ישראל כץ על הרכבת הקלה: "התחילו העבודות והשמים לא נפלו"

במסיבת עיתונאים בחמ"ל הרכבת הקלה אמר שר התחבורה כי הוא מעדיף שדברים ייצאו לדרך גם כשהם בשלים רק ב-90%". עד כה לא נרשמו עומסי תנועה חריגים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

החלק העיקרי בעבודות הרכבת הקלה החל הבוקר (שני) ובינתיים אין עומסי תנועה חריגים. "התחילו העבודות על הרכבת הקלה והשמים לא נפלו, אפילו התנועה זורמת", אמר שר התחבורה ישראל כץ במסיבת עיתונאים בחמ"ל הרכבת הקלה בקומת המרתף של עיריית תל אביב. "יש גישה בחיים שאומרת אל תעשה והיא בדרך כלל לא מביאה פתרונות. שב ואל תעשה היא גישה שעלי לא מקובלת. עכשיו זה קורה כי אני מעדיף שדברים יצאו לדרך גם כשהם בשלים ב-90%, מאשר באופן תיאורטי מאה אחוז על הנייר ולא קורה לעולם".

העבודות להקמת הקו האדום של הרכבת הקלה צפויות להימשך שש שנים. בשלב ראשון, החלה היום החברה הממשלתית נת"ע בהקמת תחנה תת קרקעית בצומת הרחובות יהודה הלוי ואלנבי בתל אביב. הרחובות יהודה הלוי והרכבת נחסמו לתנועת כלי רכב בין הרחובות רמח"ל לאלנבי. התנועה ממזרח למערב מנותבת דרך הרחובות לבונטין ומקווה ישראל. רחוב מקווה ישראל הפך חד סטרי מלבונטין עד אלנבי. כמו כן, נחסמה הכניסה מרחוב יהודה הלוי לרחובות שד"ל ויבנה. אלה הפכו לרחובות ללא מוצא והכניסה אליהם מתאפשרת משדרות רוטשילד בלבד.

חמ"ל הרכבת הקלה בעיריית תל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

>>> לעדכונים חיים על עבודות הרכבת הקלה >>> איפה, איך ובעיקר עד מתי: הכל על העבודות  >>> למפת הפקקים המלאה

"זה יום היסטורי", אמר ראש העיר תל אביב רון חולדאי. "מתחילים פה פרויקט מאוד חשוב שייתן את פירותיו בעתיד. כמו שמשפצים דירה וסובלים תקופה מסוימת, גם כאן כאשר תהיינה עבודות כל אחד יצטרך לתת שכם לתהליך הזה. זה פרויקט שיאפשר להרבה מאוד אנשים הקלה מאוד משמעותית בחייהם לכשיושלם. אני קורא לכולם להתאזר בסבלנות. מחר בבוקר יהיו פקקים, יגידו שזה בגלל הרכבת. כאילו אתמול לא היו פקקים. הרי פקקים בתל אביב יש לנו כבר הרבה מאוד שנים. הפרויקט הזה אמור לשפר בסופו של דבר את התחבורה הציבורית ולכן שווה להתאמץ בשבילו".

"החדר הזה הוא הישג בפני עצמו, שיש פה באמת את כל הגורמים הרלוונטיים לתהליך", אמר מנכ"ל נת"ע, יהודה בר און בהתייחסו לחמ"ל הרכבת הקלה. החמ"ל נפתח היום בקומת המרתף המשמשת את עיריית תל אביב בעת חירום. יאיישו אותו באופן קבוע נציגי נת"ע, העירייה, משרד התחבורה, המשטרה וגורמים נוספים המעורבים בפרויקט ובהם למשל אנשי חברת "וייז" המסייעים בהעברת מידע לנהגים. על המסכים בחמ"ל מוקרנים צילומים של אזורי העבודות ושל צירי התנועה הראשיים בגוש דן ומופיעה גם מפת הפקקים של "וייז".  

חולדאי ציין כי לרשויות המקומיות אין סמכות לבצע פעולות אכיפה בנתיבי התחבורה הציבורית. "הבעיה היא שאין אכיפה בנת"צים אל תל אביב ומתל אביב. את הבעיה הזו צריך לפתור בהקדם", הדגיש. "האכיפה בנת"צים תהיה משמעותית. העירייה צריכה לקבל עוד סמכויות בנושא אכיפה ובטוח שזה גם יקרה", אמר כץ. לצורך עבודות הרכבת הקלה הוקצו למשטרה 168 תקנים חדשים, אך טרם גויסו שוטרים חדשים. לפי שעה, המשטרה הודיעה כי תציב לאורך הנת"צים שוטרים שביצעו עד כה משימות אחרות. כמו כן, מתכוונת המשטרה להתקין מצלמות אכיפה חדשות בנתיבי איילון.

שר התחבורה ישראל כץ באתר העבודות בתל אביב, אמשצילום: מוטי מילרוד
רחפן המתעד את עבודות הרכבת הקלה

"אנחנו רואים כאן הזדמנות דרך האתגר הזה להרחיב את פריסת התחבורה הציבורית בכניסות לעיר ובתוך העיר", הוסיף שר התחבורה. "גם משרד האוצר בתקופה הזאת קשוב. גם תגבור אוטובוסים זה לא דבר שקרה לפני שנה או שנתיים בהיקפים גדולים אבל זה יקרה עכשיו". הוא העריך כי הקווים החדשים וההסעות מהחניונים יהיו כמעט ריקים בתחילת הדרך. כמו כן ציין כי בשבועות הקרובות יחלו להפנות את הנהגים גם לחניוני האצטדיונים בנתניה, הרצליה וראשון לציון, משם יוכלו להגיע לתל אביב בתחבורה הציבורית. גם חניון בית העלמין הצבאי בקרית שאול עשוי לעמוד לרשות הנהגים בעקבות התקדמות במגעים בין חברת נת"ע למשרד הביטחון. "תהיה כאן רכבת. אנחנו נעמוד בלוח הזמנים. הקו הזה יוביל לעוד קווים", הצהיר כץ.

בהתייחס לבעלי העסקים המצויים סמוך למתחמי העבודות אמר כץ: "לבעלי העסקים אני חושב שצריך לסייע ככל שניתן. זה לא מאוחר כי הפרויקט הוא לטווח ארוך. בעלי העסקים צריכים להתאים את עצמם, אנחנו ניתן להם את הסיוע הפיזי בהנגשה. אני מקווה שכמו היום בתחבורה החשש יהיה גדול מהמציאות עצמה והעסקים יוכלו להמשיך להתקיים". שר התחבורה נשאל אם הרכבת הקלה תפעל גם בשבת. "כאשר יגיע מועד הפעלתה אז קברניטי העיריות והממשלה שתהיה אז יקבלו את ההחלטות המתאימות", אמר. "יש סטטוס קוו במדינת ישראל מקום המדינה ועד היום. זו סוגיה חשובה אבל לא רלוונטית לביצוע העבודות האלה".

תחנת אלנבי, שבנייתה החלה היום, היא התחנה התת קרקעית הדרומית ביותר בתוואי הקו האדום. התחנה תיבנה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. אורכה יהיה 100 מטר ורוחבה 30 מטר. העבודות להקמת התחנה צפויות להסתיים בעוד ארבע שנים ובמקביל אליהן ישופץ רחוב יהודה הלוי. בנת"ע אומרים כי ככל שיתקדם תהליך העבודה יצומצמו ההגבלות בהסדרי התנועה. בשלב הראשון  יחל פירוק של האספלט, עמודי התאורה ואיי התנועה ברחוב. לאחר מכן תחל העתקת תשתיות החשמל, הביוב והמים. בתום העתקת התשתיות תתבצע חפירה מסיבית לעומק של 30 מטר וייבנו הקירות החיצוניים של התחנה. כבר בימים הקרובים תושלם גדר מעוצבת סביב אתר העבודות ובה ישולבו חלונות שדרכם ניתן יהיה לצפות בתהליכי הכרייה והחפירה.

עבודות הרכבת הקלה, הבוקרצילום: עופר וקנין

לקראת עבודות הרכבת הקלה הכשירה נת"ע ארבעה חניוני "חנה וסע" חדשים, במטרה לעודד נהגים להגיע לאזורי התעסוקה בתל אביב וברמת גן בתחבורה ציבורית. ארבעת החניונים – גני יהושע וחוף תל ברוך בתל אביב, אצטדיון המושבה בפתח תקווה ומצפה מודיעין – נפתחו אתמול. החניה בשלושת הראשונים עולה 15 שקלים. לרשות המשתמשים בהם עומדות הסעות חינם לרחוב יגאל אלון, מתחם הבורסה ברמת גן, מגדלי עזריאלי ושדרות רוטשילד. החניה במצפה מודיעין בחינם ומשם יוצאים אוטובוסים בתשלום של חברת קווים. המשטרה התחייבה להציב שוטרים לאורך נתיבי התחבורה הציבורית בגוש דן ולהטיל קנסות על נהגי רכב פרטי שישתמשו בהם. בנוסף, יחלו לפעול בהמשך החודש שני קווי אוטובוס חדשים של דן שיצאו מתחנות הרכבת בתל אביב לשדרות רוטשילד ולרחוב יגאל אלון ויתוגברו קווי אוטובוס ורכבת קיימים.

העבודות יחלו בהדרגה בניסיון להרגיל את הציבור לשינויים ולמנוע פקקי ענק. בחודשים הקרובים יחלו גם עבודות להקמת תחנות נוספות בקטע התת-קרקעי של הקו האדום שאורכו 11 ק"מ. בסך הכל ייחפרו וייבנו עשר תחנות תת קרקעיות מדרך אם המושבות בפתח תקווה ועד רחוב אלנבי בתל אביב. בהמשך החודש מתוכננות להתחיל עבודות להקמת ארבע תחנות נוספות: בצומת מעריב ובשדרות יהודית בתל אביב וברחובות ביאליק ואבא הלל ברמת גן. באוקטובר מתוכננות עבודות גם בארלוזורוב ובשאול המלך בתל אביב ובדצמבר יחלו עבודות התשתית להקמת תחנות על ציר ז'בוטינסקי – בפינת בן גוריון ברמת גן ובפינת אהרונוביץ' בבני ברק. המשטרה העריכה כי עבודות הרכבת הקלה ייגרמו לפקקי תנועה מנתניה עד אשדוד. עם זאת, הפקקים הגדולים צפויים להתחיל רק בעוד כחודשיים, לאחר החגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ