הנערה שנרצחה במצעד הגאווה הובאה למנוחות: "כל התום והטוב הזה נפלו על מזבח השנאה"

הוריה של שירה בנקי, אורי ומיקה, נשאו הספד לזכר בתם, בו הבהירו: "אין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים. הריב שלנו הוא עם חוסר הסובלנות, השנאה וקידוש המטרה שלך על חשבון כאב האחר"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שירה בנקי, הנערה בת ה-16 שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים בשבוע שעבר, הובאה אחר הצהריים (שני) למנוחות בקיבוץ נחשון בליווי אלפי אנשים. הוריה, אורי ומיקה בנקי, נשאו הספד לזכר בתם, בו הדגישו את מעלותיה וסובלנותה של בתם והבהירו: "אין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים. הריב שלנו הוא עם חוסר הסובלנות, השנאה וקידוש המטרה שלך על חשבון הכאב של האחר".

ההורים פתחו את ההספד בשיר של חנה סנש, ולאחר מכן אמרו: "על לוח השעם בחדר של שירה יש סדר. שתי תמונות עם אמא, שתיים עם אבא, שתי תמונות של כל ארבעת הילדים ושתי תמונות של שירה עם כל אחד מאחיה: שתיים עם תומר, שתיים עם אלה ושתיים עם עדי, שאף אחד לא ייעלב ושאף אחד לא יחוש שמקומו בלבה הענקי של שירה פחות מזה של מישהו אחר".

"היו לנו ארבעה ילדים מקסימים, נבונים, נהדרים, טובים ובעיקר חברים טובים האחד של השניה ונשארנו עם שלושה, ועם כאב וגעגוע מזעזעים שכל הורה מעדיף למות ולא לחוש", אמרו. "היתה לנו ילדה שהמזל, הגנים והחינוך (ואנחנו לא צנועים מכדי לקחת קרדיט על שניים מתוך השלושה), חננו אותה בכמויות אדירות של אינטליגנציה וחשוב מכך בכמויות לא פחותות של אינטליגנציה רגשית".

ההורים הוסיפו כי ילדה כמו שירה לא גדלה בואקום ולא גדלה ככה רק בזכות הוריה. "זו ילדה שהיתה מוקפת בדודות, דודים, בני דודים, קרובי משפחה, סבא וסבתא, חברים של אבא ואמא, מורות ומורים שכולם תרמו לה ולגידולה וכולם כואבים את הרצחה".

"שיר שירונת הנבונה, היפה, הנעימה, הסקרנית, המוסיקלית, הילדה שגם את גיל ההתבגרות עברה בחן ועלתה ופרחה כמו פרח מקסים, כשהשנה האחרונה היתה שיא של הכל. שיא של הצלחה בלימודים, של תזזית חברתית, של התעניינות בריאה בבנים, שיא של קשרים עם אחיה ואחיותיה ושיא של נחת להוריה במובן הפשוט והמלא של מונח מיושן זה".

"אינספור פעמים קטפנו צרורות של מחמאות מרואיה ושומעיה של שירה", סיפרו ההורים. "לא עבר שבוע בלי מחמאה ממישהו על בכורתנו ומכל יום הורים בבית ספר היינו חוזרים שמנים בשני קילו של נחת. וכל התום, היופי, האושר והטוב הזה נפלו על מזבח השנאה, הרשעות, האכזריות, הרשלנות והטפשות".

ההורים סיפרו עוד כי תמיד דאגו שמא ילדתם תיפגע כיוון שמישהו יראה בנשיותה חפץ, "ולא העלנו על דעתנו ששירה תרצח כסמל. מוות מיותר של נערה צעירה חפה מרוע ומלאה בכוונות ומעשים טובים. מוות שמסב צער ויגון עמוקים מני ים לנו ולעוד מאות אנשים ללא תכלית וללא תועלת".

"לא אנחנו ולא שירה איננו חלק מהקהילה הלהט"בית אבל אנחנו תומכים בזכותו של כל אדם לקיים את אורחות חייו ומנהגיו, ואת מסר האהבה והסובלנות, איתו הלכה שירה למצעד היא קיבלה גם מאיתנו".

"אנחנו רוצים לומר עוד שאין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים, ואנחנו יודעים כמה תפילות כנות ומרגשות נאמרו בציבור ובחדרי חדרים להחלמתה. הריב שלנו הוא עם חוסר הסובלנות, השנאה וקידוש המטרה שלך על חשבון הכאב של האחר. כמו שכבר אמרנו פעמים רבות בימים האחרונים – אנחנו אנשים מאוד פרטיים. ההד התקשורתי להירצחה של ילדתנו הפתיע אותנו אם כי בדיעבד הוא מובן לגמרי. ובהחלט בהחלט ראוי. אין בכך כדי להקל במאום על כאבנו, אבל אם רצח שכזה היה עובר ללא סערה עזה ומתמשכת, היה היאוש מהמקום בו אנו חיים קשה מנשוא".

"ובציטוט חופשי וכואב מיצירתו של טולקין ולזכרה של שירה שלנו נאמר שאם אנשים יהיו עסוקים יותר בארוחה טובה, שתיה טובה והרבה אהבה טובה ופחות במרדף אחרי עקרונות נשגבים, אדמות קדושות, עקרונות מקודשים ושאר מיני דרכים וצורות לשלוט ולנהל את דעתם ומעשיהם של אחרים, כולנו נהיה הרבה יותר מאושרים ונוכל לגדל ילדים בעולם יפה ובטוח יותר.

"בחייה של שירה ליוו אותה אינספור אנשים צעירים ובוגרים ומאז יום חמישי הערב היא לוותה וטופלה על ידי עוד עשרות רבות של אנשים טובים ורגישים, הן בחדרים בהם שהתה והן מחוצה להם ועל כך אנו מוקירים להם תודה. עכשיו נלך הביתה ונתחיל לבנות משפחה חדשה - נלמד לחיות בחמישה במקום בשישה. ננסה לשנוא פחות ולאהוב יותר וכך נציע לכולכם".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נשא הערב דברים לזכרה של בנקי באירוע לציון 90 שנה לתנועת הנוער העובד והלומד בחיפה. "שירה, קורבן של פשע שנאה מתה מפצעיה, נרצחה ואיבריה נתרמו והצילו חיים", אמר. "שירה אהבה לבלות, היא אהבה לחיות, היא האמינה בחיים. אבל שירה היתה גם אדם ערכי, היא יצאה למצעד בשם ערכים בהם האמינה, בשם הסובלנות, בשם התקווה, בשם השוויון והאהבה. חייה שנגדעו בזדון היו חיים של אזרחית צעירה, מעורבת, פעילה, מתעניינת ואחראית".

המשטרה הקימה היום ועדה לבדיקת נסיבות אירוע הדקירה בשבוע שעבר. חברי הוועדה, שבראשה עומד ניצב בדימוס ישראל יצחק, יצטכו להגיש את מסקנותיהם תוך שבועיים לממלא מקום המפכ"ל ולשר לביטחון הפנים. אחת הקצינות שמונו לצוות היא סגן-ניצב אנה בן מרדכי, מפקדת תחנת הראל שמשרתת תחת מפקד מחוז ירושלים ניצב משה אדרי, אשר בין השאר אחראי גם על קידומה במשטרה ומידת האחריות שלו באירוע אמורה גם כן להיבדק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ