ניר חסון
ניר חסון

כ-300 זקנים מירושלים המתגוררים בשלושה בתי אבות בעיר עלולים להישאר ללא קורת גג ומסגרת טיפולית, מאחר שעמותת "עידן", המפעילה את המוסדות הללו, נמצאת בסכנת סגירה. העמותה, צפויה להיסגר בשל חובות ארנונה בסך ארבעה מיליון שקלים לעיריית ירושלים. העירייה דחתה את בקשת העמותה לפרוס את תשלומי הארנונה לתקופה ארוכה, כדי לאפשר לה להמשיך ולתפקד.

עמותת עידן מטפלת זה שנים רבות בזקני ירושלים ורוב תקציבה מגיע ממשרדי הרווחה והבריאות, שמשלמים לה עבור השירותים. העמותה מפעילה שלושה בתי אבות בעיר, מרכז דיור מוגן, עשרה מרכזים קהילתיים, נופשון ושני מרכזים לטיפול בזקנים תשושי נפש. בסך הכל מטפלת העמותה בכ-1,600 בני אדם, שרובם אינם בעלי אמצעים ואין באפשרותם לבחור בפתרונות אחרים.

בתחילת העשור הקודם צברה העמותה חובות בגין שינוי בחיובי הארנונה ומעבר מתשלום מוזל לתשלום מלא. ב-2008 התבקש יו"ר העמותה אברהם הופמן, פנסיונר שניהל בעבר את הרשות לשיקום האסיר, לקבל על עצמו את ניהול העמותה בהתנדבות. מאז הצליחה העמותה לאזן את תקציבה. עם זאת, עיריית ירושלים מתעקשת על תשלום חובות העבר. בעמותה הציעו לעירייה לפרוס את החוב ל-60 תשלומים, אך העירייה סירבה ועומדת על תשלום החוב ב-36 תשלומים בלבד. "חישבנו שנוכל לעמוד בזה, ב-60 תשלומים", אמר הופמן. "זה יהיה קשה. נסחוט את זה כמו לימון, אבל זה אפשרי. אין לי שום אפשרות לשלם את זה בפחות תשלומים".

בית אבות "באייר" בירושלים המופעל על ידי העמותה, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

בינתיים פנתה העמותה לשלוש קרנות חברתיות בניסיון לגייס הלוואה שתמנע את סגירתה, אך הן טרם השיבו לבקשה. גם ראש העיר, ניר ברקת, הבטיח לנסות לסייע, אך בינתיים ללא הועיל. בכוונת ההנהלה לפזר את העמותה בסוף מארס. אתמול (ראשון) קיבלו העובדים הודעה על הסגירה הצפויה, ובימים הקרובים אמורים להישלח מכתבים בנושא לזקנים ולבני משפחותיהם. "אני לא מוכן לקצץ באוכל, בתרופות או באנשי הצוות", אמר הופמן. "זה בלתי אפשרי ובלתי מוסרי ולכן אנחנו סוגרים, אולי ימצאו מישהו אחר שינהל את זה בצורה טובה יותר מאיתנו".

חברת מועצת העיר, לורה ורטון, אמרה כי "הנהלת העירייה והעומד בראשה ממשיכים להתעלם מבעיות חברתיות קשות. עיריית ירושלים חייבת לדאוג בראש ובראשונה לצרכים הבסיסים של תושבי העיר, ביניהם כמובן האוכלוסייה הקשישה הנזקקות, לפני שהיא יוזמת עוד תרגיל ליחסי ציבור עם מכוניות מרוץ מאיטליה. יש לנו חוב מוסרי כלפי האוכלוסייה וחייבים לעשות חושבים לגבי איזה חברה אנחנו רוצים שתהיה כאן. על הנהלת העירייה להשקיע את כל הדרוש כדי למצוא פתרון להמשך ההפעלה של בתי האבות ולהבטיח חיים בכבוד לקשישים."

מהעירייה נמסר בתגובה: "מדובר בעמותה שמנהליה נכשלו בניהולה ועקב כך צברו חובות כבדים. כל בתי המשפט דחו את טענותיה של העמותה וחייבו אותה לשלם חובותיה. למרות שהוסבר למנכ"ל העמותה כי לא ניתן להיענות לדרישותיו על פי חוק, ולמרות שלאורך השנים נעשו עם העמותה הסדרים רבים בהם לא עמדה, ממשיך המנכ"ל בהתנהלות כושלת ובניצול ציני של המצב ומנסה להפעיל לחץ על ידי איום בפיטורי עובדים, סגירת המקום והשלכת החוסים הקשישים לרחוב. העירייה פועלת מול משרד הרווחה למציאת פתרון חלופי לקשישים במקרה של סגירת העמותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ