הרוגה ו-25 פצועים בקריסת גשר תאורה בחתונה באולם אירועים ביבנה

צוותי מד"א קבעו את מותה של אביבה חיון, בת 54, באולם "עדיה". אחד מבעלי האולם נחקר בחשד לגרימת מוות ברשלנות. בבוקר התברר כי המקום פעל ללא רישיון ובעליו אף הועמדו לדין על כך בעבר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם האירועים עדיה ביבנה לאחר קריסת גשר התאורה, הלילה
יניב קובוביץ

אשה נהרגה הלילה (שלישי) ו-25 בני אדם נוספים נפצעו לאחר שגשר תאורה קרס במהלך חתונה באולם אירועים ביבנה. הבוקר התברר כי לאולם האירועים "עדיה" אין רישיון עסק, וכי מתנהל הליך משפטי נגד בעליו, משום שהמקום פעל ללא רישיון. 

צוותי מגן דוד אדום שהוזעקו לאולם האירועים ברחוב שידלובסקי בעיר קבעו את מותה של אביבה חיון, תושבת עזר בת 54, והעניקו טיפול רפואי לפצועים, בהם ארבעה באורח בינוני ו-21 בני אדם נוספים שנפצעו קל. שניים מבעלי האולם ומנהל האירוע עוכבו לחקירה וצו סגירה הוצא לאולם למשך 30 יום. תוקף הצו ייבחן שנית לאחר תיקון הליקויים וקבלת אישור מגורמי המקצוע.

המשטרה פתחה בחקירת אירוע נפילת הגשר ואוספת ראיות. אחד מבעלי האולם, מהנדס ששימש יועץ בטיחות במקום ואחד מאנשי הצוות של האולם נחקרו היום באזהרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. כמו כן, נגבו עדויות מכמה מן הפצועים, העובדים והאורחים באולם. בנוסף, נתפסו סרטי אבטחה של האולם וסרטי צילום האירוע. החקירה נמשכת וצפויות גביית עדויות נוספות וחקירות באזהרה של מעורבים נוספים.

אורחים מחוץ לאולם האירועים, אמשצילום: תומר אפלבאום

במהדורות החדשות בערוצים 2 ו-10 הוצג הערב מסמך החתום בידי מהנדס אזרחי הקובע כי גשר התאורה אינו מהווה סכנה לשוהים באולם. המסמך, שחתום בידי המהנדס האזרחי ויועץ הבטיחות עותניאל מדר, נכתב בשנה שעברה. 

בעיריית יבנה הגיבו הבוקר על התקרית ומסרו כי לאולם האירועים יש היתר בנייה, אך טרם ניתן לו רישיון עסק. "מנהלי האולם הגישו בקשה לקבלת רישוי עסק וקיבלו את אישורי נציבות כיבוי אש ומשטרת ישראל, אך עד כה טרם מילאו את כל התנאים לרישיון ובכלל זה אישור משרד הבריאות", אמרו בעירייה.

עוד נמסר כי העירייה מנהלת הליך משפטי שבמהלכו הוגש כתב אישום נגד בעלי האולם על הפעלת העסק ללא רישיון. בכתב האישום צוין כי בעשרה אירועים שונים שבהם נעשתה ביקורת, העסק הופעל ללא רישוי עסקים. בית משפט השלום ברחובות דן בתיק וטרם פסק בסוגיה. "יובהר כי על פי הוראות הדין, עיצוב פנים והתקנת אביזרים למיניהם אינה נדרשת לצורך היתר בנייה והינה באחריות בעלי האולם ומפעיליו", הבהירו בעירייה.

גשר התאורה שקרס באולם, הלילה

נציגי העירייה טענו בדיון בבית המשפט בחודש שעבר כי לאולם חסרים היתרים מהמשטרה וממשרד הבריאות על מנת לקבל את הרישיון. בעלי האולם טענו כי העירייה אשמה בהימשכות הליך מתן הרישיון. עוד טענו כי ניתן היה לתת להם רישיון זמני, כפי שנעשה במקרים אחרים, מאחר שרוב האישורים הנדרשים נמצאים ברשותם. 

בסיום הדיון קבעה השופטת רנה הירש כי לבעלי האולם יינתן זמן לבחון את חומרי החקירה וכי הדיון הבא ייערך בסוף חודש יוני, אך רמזה כי המשך הפעלת המקום עלול להשפיע על עונשם של בעלי האולם, אם יורשעו. "לא ברור לי, מדוע לא ניתן להשיב כבר כעת לכתב האישום, בהיעדר מחלוקת אמתית כי העסק מתנהל עד היום ללא רישיון עסק כדין" כתבה השופטת, "ואולם מצאתי כי בנסיבות העניין, יש לאפשר לנאשמים למצות את זכותם לשלול קיומן של טענות מקדמיות לעיון בחומר החקירה. מובהר לנאשמים כי מדובר בניהול עסק ללא רישיון, המשך ניהולו עשוי להוות שיקול דעת גם לעניין מתחם הענישה, ואולם בשלב זה טרם הורשעו הנאשמים ואין באמור כדי לקבוע מסמרות להמשך ההליך".

בחתונתם של בני הזוג מור וקארין חיון, בשנות ה-20 לחייהם, השתתפו כ-600 איש. ז'יאן גיטה, סבתו של החתן, סיפרה: "ישבתי על הכיסא ופתאום נפלה המנורה וראיתי אותה נופלת על הנכדים, על האשה, והיא נהרגה".

יעל חזן, דודתו של החתן, הוסיפה: "היינו בשיא השמחה בחצות ליד הבר. הנברשת קרסה והבר קרס. הרגשנו כמו בפיגוע. זה זוג צעיר שהשקיע את מיטב כספו ואנחנו עכשיו מתחילים שבעה. זה אולם חדש. היו שם 600 אנשים. זה לא נתפס". ריקי תייר, דודתו של החתן, סיפרה: "היינו בשיא השמחה ושיא האירוע, ופתאום קרסה הנברשת. הכל היה דם וכל אחד רץ לחפש את הילדים שלו. זה היה כמו אסון ורסאי".

מייק הרפז, פרמדיק מד"א שהגיע לזירת האירוע, סיפר ש"במקום היתה המולה רבה. חלק מהפצועים התהלכו וחלקם שכבו במרכז האולם. האנשים במקום היו מבוהלים וניסו למלט עצמם מחוץ לאולם". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ