רק עשרות השתתפו ביומה הראשון של הצעדה להכרה בכפרים הבדואים

בצהרי היום התמעטו המשתתפים והקבוצה מנתה כעשרה אנשים. יו"ר הכפרים הלא-מוכרים: "אי אפשר לצפות מאנשים שנמצאים בתחתית העוני לוותר על יום עבודה ולהצטרף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשתתפים בצעדת המחאה בנגב, היוםצילום: אילן אסייג

כ-50 בני אדם השתתפו הבוקר (חמישי) בצעדה להכרה בכפרים הבדואים הלא מוכרים בנגב, שצפויה להסתיים ביום ראשון בבית הנשיא בירושלים. הצעדה החלה בכפר ואדי אל-נעם מהפזורה הבדואית – הכפר הלא-מוכר הגדול ביותר בארץ, המונה מעל ל-8,000 תושבים. משם המשיכה הצעדה לבאר שבע, ואחריה תתקיים העצירה הראשונה בכפר אל-עראקיב, השוכן מצפון לבאר שבע.

המשתתפים צעדו בחום הכמעט שרבי על שביל סלול, מראה יוצא דופן בסביבה של כפרים לא מוכרים. "אם חוצים את הכביש לכפר רואים רק פחונים, שבילי עפר, חול ואבנים. זה מעניין שדווקא במפגן של הכפרים אנחנו צועדים על שביל מסודר", אומר אחד הצועדים, חמיד אבו שארב, שמציין כי מדובר בשביל אופניים, הארוך ביותר בארץ, שנסלל בין באר שבע לניצנה ועובר מול כפרי הפזורה. "במקור הוא נסלל כדי שעובדים שגרים בבאר שבע ירכבו באופניים עד לעבודה בנאות חובב", הוא מוסיף. 

צהרי היום התמעטו הצועדים, והקבוצה מנתה כעשרה אנשים בלבד. למרות זאת, ראש הרשימה המשותפת ויוזם הצעדה איימן עודה, אמר ל"הארץ" כי הצעדה מתקדמת כפי שציפו ואף הביע שביעות רצון ממנה. הוא הסביר כי "המטרה שלנו היא להעביר כמה מסרים לממשלה ולכלל החברה: במאה ה-21 יש מקומות בלי מים וחשמל, ילדים בכפרים רואים בלילה אורות של ילדי הקיבוצים וזה לא צריך להיות כך. הדבר הזה מהווה אות קין על כל הממשלות".

לדברי עודה, מטרת הצעדה היא שהמדינה תכיר ב-46 הכפרים הבלתי מוכרים. "הכפרים הללו מהווים רק ארבעה אחוזים מהאדמות במדינה, והמהלך הזה רק ייטיב עם הערבים וגם עם היהודים בנגב. הממשלה הזו לא נותנת לנו הרבה כלים פרלמנטרים לכן אנחנו נשענים על מאבקים עממיים כמו המאבק של היום, מאבק אזרחי-דמוקרטי שיתחזק בחודשים הקרובים".

ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, בצעדה היוםצילום: אילן אסייג

מארגני האירוע שאמרו אמש כי עתידים להצטרף לצעדה מאות בני אדם, מציינים עם תחילתו כי הרעיון הוא גרעין מרכזי, קטן, שיצעד באופן קבוע וככל שיתקדמו במסע יצטרפו אליהם נוספים עד ההגעה לירושלים. אך למרות כמות הצועדים הקטנה, המשתתפים מסרבים להתרגש. אם שלשום הגדירו את עודה כמרטין לותר קינג של הבדואים, היום כבר משווים אותו לויקי כנפו שצעדה לבדה ב-2003 ממצפה רמון לירושלים.

ברשימה המשותפת יש המבקרים את עודה על התנהלותו בארגון הצעדה, וטוענים כי הוא מדובר בהחלטה אישית שלו. "לא היה דיון ולא קיבלנו החלטה ביחד. איימן בא אלינו עם החלטה ולא עם הצעת החלטה", אמר חבר ברשימה המשותפת ל"הארץ". "אין ספק שהנושא חשוב ומחייב התגייסות אבל הוא שם אותנו במצב לא נעים מצד אחד מדובר בהחלטה שהתקבלה באופן חד צדדי ומצד שני אם לא נופיע יגידו שהזנחנו נושא חשוב". 

"הכמות לא חשובה, גם ויקי כנפו צעדה לבד לירושלים. בהמשך הצטרפו אליה עוד קבוצות והיא עשתה שינוי גדול. יש שלושה ימי צעדה, אנשים עוד יצטרפו", מנסה להתנחם מנכ"ל מכון אג'יק, ח'יר אלבז. "הצעדה חשובה בגלל שאנחנו עדיין לא במצב של משא ומתן של אמון עם המדינה. אנחנו משוועים לתחילתו של תהליך אמיתי שמבוסס על אינטרסים של שני הצדדים, ואין ברירה אחרת. כל שאר השיטות לא עבדו עד היום. המדינה מצפה שהפתרון שהם מציעים יתאים לכל הבדואים בנגב. אבל כך מתעלמים מבעיות פרטניות: הבעיות של בדואים ליד כסייפה זה לא אותן בעיות של בדואים בלקיה. זה לא הגיוני ובניגוד לטבע, יש סוגיות שונות לכל אזור, אבל לכלול את כולם תחת אותה 'בעיית הבדואים' זה לא רציני". 

צעדה משתתפים צעירים בדואים, סטודנטים ואקטיביסטים. סלמאן, תושב ואדי אל-נעם שהשתתף בצעדה, סיפר כי החשיבות בעיניו היא שתושבי הדרום יכירו את כל צדדי החברה הבדואית. "הצטרפתי לצעדה כי אני רואה חשיבות בלהעלות את הנושא על סדר היום. יהודים בנגב גרים ליד בדואים אבל לא באמת מכירים אותם ואת זה צריך לשנות, לשנות את התפיסה השלילית בין הצדדים".

יחד עם עודה צעדו חברי כנסת שונים, ביניהם טאלב אבו עראר ודב חנין, שהצליח בכנסת הקודמת לבלום את חוק פראוור, שלא אפשר הכרה בכל היישובים הלא-מוסדרים והיה עלול להביא לפינוי עשרות אלפי בדואים מבתיהם. "אנחנו יוצאים היום מהמקום שמסמל בצורה החריפה ביותר את העוול ואת הסכנות בכפרים הלא מוכרים", אמר חנין והוסיף: "במקום להמשיך להילחם באזרחים הערבים הבדואים, הגיע הזמן להתחיל לפתור בעיות וקודם כל להכיר בכפרים הלא-מוכרים".

למרות הכמות הפחותה יחסית של האנשים שהגיעו לצעדה, המארגנים שומרים על אופטימיות זהירה וצופים כי במהלך סוף השבוע עשרות אנשים נוספים יצטרפו מכל חלקי הארץ. עם זאת, יו"ר הכפרים הלא-מוכרים פאדי מסמרה, אמר כי "אני לא יכול לצפות מאנשי הכפרים להצטרף כרגע לצעדה. מדובר באנשים שנמצאים בתחתית העוני ולא יכולים להפסיד יום עבודה. אנחנו נמשיך לצעוד כדי לשנות את היחס המפלה".

אמש היה חשש מביטול הצעדה שכן נשיא המדינה ראובן ריבלין, אותו היו אמורים לפגוש הצועדים ביום ראשון, המריא לסינגפור בעקבות מותו של מייסד המדינה, לי קואן יו. אך לדברי עודה, בסוף הצעידה הם יפגשו את רעיית הנשיא, נחמה ריבלין, ובשבוע הבא תתקיים פגישה רשמית עם הנשיא עצמו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ