עימותים אלימים בין מתפללים יהודים למשטרה בקבר דוד בירושלים

עשרות בני אדם התבצרו במקום בניסיון למנוע תפילת נוצרים במתחם שבהר ציון. סדרת התנאים שהציגו לקיום טקס העדה היוונית-אורתודוקסית הוצגו כהנחיות של השוטרים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

המשטרה פינתה הבוקר (שני) בכוח עשרות מתפללים יהודים שהתבצרו באתר קבר דוד בהר ציון בירושלים, בניסיון למנוע תפילה מסודרת של כ-100 נוצרים מהעדה היוונית אורתודוקסית.

שעה ארוכה התבצרו מתפללים במתחם הקבר, עד שהמשטרה, עם עשרות שוטרי מג"ב ויס"מ, פינתה אותם בכוח ואיפשרה את תפילת הפנטקוסט הנוצרי המוסדרת כחלק מהסטטוס קוו באתר. השוטרים השתמשו בכוח גם כלפי עיתונאים שסיקרו את העימותים, בהם כותב שורות אלו שהורחק מהמקום ללא סמכות ותוך דחיפות של השוטרים, ואף עוכב לחקירה בטענת שווא של "תקיפת שוטר" שהסתיימה בלא כלום.

במשך המו"מ שקדם לפינוי בכוח הציגו המתפללים היהודים, בראשם הרב שלום ארוש, ראש ישיבת "חוט של חסד" ומרבני ברסלב בירושלים, סדרת תנאים לקיום התפילה הנוצרית. אלה הועברו למשטרה, שמסרה אותם למתפללים הנוצרים כהנחיות מטעמה. בעקבות אותן דרישות, ובשונה משנים קודמות, נמנע מהנוצרים להעלות קטורת באתר, נאסר על הבישופ להיכנס עם צלב על מטהו, לא הודלקו נרות וקבוצת האנשים שהגיעה עד הקבר עצמו צומצמה לעשרה בלבד.

מתפללים במתחם קבר דוד, הבוקרצילום: יאיר אטינגר

הרב יוסף ברגר, שהציג עצמו כאחד מרבני קבר דוד, אמר לקציני המשטרה: "פה בקבר דוד המלך לא ייכנסו עם צלב. זה עבודה זרה. שקץ תשקצנו טרף תטרפנו כי חרם הוא! לא ניתן להכניס צלבים פה לקבר של דוד המלך. זה נגד התורה ומי שנותן לזה יד, נותן יד למרשיעי ברית ולכפור בתורה במשה רבנו, בקדוש ברוך הוא".

פנטקוסט, שמשמשים בו מרכיבים דומים לחג השבועות, הוא אחד המועדים הנוצריים המעטים שבהם יש גישה לנוצרים להתפלל ב"חדר הסעודה האחרונה", הנמצא בקומה השנייה של מתחם קבר דוד, על הר ציון. פנטקוסט עצמו נחוג בשלושה תאריכים שונים על ידי העדות הנוצריות השונות, והיום (שני) תור הכנסייה היוונית אורתודוקסית.

ביום ראשון שעבר, שבו חל חג השבועות והעיר העתיקה היתה מלאה במתפללים יהודים, חל גם הפנטקוסט הקתולי. את פני המתפללים הקתולים קידמו עשרות רבות של יהודים, היו בהם כאלה שקראו קריאות וקללות אל המאמינים הנוצרים, והמשטרה חצצה בין הצדדים. האירוע סוקר בכלי תקשורת בעולם הקתולי. אתמול (ראשון) התכנסה בשנית קבוצה גדולה של יהודים, בניסיון לסכל את התפילה של הארמנים, אבל מלאכתם לא צלחה מול התהלוכה הקטנה שאובטחה בידי המשטרה. אחר הצהריים התקיימה במקום תפילה ראשונה של יוונים אורתודוקסים, תחת אבטחה.

טקס התפילה היום, שבראשו עמד הבישופ דורותיאוס, ועוד כ-100 כמרים, נזירות ומתפללים, היה טעון יותר מהאחרים. ההסדרים הרשמיים באתר מטעם משרד הפנים קובעים כי לאורתודוקסים, בשונה מהקתולים והארמנים, תהיה גישה לאולם התחתון שבו נמצא על פי האמונה קבר דוד המלך. המקום נמצא כל השנה בשימוש יהודים.

קבוצה יהודית שנקראת "המטה להצלת קבר דוד המלך" קראה לאנשיה לבוא בשעות הבוקר כדי למנוע את "חילול" האתר "על ידי עבודה זרה בתוך הציון הקדוש".

שוטרי מג"ב במתחם הקבר, הבוקרצילום: יאיר אטינגר

מהקסטודיה דה טרסנטה, האחראית מטעם הותיקן על המקומות הקדושים בארץ הקודש, נמסר: "מדובר בטקסים המתקיימים בכל שנה, לרגל החגים הנוצריים, מזה מאות שנים, וכך גם בשנה זו, כחלק מהסטטוס קוו במקום. בימים האחרונים מנסים גורמים קיצוניים לחבל בטקסים אלו, כולל נקיטה באמצעים אלימים כנגד המתפללים. אנו רואים מקרים אלו בחומרה, וקוראים למדינת ישראל ולמשטרה להמשיך ולנקוט בכל האמצעים הנדרשים, על מנת לאפשר קיום התפילות במקום, כנהוג כבר מאות שנים".

בשנה שעברה נעצרו 26 צעירים שהתפרעו במתחם הקבר, לקראת ביקור האפיפיור פרנסיסקוס בישראל. כ-150 יהודים, אנשי ימין, הגיעו למקום, החלו להתפרע ותקפו שוטרים באבנים ובקבוקים. כמה מהצעירים אף נכנסו למתחם הקבר והתבצרו בתוכו. כמה שוטרים נפצעו קל ונגרם נזק לניידת. כוח משטרה פינה את המתחם, ועצר 26 מפירי סדר, בהם חייל שאיים בנשקו על שוטר בניסיון למנוע מעצר של צעיר אחר.

קבר דוד נהפך באותה עת למוקד מחאה של הימין בירושלים נגד ביקור האפיפיור. לטענת המוחים, ישראל והוותיקאן עמדו לחתום על הסכם לפיו יועבר אולם הסעודה האחרונה, שמצוי מעל קבר דוד, לידי הוותיקאן. למרות הכחשות נמרצות מצד שני הצדדים, הן הוותיקאן והן ישראל, המחאה נמשכה ואף התגברה לקראת ביקור האפיפיור בארץ.

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות לייהד את מתחם הקבר, הקדוש ליהדות, לאיסלאם ולנצרות. בכמה מקרים נותצו אריחי קרמיקה עתיקים שציפו חלק מהקירות הפנימיים של המבנה. את האריחים יצרו במאה ה-17 אומנים עותמאנים, שהיו שותפים לשיפוץ מבנה הקבר ששימש מסגד. אריחים דומים מצפים את מבנה כיפת הסלע בהר הבית.

זמן קצר לאחר ההרס ב-2012, שנעשה גם בכלים מכניים כבדים, נערך ברשות העתיקות דיון על קבר דוד. השאלה המרכזית היתה כיצד יש לפעול עתה. בעבר ביצעה הרשות עבודות לשיקום אריחי הקרמיקה במבנה, ולכן יש בידיה העתקים (רפליקות) שלהם. רוב המומחים שהיו מעורבים בדיון המליצו לשקם ולו חלק מהעיטורים. למרות זאת החליט מנכ"ל הרשות, שוקה דורפמן, שלא לשקם את הקיר. בתוך חודשים אחדים הושלמו השיפוצים במקום, הקירות נותרו חשופים וקבר דוד איבד כמעט כל זכר לעברו המוסלמי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ