מונה ממלא מקום לראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו, עד תום ההליכים נגדו

נתנאל טויטו (29) ימלא את מקומו של גפסו שיוצא לחופשה ולאחד מסגניו מונה ד"ר שוקרי עואודה. מרבית החלטות העירייה יתקבלו באישור פורום ראשי הסיעות המרכיבות את הקואליציה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בעיריית נצרת עילית נחתם אתמול (שלישי) הסכם קואליציוני חדש בעקבות הסיכום שראש העיר שמעון גפסו יצא לחופשה בהסכמה עד תום ההליכים במשפט המתנהל נגדו בגין עבירות שוחד. סיכום זה הושג בין גפסו לבין הוועדה להשעיית ראשי רשויות. 

לפי ההסכם, נתנאל טויטו, בן 29, יו"ר סיעת "בית בנצרת עילית", ימלא בעת חופשתו של גפסו את מקומו כראש העיר. טויטו יישא בתואר "ממלא מקום ראש העיר" בלבד ולא "ראש העיר", ומרבית החלטות העירייה יתקבלו באישור פורום ראשי הסיעות המרכיבות את הקואליציה.

לפני כשלושה שבועות, לאחר שניתן גזר דינו במשפט בו הורשע בעבירת שוחד, שב גפסו לעירייה, וזאת לאחר כ–14 חודשים בהם היה בהשעיה. מאחר שלא נגזר עליו קלון, גפסו שב לתפקידו מיד בתום ההליך המשפטי. גפסו נידון לשישה חודשי מאסר בפועל שיבוצעו במסגרת עבודות שירות החל מאמצע חודש יוני, קנס בגובה 20 אלף שקל, ו-12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. לפני כשבוע הגישה הפרקליטות ערעור על גזר הדין לבית המשפט העליון. עם חזרתו לעירייה שלח גפסו מכתב לממלא מקומו אלכס גדלקין, שהחליף אותו בתקופת השעייתו, שם נכתב כי סמכויותיו של גדלקין נלקחות ממנו.

גפסו בהקראת גזר דינו בבית המשפט בחיפה, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

אתמול נחתם ההסכם החדש בין ארבע סיעות — סיעת "עורי עור" בראשות גפסו, סיעתו של אלכס גופמן, שישמש סגן ראש עיר בשכר, סיעת "בית בנצרת עילית" בראשות נתנאל טויטו, שישמש כאמור כראש עיר בפועל בזמן שגפסו ייצא לחופשה, וסיעת "דו־קיום" בראשות ד"ר שוקרי עואודה שתהיה זכאית למינוי סגן ראש עיר בתואר וללא שכר.

כל החלטה בדבר מנגנון העירייה, כמו קליטת עובדים ופיטורם, תנאי שכר, שינויי מינויים או שינוי הגדרות תפקיד, תחייב אישור ברוב קולות של חברי פורום הנהלת הקואליציה, שיכלול את ראשי כל סיעות הקואליציה. גם החלטות בנוגע לבחירת מנכ"ל חדש לעירייה, וכן החלטות בנושאי תשתיות בנייה או תחבורה יחייבו רוב בפורום. עוד מפורטות בהסכם הסמכויות שתקבל כל סיעה.  

ממלא מקומו של גפסו בתקופת השעייתו, אלכס גדלקין, פנה היום באמצעות עורכת דינו גילי שפר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בבקשה להתערב בהליך ולהכריז כי הבחירה בטויטו אינה חוקית. במכתב נטען כי "בניגוד להוראות הברורות של החוק, הראש הנבחר אינו משמש כראש עיר לכל דבר ועניין אלא כפוף לקבוצה מנהלת אשר שותף בה ראש העיר המצוי ב'חופשה' או מי מטעמו".

במכתב נטען כי בניגוד לחוק, טויטו ימונה לסגן וממלא מקום בשכר, על אף שגדלקין כבר מכהן ככזה. כמו כן, לטענתו של גדלקין, ההסכם הקואליציוני שנחתם מאפשר לגפסו לכוון את מהלכי ראש העיר, ועומד בניגוד להחלטת ועדת ההשעיה ולסעיף בחוק הרשויות המקומיות הנוגע להשעית ראש עיר בשל כתב אישום. "ההסכם מקים ראש עיר נטול סמכויות וזאת בניגוד לחוק בדבר עצמאותו של ראש העירייה. ההסכם מכניס פוליטיקאים לתוך ועדות מקצועיות ומאפשר שליטה במינויים ובהטבות כספיות", לשון המכתב.

בשיחה עם "הארץ" אמר אתמול גדלקין כי הוא חושב שהיועץ המשפטי לממשלה ומשרד הפנים צריכים להתערב בהליך. "באופן אישי מאוד כואב לי, כי מי שנפגע פה זה תושבי נצרת עילית". הוא הוסיף כי מי שניהל את המשא ומתן היה גפסו עצמו. "הוא רצה שתהיה לו 'בובה על חוטים' שלא תוכל לעשות כלום, רק את דברו. בנוסף, בגלל שלא היה לו רוב להוביל את מועמד 'הבובה' שלו, הוא גייס לצורך כך את סיעת דו־קיום, סיעה ערבית, ולראשונה בנצרת עילית יכהן סגן ראש עיר שייצג את האוכלוסייה (הערבית)".

גדלקין הדגיש כי הוא אינו נגד האוכלוסייה הערבית, אבל כשגפסו הלך לבחירות המצע שלו כלל את העיקרון של נצרת עילית כעיר יהודית. "עכשיו זה נעלם, כנראה שהוא החליף צבע, שמעון גפסו, וגם את זה הציבור צריך לדעת. הציבור צריך לשפוט. מי ששופט אותנו זה הציבור, לא השופטים בבית משפט".

גפסו אמר בתגובה לטענות כי ההסכם הקואליציוני יעבור לייעוץ משפטי והוא יתוקן במידת הצורך. "הישיבה אתמול התקיימה בנוכחות סגן מנהל המחוז והוא אישר את קיומה והכל כדת וכדין". לדבריו, זו היא אינה פעם ראשונה שהוא חותם על הסכם קואליציוני ובדרך כלל ההסכם צריך לעבור מספר תיקונים.

טויטו מאמר כי "נבחרתי למלא את מקומו של שמעון גפסו בתקופה הקרובה, אני רואה בתפקיד אמצעי לממש שתי תכליות מרכזיות: האחת, יציבות כלכלית־שלטונית והשנייה, שיתופי פעולה אל מול האתגרים של העיר. אני תומך בשיתוף פעולה עם כל הגורמים הנבחרים והעובדים בעיריית נצרת עילית, מתוך רצון משותף לקדם ולפעול יחד למען אינטרס אחד — טובת העיר ותושביה".

ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, וסגנו, עדי ברקו, הורשעו בפברואר השנה בבית המשפט המחוזי בחיפה בעבירה של לקיחת שוחד. לפי כתב האישום, ב-2008 התנו גפסו וברקו בפני חבר מועצת העיר, סמיון ברון, את המשך העסקת גרושתו כעובדת בקאנטרי שהופעל על ידי החברה הכלכלית של העירייה - בהתפטרותו מהמועצה. 

נגד גפסו תלוי ועומד תיק שוחד נוסף שמתנהל בפני השופטת דיאנה סלע בבית המשפט המחוזי בחיפה. באוקטובר בשנה שעברה פרקליטות המדינה הודיעה כי החליטה לסגור את תיק השוחד הגדול נגד גפסו, וזאת מחוסר ראיות. הפרשה עסקה בחשד ללקיחת שוחד בסך 300 אלף שקל מאיש העסקים, מנהל שוק "רמלה לוד" בעיר, ישראל רביב, שעמו נחתם הסכם עד מדינה. על פי החשד, השוחד ניתן כדי שגפסו יפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. כתב אישום נוסף הוגש נגד גפסו במאי 2014 לאחר שבמסגרת חקירת התיק שנסגר התגלו עדויות לעבירות של לקיחת שוחד, התניית שוחד והפרת אמונים, שביצע לכאורה כשהתמודד על ראשות עיריית נצרת עילית בשנת 2008. במסגרת כתב האישום נטען כי גפסו הבטיח לכמה פעילי בחירות שתמורת פעילותם ידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר לראשות העירייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ