הפגנת עובדי כיל מתרחבת: מאות חסמו כבישים בבאר שבע נגד הפיטורים

העובדים מוחים על תוכנית ההתייעלות של הנהלת החברה ועל פיטוריהם של יותר מ-140 מהם. אתמול תקף אחד העובדים שליח של כיל שחילק מכתבי פיטורים, הוא נזקק לניתוח

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

כ-900 עובדי מפעלי כיל, פעילים חברתיים ותושבי הדרום מפגינים הבוקר (שלישי) בבאר שבע במחאה על תוכנית ההתייעלות בהנהלת כיל ופיטוריהם של יותר מ-140 עובדים. מאות עובדים חסמו את שדרות רגר ועצרו את התנועה והניפו שלטים "חייבים להציל את הנגב" ו-"כיל הורסים את התעשייה בישראל". זהו השבוע השלישי של מחאתם.

ההפגנה הבוקר התקיימה בצל התקיפה החמורה אמש של שליח מטעם חברת כיל שהגיע לחלק מכתבי פיטורים על ידי אחד העובדים. לפי ההנהלה, התוקף שבר לשליח עצמות ירך ואגן, והוא אושפז ונזקק לניתוח כולל וחיבור פלטינות. התוקף נעצר ויובא היום להארכת מעצר. מנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון, אמר בתגובה לתקיפה כי "אנו מצפים מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ומראשי הוועדים של העובדים להוקיע ולגנות בחריפות את המעשה ולדאוג באופן אישי שמעשים ברוטליים ופליליים שכאלה לא יישנו". 

מנחם הרוש עובד ברום שהשתתף בהפגנה אמר שהפיטורים פוגעים בכל הסביבה שלו. "אני בן 54, המשכורת שלי לא מהכי גבוהות. אני כבר לא יכול לעזור לילדים שלי לקנות דירה שהם לא מסוגלים לעשות את זה, והם לא גרים בצפון תל אביב הם בבאר שבע. איזה עתיד אני יכול לתת להם? הכל משתבש לנו", אמר. 

ההפגנה בבאר שבע, הבוקר צילום: אליהו הרשקוביץ

"בעצמי נעלתי את השער במפעל ים המלח כי אני לא יכול לראות את העוול שעושים", הוסיף אחד העובדים, "אני לא קיבלתי מכתב פיטורים, אבל מי מבטיח לי שמחר לא ידביקו לי? אף פעם לא היו בעיות עם ההנהלה, מאז שאני צעיר היחסים היו טובים. זה סכין בגב".

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' שהגיע להפגנה קרא לממשלה ליטול אחריות: "ראשי הרשויות בדרום כחזית אחת אומרים לממשלה - צאי מהאדישות, זה מעבר לפוליטיקה. אם היה משבר ביטחוני המדינה היתה מתערבת. עכשיו יש משבר תעסוקתי, זה מתחיל בכיל ועלול להגיע למפעלים הבאים". 

דנילוביץ' הוסיף כי כי בשבועות האחרונים ניסו להגיע להבנות עם ההנהלה, שלא צלחו. "ניסינו להבין מה מהות המשבר. יש פה אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית, אין פה מאבק פוליטי. זה מאבק בעד הנגב ובעד תעסוקה בנגב. אחרי עשרה ימים שבהם קיימנו דיונים עם הבכירים ביותר בכיל וגם עם ראשי הוועדים, הבנו שזה הרבה מעבר לפיטורים  בתרכובות ברום. מדובר במלחמה, במאבק שבין כיל לממשלת ישראל שאחד מתקוטט עם השני על גב התעשיה בנגב והעובדים בנגב". 

ההפגנה הבוקר בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר מרחב נגב בהסתדרות, מאיר בביוף, אמר כי ההנהלה סוחטת כסף על חשבון העובדים. "לצערי ההנהלה הנוכחית של כיל, זאת הנהלה שסופרת רק דבר אחד - את הכסף" טען בביוף, "כי אין להם סנטימנטים. פעם הייתה משפחתיות ושיתוף פעולה, היום המטרה היא שבעל הבית ירוויח כמה שיותר, כדי שהחברה הזאת תמשיך לשמש פרת מזומנים לבעל הבית. לא ניתן לזה לקרות, לא נאפשר לזה לקרות. אנחנו נוציא להם את הנשמה, או שיבטלו את הפיטורין ויגיעו להסכמה לפרישה מרצון או שהשביתה תמשך עוד חצי שנה".

השר לשעבר עמיר פרץ, שאף הוא במקום, אמר כי "עובד לא צריך להתנצל שהוא מרוויח 8,000 שקל. נכון שיש כאלה שמרוויחים גם 15 במפעלים. אבל את העובדים בנגב אוהבים רק כשהם מרוויחים 4,000 שקל? הנגב זה איזה מקלט לעניים? הנגב הוא מקום שצריך להתבייש שמתפרנסים בכבוד? אני לא רוצה לשמוע אף אחד שמתנצל על המשכורת שלו, הלוואי וכל עובדי הנגב ירוויחו כמו עובדי כיל".

פרץ אמר שההנהלה לא יכולה לפטר עובדים מבוגרים, אחרי שהחברה משתמשים במשאבי המדינה לכל אורך קיומה. "הנהלת כיל אומרת שהוועדים חוצפנים, כי הם דורשים עבודה לכל החיים. כיל את משאבי הטבע של מדינת ישראל לא לקחו לכל החיים? אז הם רוצים שהעובדים יתנו את השנים היפות שלהם ובגיל 50 ישלחו אותם? זה לא מאבק של רחמים, זה מאבק דמוקרטי", אמר פרץ. 

להפגנה הגיעו גם חברי הכנסת, מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), אבי וורצמן (הבית היהודי) והמועמד יוסי יונה (המחנה הציוני) ונציגי ארגון V15. חברי ההסתדרות ביקשו שלא כל חברי הכנסת ינאמו כדי לא להפוך את ההפגנה לפוליטית.

ההפגנה בבאר שבע, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ