כעשרת אלפים איש הפגינו באשדוד נגד פתיחת מרכז מסחרי בשבת

בעקבות המחאה איימו החרדים, המהווים כ-33% מאוכלוסיית העיר, לפרוש מהקואליציה. אחת המפגינות: "פתיחת המרכז בשבת זה ייהרג ובל יעבור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת החרדים, הערב באשדודצילום: אילן אסייג

יותר מעשרת אלפים בני אדם השתתפו הערב (שני) בעצרת תפילה המונית באשדוד, במחאה על פתיחת המרכז המסחרי "ביג פאשן" בעיר. ההפגנה הוגדרה ככזאת המיועדת לתושבי אשדוד בלבד, ואף יצאה הוראת רבני העיר לחרדים בארץ שלא לבוא אליה, פרט ל-300 אברכים מקרית גת. "מי שמתפלל זה מי שקרתה לו צרה בעיר. לכן זו עצרת מקומית שלנו", אמר אחד המפגינים. העצרת התקיימה ברובע ז', אחד הרבעים החרדיים של העיר.

העצרת היא מחאה על פתיחת המרכז המסחרי בשבת. המרכז נפתח לראשונה לפני כחודשיים, בהשקעה של 400 מיליון שקלים. הוא כולל 140 חנויות ומעורר מחלוקת בין חילונים לחרדים בעיר.

אבי אמסלם, חבר מועצת העיר מטעם ש"ס וממארגני ההפגנה, אמר ל"הארץ" כי פתיחת המרכז המסחרי בשבת היא שבירת סטטוס־קוו רגיש באשדוד. "ציבור ענק בא לזעוק את זעקת השבת ולעשות תפילה", אמר. "אנו מבקשים שיום המנוחה יישמר כמו שאר הימים הקדושים. אם פותחים חנות ביום הזיכרון זה קנס - אין סיבה שלא יהיה כך בשבת".

משקיפים על עצרת התפילה, הערב באשדודצילום: אילן אסייג

לדבריו, למרות ההידברות עם הנהלת העירייה, הוא חש זלזול ופגיעה ברגשות. "המנכ"ל אמר שהוא לא צריך את קהל היעד שלנו, וזה אומר הכל. זו התנהגות לא ראויה".

החרדים הם כ-33% מאוכלוסיית העיר, הם משתייכים לפלגים החסידיים, ויש להם ייצוג גדול במועצת העיר - 10 חברים מתוך 27. בעקבות המחאה איימו חברי המועצה החרדים לפרוש מהקואליציה, דבר שהוגדר על ידי שאר חברי הקואליציה כסחטנות. "אני מרחם על ראש העיר במצב הזה, הוא קרוע", אמר אמסלם.

לדברי אמסלם, עד שיתקבלו הדרישות לסגירת החנויות בשבת, הרבנים קראו לציבור שלא לקנות במרכז ובשאר החנויות הפתוחות בשבת, והדגישו שיש לקנות בעסקים הסגורים בשבת. מעיריית אשדוד מסרו שמרכז ביג פאשן פתוח בשבת כמו שחנויות אחרות פתוחות בפאתי העיר וכמו חוף הים.

מחאת החרדים, הערב באשדודצילום: אילן אסייג

חיה, תושבת העיר שהשתתפה בעצרת, אמרה שפתיחת המרכז בשבת "זה ייהרג ובל יעבור. כשאני יודעת שהם פותחים בשבת אני לא יכולה להיכנס לשם, עוד לפני שהתחיל הבלגן. אין ברכה בכסף של חילול שבת".

למרות מספר המפגינים והחום הכבד לא היו אירועים חריגים בהפגנה והסדר נשמר. לדברי המארגנים, בעוד כשבועיים תתקיים הפגנה נוספת.

הנהלת המרכז המסחרי ביג פאשן מסרה בתגובה כי "ההחלטה על פתיחת החנויות בשבת היא של הרשתות ולא שלנו. בפאתי העיר אשדוד פועלים זה שנים בשבתות. כל עוד ימשיך מסחר בשבת במקום כלשהו, שיהווה תחרות, נאפשר לחנויות להמשיך לפעול. כאשר תיפסק לחלוטין התחרות בשבת, נבחן את המשך הפעילות".

מהעירייה נמסר כי "עמדת העירייה, כפי שהוצגה לרבנים, היא שפאתי העיר וסביבותיה, הכוללות את הסטאר סנטר, חופי הים ומרכז ביג החדש, הן חלק מהסטטוס-קוו ולא יחול שום שינוי ביחס אליהן. אופייה של אשדוד משקף את מרקם התרבויות, המגזרים והקהלים. כולם חיים זה לצד זה תוך כיבוד הדדי ואמונה שאין שיתוף אמיתי ללא התפיסה הבסיסית של חיה ותן לחיות".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ