שישה מטיילים ננשכו על ידי זאבה ברמת הגולן

לפי ההערכה הזאבה לוקה בכלבת ותקפה את המטיילים בשלוש תקריות נפרדות. הם פונו לבית חולים וחוסנו נגד המחלה, מצבם קל. הרשויות מחפשות אחר הזאבה שטרם נלכדה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שישה מטיילים נפצעו היום (שבת) מנשיכת זאבה ברמת הגולן. ארבעה מתוכם, אב ובנו בן התשע וזוג מטיילים הותקפו על ידי הזאבה באזור נבי חזורי שברמת הגולן בשעות הבוקר המאוחרות ופונו לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת לקבלת חיסונים נגד כלבת וחבישת הפצעים. מטייל נוסף שעזר להם לחבוש את הפצעים הובא אף הוא לחדר המיון לקבלת חיסון נגד כלבת כיוון שנחשף לפצעים הפתוחים.

שני מטיילים נוספים הותקפו בשעות הצהריים באזור נחל נמרוד, כל אחד מהם בנפרד, ופונו גם הם לחדר המיון עם סימני נשיכה. כל הפצועים נפגעו באורח קל. הם טופלו בשטיפה יסודית של הפצעים וחבישה וכן בחיסונים נגד כלבת, ושוחררו.

אמיר מנקס בן 21 שננשך על ידי הזאבה אחר הצהריים, סיפר שטייל עם משפחתו ליד נמרוד. "ירדנו ליד המעיין ופתאום הופיעה זאבה, בהתחלה היא היתה רגועה", הוא אמר וסיפר שלאחר מכן היא החלה להשתולל ונשכה אותו בירך. "אחרי שהיא 'טיפלה' בי היא רדפה קצת אחרי אח שלי. כשהתחלנו לנסוע למיון ראינו אותה על הכביש", הוסיף. 

הזאבה באחד מכבישי הגולן, היוםצילום: אמיר מנקס

ד"ר עמית דולב, אקולוג מחוז הצפון ברשות הטבע והגנים, העריך כי זו אותה הזאבה בכל מקרי התקיפה, וכי היא תקפה כנראה משום שהיא נגועה בכלבת. לדבריו, במהלך היום התקבלו עוד שני דיווחים מחקלאים באזור שראו את הזאבה. הדיווח הראשון מחקלאי באזור נווה אטי"ב שזאבה ניסתה לתקוף את הרכב שלו בסביבות השעה שמונה בבוקר, ודיווח נוסף מחקלאי ממג'דל שמס שראה את הזאבה בשעות הצהריים באזור המטעים של נווה אטי"ב.

לדברי דולב, מאז שעות הבוקר ערכו פקחים של רשות הטבע והגנים חיפושים בכל האזור בהליכה ברגל וברכב ונעשו ניסיונות לתחקר אנשים על מנת לאתר את הזאבה, עד כה ללא הצלחה. הוא ציין כי חיה שהכלבת שבה היא נגועה נמצאת בשלבים מתקדמים יכולה לרוץ עשרות קילומטרים ביום, דבר המקשה מאוד על תפיסתה. "חיה כזאת, שהתפרצה בה המחלה, יתכן שהיא בשעותיה האחרונות, או בימיה האחרונים" אמר דולב, והסביר כי מרגע התפרצות המחלה והגעת השפעתה למוח של בעל החיים, נותר זמן קצר עד שהחיה מתה, ולכן ישנו סיכוי שהזאבה תמות בטרם ימצאו אותה.

ד"ר רוני קינג, וטרינר רשות הטבע והגנים סיפר כי בשנים האחרונות כלבת היתה שכיחה יותר אצל כלבים ופחות בחיות בר, אולם ב-2014 מתוך 15 מקרי כלבת,  ארבעה מקרים היו בקרב זאבים, עלייה משמעותית לעומת שנים קודמות. ב-2015 , עד כה, ידוע על חמישה מקרי כלבת, בהם זאב אחד שאובחן בחודש פברואר, וכל שאר המקרים בקרב חיות בית (חתול וכלבים), כולם בצפון הארץ.  עוד הוסיף ד"ר קינג כי משנת 1998 מפזרת הרשות מהאוויר פתיונות המכילים חיסון אוראלי נגד כלבת, דבר שצמצם משמעותית את היקף ההפצה של המחלה. כך לדוגמה, סיפר, שנה לפני תחילת הפצת החיסונים היו מאה מקרים של כלבת בשנה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ