הרג הצעיר אתמול בכפר כנא. 25 בני אדם נעצרו מאז שעות הצהריים ונלקחו לחקירה במשטרת נצרת בחשד למעורבות בהפרות סדר וגרימת נזק לרכוש. 

נהג יהודי תושב השרון הותקף סמוך לגשר טייבה על ידי מפגינים והוצא מרכבו. לאחר מכן הציתו התוקפים את הרכב, שעלה באש. תושב טייבה אסף את הנהג והביא אותו לכוח משטרה מקומי והוא קיבל טיפול רפואי במקום. התקרית אירעה כשהנהג יצא מהיישוב לאחר שביקר חברים המתגוררים בטייבה. 

הרכב המוצת ליד גשר טייבה, הלילהצילום: עומר רביע - בוקרא

עשרות רעולי פנים התגודדו במהלך היום בכניסה הצפונית לכפר כנא, סמוך לצומת בית רימון, יידו אבנים, הבעירו צמיגים וחסמו את הכביש. העימותים התחדשו לסירוגין, וכוחות המשטרה מנעו מהמפגינים להגיע לכביש הראשי. 

בכיכר המרכזית בכפר ריינה, דרומית לכפר כנא, הובערו צמיגים, והכביש המחבר בין שני היישובים נחסם כדי לפנות את החפצים שנזרקו עליו. בכפר שעב הורידו אלמונים את דגל המדינה שהוצב בנקודת המשטרה, ובמקומו תלו את דגל פלסטין. משטרת משגב פתחה בחקירה.

בכיכר הראשית בכניסה לאום אל פחם השתתפו עשרות אנשים בעצרת מחאה בה הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות בגנות המשטרה. המפגינים היו מרוחקים מציר התנועה המרכזי בו התמקמו כוחות משטרה גדולים על מנת למנוע חסימות. עצרות דומות התקיימו גם בטמרה ובסכנין.

גם באזור הדרום התקיימה שביתה כללית וחנויות רבות נפתחו רק לקראת הערב. ברהט הפגינו כ-70 איש. ראש עיריית רהט טלאל אלקרנאווי הפגין גם כן ואמר: "באנו למחות נגד רצח אדם חף מפשע. ראינו בסרטונים שהוא לא היווה סכנה ולירות באדם בגב זה דבר שלא מתקבל על הדעת. המשטרה צריכה לנהוג בערבים כמו עם כל יהודי במדינה". עוד ציין אלקרנאווי כי המחאה אינה אלימה, "באנו לשדר שאנו רוצים הידברות ולהרגיע את הרוחות, וגם המדינה מחויבת לזה כלפינו". 

למעלה מ-200 סטודנטים הפגינו באוניברסיטאות השונות. בכניסה לאוניברסיטת תל אביב הפגינו עשרות סטודנטים ערבים. מולם התייצבו כמה פעילי ימין, שהניפו דגלי ישראל וקראו קריאות בגנות מפגיני השמאל. המשטרה חצצה בין המפגינים ולא נרשמו אירועים חריגים. בכניסה לאוניברסיטת חיפה הפגינו כ-150 סטודנטים. במהלך ההפגנה, שאורגנה על ידי תאי הסטודנטים של חד"ש, בל"ד והתנועה האיסלאמית, קראו הסטודנטים בגנות המשטרה והמדינה ונשאו שלטים עליהם נכתב: "להעמיד לדין את השר אהרונוביץ" ו-"האשמה - ערבי, העונש - מוות".

מפגינים בכפר כנא, היוםצילום: גיל אליהו

חסאן אמארה, תושב כפר כנא שלומד לתואר שלישי במדעי המדינה באוניברסיטה, אמר כי האירוע מתקיים במחאה על התנהגות המשטרה באירוע בכפר כנא: "איך אפשר ככה לזלזל ולגרור אותו. ראיתם את הסרט - זה לא הריגה, זה רצח, תוצאה של מדיניות גזענית של השר לביטחון הפנים, וגם של השר נפתלי בנט, שאומר 'זה לא אזרח, זה מחבל'. ההסתה שלו זו מדיניות של מחבלים, זו מדיניות של רצח, של הסתה, פשוט להגיד - ערבי, אז אפשר להרוג אותו". אמארה הוסיף כי המפגינים אינם מתכוונים לנקוט בפעולות נוספות לפי שעה. ההפגנה התפזרה לאחר שעה קלה ללא אירועים חריגים.

באוניברסיטת בן גוריון מחו עשרות סטודנטים בדואים שהניפו דגלי אש"ף וקראו "די לכיבוש". מולם הפגינו סטודנטים מתאי ימין של האוניברסיטה והתפתחו דברים בין הצדדים, אולם לא נרשמו אירועים חריגים.  

מפגינים בכפר כנא, היוםצילום: גיל אליהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ