אביו של הצעיר שנורה ברהט: "אם ישראל היא מדינת חוק, שיבדקו את כל השוטרים"

מותו של סאמי אלג'אער, שנורה במהלך פשיטה משטרתית בשבוע שעבר, הצית מהומות שבהן מת מפגין. כעת מבקש אביו שמח"ש לא תבדיל בין דם לדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

״סאמי מת לי בידיים״, אומר חאלד, אביו של סאמי אלג'אער, צעיר בן 20 שנורה למוות בשבוע שעבר בעת פשיטה משטרתית ברהט. ״אני לא יודע מה לעשות או מה לחשוב", הוא מוסיף, כשהוא יושב בסוכת אבלים הצמודה לבית המשפחה בעיר. "אני מבקש רק דבר אחד, שיבדקו את כל השוטרים, את כל כלי נשק, הארוכים והקצרים, את השוטרים הגלויים והסמויים. אם ישראל היא מדינת חוק, אם יש כאן צדק, צריך לשפוט את מי שפגע בבן שלי. אני רק יכול להתפלל שיהיה כאן צדק. אחרת, אלוהים ישמור אותנו ואתכם״.

אלג׳אער יושב־שוכב על מזרנים בסוכת הפח, מחזיק בתמונה גדולה של סאמי, בנו השני מבין שמונה ילדים. ״יש לי שתי בנות ושישה בנים. עכשיו יש לי חמישה בנים, בחסות משטרת ישראל״, הוא אומר, ״מח״ש צריכה לבדוק את כל מה שקרה. אסור להבדיל בין דם לדם. הדם שלי הוא לא פחות ישראלי. כואב לי כשיש הרוג יהודי. אנחנו חיים ביחד, הכאב הוא אחד״. מדי פעם הוא משתתק, עוצר את עצמו מלבכות. אחת מידיו חבושה, סימן למכות שספג לדבריו בתחנת המשטרה ברהט.

הבית של משפחת אלג׳אער נמצא מול בית הספר היסודי אל־נור בשכונה מספר 26. חצר בית הספר משמשת בשעות הערב מקום כינוס של צעירים המשתמשים, וכנראה גם סוחרים, בסמים. יש גם כאלה השותים אלכוהול, הרחק מהפיקוח המשפחתי. אלג׳אער מספר כי התלונן כמה פעמים במשטרה על הפעילות האסורה בחצר בית הספר. ייתכן שתלונות אלה היו בין הגורמים שהביאו את המשטרה לכאן ביום רביעי שעבר, לפעילות שבמסגרתה נורה למוות סאמי. בין חצר הבית, שבה לדברי המשפחה נורה סאמי, לבין חצר בית הספר, מפרידים 40-30 מטר ותהום חברתית. זו רק מתחדדת עם הגרסאות השונות לגמרי בין המשפחה למשטרה על מה שאירע.

חאלד אלג'אער לצד תמונת בנו, סאמי, בסוכת אבלים ליד ביתו ברהט, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי אלג׳אער, הוא יצא מביתו לכיוון בית הספר לאחר ששמע צעקות. ״סאמי הגיע לפניי, וראיתי אותו בידיים של שוטר, שמכה אותו במצח עם הקת של האקדח. אמרתי לשוטר שזה לא חוקי, שאני זה שהתלונן למשטרה על כל הסמים, ושאלתי למה הוא מרביץ לאנשים. השוטר דחף אותי והצמיד אותי לאוטו. דחפתי אותו כדי להגן על עצמי ועל סאמי, והוא נפל על הרצפה. הוא קם, דרך את האקדח וכיוון אותו לראש שלי, ואמר לי להתרחק״. אלג׳אער חזר הביתה וכעבור כמה דקות הגיע גם סאמי, שנפגע מרימון הגז שירו השוטרים.

אלג׳אער אומר שבדקות הארוכות האלה נשמע ירי של השוטרים, ״ולא ירייה אחת או שתיים, ולא רק באוויר״. סאמי יצא מהבית, ונורה בחצר. ״הרמתי לו את החולצה וראיתי שהוא קיבל כדור בבטן. הוא הספיק לומר לי: ׳אבא, הרגו אותי׳. תוך שתי דקות הוא איבד את ההכרה. לקחנו אותו למוקד הרפואי, וגם שוטרי הבילוש הגיעו לשם. אמרתי להם שהם רצחו את הבן שלי, ותוך כדי כך הם שמו לי אזיקים על הידיים והרגליים ולקחו אותי לתחנת המשטרה״. שם, בחדרים של יחידת הבילוש, ספג לדבריו מכות בכל חלקי גופו וגם קללות וקריאות גנאי כמו ״אנחנו עוד נראה לכם, יא חמאסניקים״. אלג׳אער נעצר באשמה כי תקף שוטרים ושוחרר בערבות ביום שבת בערב, יממה לפני ההלוויה של בנו, שבה מת סאמי זיאדנה, בן 45, כנראה לאחר ששאף גז מדמיע ולקה בלבו.

שני ההרוגים בתוך ארבעה ימים הגבירו את הכעס ואת חוסר האמון כלפי רשויות המדינה. כתובת של ״נקמה לשאהידים״ עם צלבי קרס רוססה בכמה מקומות בעיר. אחיו של אלג׳אער נהרג במלחמת יום הכיפורים בסיני. הוא עצמו שירת במג״ב ועבד במוזיאון הבדואי שליד באר שבע. על בנו הוא אומר ש״מעולם לא היה בתחנת משטרה. הוא הבחור הכי נורמטיבי. אני לא מבין איך אפשר לרצוח צעיר שאשמתו היחידה היא שהוא בדואי״. אתמול צעדו מאות מפגינים מהבית של אלג׳אער לבית ההרוג השני. רבים לבשו חולצות עם תמונתו של אלג׳אער ולידה הכיתוב ״כולנו סאמי. דמך לא נשפך לשווא״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ