בעלי עסקים חסמו את צומת מעריב במחאה נגד עבודות הרכבת; פיצוץ הגשר עשוי להידחות

למרות התכנון, המשטרה טרם אישרה לפוצץ את גשר מעריב בשבוע הבא בגלל עשרות אלפי הסקרנים שצפויים להגיע. מחר בערב ייחסם הגשר, וביום שישי ייכנסו לתוקף הסדרי תנועה חדשים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת בעלי העסקים בצומת מעריב, הערבצילום: מוטי מילרוד

כ-200 בעלי עסקים, שהפגינו הערב (רביעי) בתל אביב, חסמו  את רחוב קרליבך מתחת לצומת מעריב בתל אביב למשך כחצי שעה. אחד המפגינים התעלף ופונה. בעלי העסקים שנמצאים על תוואי הרכבת הקלה דורשים כי המדינה תפצה אותם על הנזק שייגרם להם עקב העבודות שיימשכו כמה שנים. עד כה המדינה לא הציעה שום פתרון לבעלי העסקים, שכבר מדווחים על ירידה של עשרות אחוזים במכירות. להפגנה הגיע גם חבר הכנסת איתן כבל, שהגיש הצעת חוק להקמת קרן פיצויים לבעלי העסקים.

בתוך כך, למרות עבודות הרכבת נמצאות רק בתחילתן, כבר יש עיכובים בלתי צפויים בלוח הזמנים: פיצוץ גשר מעריב עשוי להידחות בשל הצפי להתקהלות המונית סביבו בעת הפעלת חומרי הנפץ. חברת נת"ע, האמונה על הקמת הקו האדום של הרכבת הקלה, תכננה להרוס את הגשר בפיצוץ מבוקר בלילה שבין הימים חמישי ושישי בשבוע הבא. המשטרה מעריכה כי עשרות אלפים יבואו לצפות בפיצוץ הגשר, ולכן לא אישרה לפי שעה את בקשת נת"ע. עם זאת, צומת מעריב ייחסם מחר בערב כמתוכנן לתנועת מכוניות פרטיות.

הפגנת בעלי העסקים בצומת מעריב, הערבצילום: מוטי מילרוד

בהודעת המשטרה הערב (רביעי) נאמר כי טרם נקבע מועד לפיצוץ הגשר. חברת נת"ע הסבירה כי "לאור ההתעניינות ההמונית העצומה להריסת הגשר והצפי להתקהלות המונית מתקיימים דיונים בין חברת נת"ע ובין משטרת ישראל לבדיקת מועד אחר להריסת הגשר. הרצון של כולנו הוא להימנע ככל שניתן מהפרעה לציבור ונעשה כל שניתן לשמור על בטיחותו במהלך העבודות על הרכבת הקלה". פיצוץ הגשר מתוכנן באמצעות הצמדת חומרי נפץ לעמודים בבסיסו. הפיצוץ צפוי להימשך שניות ספורות וההריסות יפונו תוך יומיים.

מחר ב-20:00 בערב צומת מעריב ייחסם לתנועה לחלוטין ויוכנסו לצומת כלים כבדים לצורך הכנת השטח לפיצוץ הגשר, שנבנה לפני 39 שנה. הסדרי התנועה החדשים בצומת יכנסו לתוקף בשעה 6:00 ביום שישי. מאותו רגע רק תחבורה ציבורית תוכל לחצות את הצומת, שבו עוברים כ-16 אלף כלי רכב מדי יום בשעות השיא. העבודות בצומת מעריב יימשכו שש שנים וחצי ויכללו גם את הקמתה של תחנה לקו הירוק העתידי של הרכבת הקלה. רק לאחר השלמת התחנה יוקם מעבר משוקע לכלי רכב מרחוב יצחק שדה לרחובות לינקולן וקרליבך, מתחת לדרך בגין.

ממחר בערב הגישה היחידה לצומת ברכב פרטי תהיה מרחוב יצחק שדה ימינה לדרך בגין. הנהגים יחויבו לפנות ימינה לאחר מכן לרחוב המלאכה, שיהפוך חד סרטי מדרך בגין לרחוב המסגר. רחוב התעשייה יהפוך חד סטרי בכיוון ההפוך – מרחוב המסגר לדרך בגין. יתאפשרו פנייה שמאלה מרחוב המלאכה לרחוב המסגר ופנייה ימינה מדרך בגין לרחוב נחמני. כמו כן, לא תתאפשר כניסה לצומת לבאים מהרחובות קרליבך ולינקולן, שבהם ניתן יהיה לבצע פניית פרסה. לקראת חסימת הצומת, יהפוך ביום רביעי רחוב החשמונאים לנתיב תחבורה ציבורית בלבד ממזרח למערב.

גשר מעריב, השבועצילום: מוטי מילרוד

תחנת קרליבך, שתוקם תחת צומת מעריב, תכלול שלוש קומות תת קרקעיות: הראשונה לכרטוס, השנייה להעלאה והורדת נוסעים מקרונות הרכבת הקלה של הקו האדום והשלישית מיועדת לקו הירוק העתידי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ