עיריית ירושלים תגביר את האכיפה נגד מרכולים הפתוחים בשבת במרכז העיר

על פי ההחלטה, במרכז העיר תבוצע אכיפה של חוקי העזר העירוניים, בעוד באזורים אחרים תהיה אכיפה מופחתת. המשמעות: שמונה מרכולים ופיצוציות יספגו קנסות ועלולים להיסגר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בהפגנת חרדים בירושלים נגד פתיחת עסקים בשבת, בסוף השבועצילום: אי־אף־פי

שמונה מרכולים ופיצוציות בירושלים הפועלות בשבת עלולים להיסגר. זאת, בעקבות החלטת היועץ המשפטי של עיריית ירושלים בעקבות פסיקת בג"ץ בנוגע לפתיחת המרכולים בשבתות בתל אביב. בשבת האחרונה נפתחו בעיר מתחם בתי קולנוע חדש של חברת "יס פלאנט" ובית קפה גדול במרכז העיר. בעירייה מכחישים כי יש קשר בין שני הדברים ושסגירת המרכולים היא כביכול "תשלום" לחרדים. 

על פי הסטטוס קוו בירושלים וחוקי העזר העירוניים, שאושר על ידי בתי המשפט, ניתן לפתוח בעיר בשבת "בתי עינוגים", כלומר עסקים של בילוי והסעדה - אולם נאסר לפתוח עסקים המקיימים מסחר רגיל. בשנים האחרונות נפתחו כמה מרכולים ופיצוציות בעיקר במרכז העיר, נגד חלקם נערכו הפגנות של חרדים.

בהחלטה שקיבל לאחרונה היועץ המשפטי לעירייה, אלי מלכה, הוחלט כי בירושלים יוגדרו אזורים בהם תבוצע אכיפה מופחתת של החוק כך שבפועל יוכלו העסקים להמשיך ולפעול. כך למשל, עסקים יוכלו להמשיך לפעול באזורי הבילוי בעין כרם, תלפיות ובשכונות חילוניות בדרום-מערב ירושלים, בהן קרית יובל. אזורים אחרים, בהם חלקים ממרכז העיר, קרית הלאום וכמובן הרובע היהודי והשכונות החרדיות ייאכפו במידה מוגברת. התוצאה היא שהעירייה תפעל נגד שמונת בתי עסק הפועלים במרכז העיר, תטיל עליהם קנסות כך שהם עלולים להיסגר. על החלטת היועץ המשפטי דווח לראשונה היום (שלישי) בגלי צה"ל

סגן ראש העיר ירושלים, יוסי דייטש הכחיש גם הוא שיש קשר בין פתיחת בתי הקולנוע ובית הקפה לבין ההחלטה על סגירת העסקים. "כל מה שנוגד את חוק העזר העירוני צריך להיות סגור. הגיע הזמן לפעול לפי החוק, אני לא חושב שמישהו עושה לנו טובה או משלם לנו בעבור יס פלאנט", אמר. לדבריו, "המרחב הציבורי בירושלים מקבל אווירת חולין בשבתות, זה יגיע למימדים שלא נוכל לשבת בשקט. ירושלים זה לא תל אביב ולא חיפה, אל תחפשו לירושלים זהות אחרת".

חרדים בירושלים מפגינים נגד פתיחת עסקים בשבת, בסוף השבועצילום: אי־אף־פי

בלשכת ראש העיר ביקשו להבהיר שהתהליך החל בעקבות החלטת בג"ץ וללא קשר לפתיחת מתחם הקולנוע וההסדר גובש לפני כחודש. מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "אין כל שינוי בחוק ובסטטוס קוו הנהוג במשך שנים בירושלים לפיו בשבת מותר לפתוח בעיר בתי קולנוע, מקומות בילוי ומסעדות וחל איסור על מסחר ותחבורה ציבורית. פסיקת בית המשפט העליון באשר למרכולים בתל אביב, קובעת כי על רשות מקומית חלה החובה לקבוע מדיניות אכיפה לאי קיום מסחר בשבת. על כן הורה היועץ המשפטי לעירייה על הגדרת אזורים שונים בעיר בהם תבוצע אכיפה מופחתת ואזורים בהם תבוצע אכיפה מוגברת.

"יצוין כי הנושא אינו רלוונטי לשכונות הערביות בעיר. חשוב להדגיש כי בהתאם לחוק ולסטטוס קוו תימשך כרגיל פעילותם של מקומות הבילוי, המסעדות ובתי הקולנוע. מדובר בשמונה מרכולים מתוך מאות עסקים הפתוחים בשבת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ