ימיה האחרונים של תיבת הדואר: בוטלו רוב התיבות האדומות בבירה

חברת הדואר מצמצמת את מספר התיבות בגלל הירידה בפעילות ומסבירה כי הריקון היומיומי של התיבות גרם לבזבוז משאבים וחלקן נותר ריק ממילא. המהלך יורחב לרחבי הארץ

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אחרי הפרידה מהטלפונים הציבוריים הגיע זמנן של תיבות הדואר: בשבועות האחרונים בוטלו רוב רובן של תיבות הדואר הפעילות בירושלים, ובעתיד הקרוב יבוטלו גם רוב התיבות בשאר היישובים בארץ. בחברת דואר ישראל מסבירים שהשינוי נובע מהצורך להתאים את המציאות להיקף השימוש בתיבות, וכי ההחלטה תואמת את תנאי רישיון ההפעלה החדש שנחתם בין החברה למדינה.

תיבות הדואר הפכו באמצע המאה ה-19 לרהיט רחוב נפוץ למדי בכל עיר בעולם. בארץ ישראל זכו התיבות לעדנה בתקופת המנדט הבריטי, אז גם ניתן להן הצבע האדום המוכר. אולם עתה, עם השינוי בהרגלי שליחת הדואר והמשבר בחברת הדואר הממשלתית, נראה שאלו ימיה האחרונים של תיבת הדואר.

כיום מופעלות ברחבי ישראל כ-4,000 תיבות דואר. על פי תגובת החברה, בסוף התהליך יישארו 2,500. אולם אם ללמוד מהניסיון בירושלים, שבה החל מהלך ביטול התיבות, הביטול יהיה רחב יותר - שכן בבירה נותרו 88 תיבות בלבד מתוך 344 לפני המהלך. הביטול נעשה על ידי אטימת התיבה באמצעות ריסוס חומר פלסטי לחריץ והדבקת הודעה בעברית ובאנגלית: "תיבה לא פעילה".

תיבה לא פעילה ליד מוזיאון ישראל בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"היינו צריכים לשלוח מכתב, הסתובבנו בכל השכונות, ברחביה, במושבה גרמנית ובטלביה - ולא מצאנו תיבה פעילה", מספר ש"א, תושב ירושלים, "הסתובבתי ערב שלם, בדרך עברתי המון תיבות וכולן חסומות". "זה פשוט ייאוש", מוסיפה תושבת רחביה ליהיא שולוב, "הייתי צריכה לשלוח ערמה של מכתבים עם שיקים לספקים, ולא מצאתי תיבה פעילה באזור".

בשכונת פסגת זאב, שבה מתגוררים 50 אלף תושבים, בוטלו עשרות תיבות ונותרו שתיים בלבד. חברת מועצת העיר ירושלים, יעל ענתבי, קיבלה עשרות פניות מתושבים ממורמרים. "זה אולי כשר, אבל מסריח", אומרת ענתבי, "מקובל עלי שיצמצמו, כי אני מבינה שאנשים פחות משתמשים בדואר, אבל ללכת לקיצוניות הפוכה זו החלטה מאוד לא שירותית שפוגעת בתושבים".

הסעיף ברישיון שמאפשר לבטל את התיבות קובע כי יש להציב תיבות דואר כך שתהיה תיבה במרחק שלא יעלה על 1,500 מטרים מכל בית אב. בדואר מסבירים כי הריקון היום–יומי של התיבות גרם לבזבוז משאבים וחלקן הגדול נותר ממילא ריק בשל הירידה במכתבים הנשלחים בדואר רגיל.

מדואר ישראל נמסר בתגובה כי הם מתאימים את הצרכים להיקף הפעילות בשטח, "אנו פועלים לפרישה מחדש של התיבות האדומות ומסירים תיבות שהפעילות בהן מועטה עד אפסית. עם זאת, אנו מקפידים לפעול על פי תנאי הרישיון החדש של החברה, לפיהם יש להציב תיבת דואר אדומה במרחק שלא עולה על 1,500 מטרים מכל בית אב. יצוין כי רק כ-3% מדברי הדואר אותם מעבירה דואר ישראל, נשלחים באמצעות תיבות הדואר האדומות".

במשרד התקשורת הסבירו שתנאי הרישיון נועדו להתאים את חברת הדואר לעידן החדש, "עם זאת, נקבע הקריטריון של מרחק סביר שנועד להתחשב באוכלוסיות שבכל זאת משתמשות בשירות זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ