עיריית ירושלים: תלמידי ישיבה הרסו מבנה בן מאה שנה כדי להגיש תוכנית בנייה בשטח

לדברי פקח עירייה שהוזעק למקום, תלמידי הישיבה רוז'ין נעזרו במוטות ברזל לפירוק הבניין, שהוקם ב-1909 על ידי מיסיונר גרמני. אנשי הישיבה: המבנה קרס בגלל השלג

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מבנה היסטורי בן יותר ממאה שנה במערב ירושלים שיועד לשימור מחמיר על ידי העירייה נהרס בשבוע שעבר באופן חלקי, על פי החשד על ידי תלמידי ישיבת רוז'ין הסמוכה. בעקבות האירוע הגישה המועצה לשימור אתרים תלונה במשטרה בגין ההריסה ונפתחה חקירה בנושא. כמו כן, בעקבות האירוע הוצא צו הפסקת עבודה במקום. בעירייה רואים את המקרה בחומרה ואף שוקלים להפעיל סנקציות נגד הישיבה.

לפני שבוע הוזעק למקום איש מחלקת השימור של העירייה בעקבות פנייה אנונימית. כשהגיע הפקח הוא הבחין בתלמידי הישיבה, שלדבריו עסקו בפירוק המבנה. לטענת פקחי שימור בעיר, הרס המבנה נמשך כמה ימים על ידי מספר רב של אנשים, שנעזרו במוטות ברזל ובכלי עבודה ידניים. הפקח שבא למקום צילם את אנשי הישיבה בתוך המבנה. לדבריו הוא סולק מהמקום ואף הושלכו עליו כוסות מים ואבן אחת.

הסיבה להרס המבנה, לטענת מקורות המקורבים לנושא, היא רצון הישיבה להגיש תוכנית לבנייה בשטח. מנגד טענו אנשי הישיבה כי הבניין קרס בשל השלג שירד בעיר לפני כחודש. ואולם עובדים בעירייה ופקחי שימור בעיר דחו בתוקף את הטענה. לדברי האדריכל ד"ר גיל גורדון, שחקר את המתחם, המבנה היה במצב טוב למדי עד להריסה. "הגג היה בלוי אבל שלם, הוא פשוט פורק", אמר.

המבנה ברחוב מלכי ישראל, שלשום. ועדת השימור של העירייה שוקלת להפקיע אותו אם לא ישוקםצילום: אמיל סלמן

הבניין, ששוכן ברחוב מלכי ישראל בבירה, נבנה בשנת 1909 כחלק מהשכונה שצמחה באותה תקופה סביב בית היתומים הסורי שנבנה על ידי המיסיונר הגרמני, לודוויג שנלר. הבניין שכן מחוץ למתחם שנלר (שהפך לימים לבסיס צבאי וכיום נבנית בו שכונת מגורים) ושימש למגורי אנשי הצוות של בית היתומים.

לדברי ד"ר גורדון, הבניין היה אחד משלושה מבנים דומים שנבנו בדגם של בתי איכרים מגרמניה. כל בניין זכה לשם: גליל, יהודה ושומרון. הבניין שנהרס, ככל הנראה "יהודה", היה האחרון ששרד מבין השלושה. המבנה הוכנס לרשימת שימור מחמירה ונחשב ל"מונומנט היסטורי" שאסור בהריסה או בשינוי של אופיו.

שלשום נערך דיון בוועדת השימור בעירייה בנושא הרס הבניין והוחלט להפעיל באופן חריג את סעיפים 14 ו-15 לחוק התכנון והבנייה, שמשמעותם היא שאם הבניין לא ישוקם על ידי הבעלים, העירייה תוכל להפקיע אותו. עוד קודם לכן הגיש מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים בירושלים, איציק שוויקי, תלונה למשטרה בגין הרס המבנה.

"אנו רואים בחומרה ובדאגה את מעשי הוונדליזם", אמר שוויקי. "מדובר במונומנט היסטורי מוכרז, ואנחנו מקווים שהמשטרה תמצה את הדין עם הפוגעים במבנה. כמו כן דרשנו מעיריית ירושלים שתוציא צו איסור בנייה בשטח המגרש לתקופה של עשר שנים לפחות כהגנה על מבנים היסטוריים לשימור".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר במבנה לשימור אשר נהרס באופן חלקי ללא היתר הריסה. העירייה הוציאה צו הפסקת עבודה מיידי ונפתח הליך חקירה עירוני כנגד החשודים בביצוע העבירה. העירייה בוחנת אפשרויות להחמרת הענישה והסנקציות במקרה חמור זה, ובמקביל הוגשה תלונה במשטרה על ידי מחלקת השימור של עיריית ירושלים".

מישיבת רוז'ין לא התקבלה תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ