חשד: השריפה ליד בית שמש - תוצאה של רשלנות בשריפת גזם

הושגה שליטה על השריפה באזור בית שמש, שכילתה עד כה יותר מ-1,500 דונם של חורש והוגדרה "הגדולה ביותר מאז אסון הכרמל". צוותים עדיין פועלים לכבותה, ויישארו כדי למנוע את חידושה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מחקירה ראשונית של השריפה שפרצה אחר הצהריים (שישי) באזור בית שמש ומוסיפה להתחולל גם בשעה זו עולה כי שריפה רשלנית של גזם על ידי אחד מחקלאי האזור הביאה להתפשטות האש. צוות חקירה מיוחד הוקם על ידי שירות הכבאות וההצלה. צוותי הכיבוי השתלטו על האש, אך עדיין עובדים על מנת לכבותה באופן סופי ולמנוע את חידושה. בכוחות הכיבוי חוששים כי בלילה ישתנו כיווני הרוחות והשריפה תתחדש. כביש 44 יישאר סגור לתנועה עד מחר בבוקר, ומטיילים מתבקשים שלא להתקרב לאזור. כרגע לא נשקפת סכנה לבתים ביישובי הסביבה.

עד כה כילתה השריפה כליל יותר מ-1,500 דונם של חורש טבעי ויערות, ונזק רב נגרם לטבע ולבעלי החיים שחיים באזור זה. על פי שירותי הכבאות וההצלה מדובר בשריפה הגדולה ביותר מבחינת כוח האדם הנדרש מאז אסון הכרמל.

איש כוחות הכיבוי וההצלה פועל לכיבוי השריפה באזור בית שמש, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

יותר מ-70 צוותי כיבוי, 13 מטוסים וכ-150 לוחמי אש ומתנדבים פעלו במקום. במהלך היום הוזעקו לזירה צוותים מגזרות סמוכות, כולל עשרות לוחמי אש בחופשה, וכן כבאיות ועובדי כיבוי של הקרן הקיימת, מיכליות של פיקוד העורף ומסוק משטרתי. מטיילים פונו מיער הנשיא, יער אשתאול ויער צרעה, וכן פונה מאהל בדואי בסמוך לאזור התעשייה הר טוב.

טפסר שמוליק פרידמן, ממלא מקום ראש אגף מבצעים בנציבות כבאות והצלה, אמר לקראת הערב: "אנחנו מתמודדים עם שריפת ענק במימדים גדולים. היא מתפרסת על שטח גדול במיוחד. לוחמי האש פרוסים בכוחות גדולים בשטח  ונותנים מענה איכותי, תוך סיכון עצמי גדול. למרות החום הכבד והעשן, הצליחו לוחמי האש לעצור את האש ומנעו ממנה להתפשט ליישובים תרום, תעוז ואשתאול ואזור התעשייה הר טוב". 

לדברי מפקד מחוז ירושלים, טפסר בכיר אלי פרץ, שמפקד על הכוחות בשטח, השריפה החלה ליד בית העלמין של המושב תעוז והתפשטה מזרחה. בגלל הרוחות העזות, האש התפשטה במהירות ושינתה את כיוונה מספר פעמים. לזירה הגיע גם נציב הכבאות, רב טפסר שחר איילון. 

השריפה באזור בית שמשצילום: אוליבייה פיטוסי
השריפה, מוקדם יותר היוםצילום: גיל כהן מגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ