החרדים בבירה נגד תל-אופן הירושלמי: יביא לחילול שבת

למרות שבתחנות שיוצבו בשכונות החרדיות לא יהיה ניתן להשכיר אופניים בשבתות ובחגים, ביהדות התורה מתנגדים: "נעשה כל מה שאפשר כדי למנוע את זה. ירושלים היא לא תל אביב"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

חברי המועצה החרדים בירושלים מאיימים להיאבק במיזם העירייה להשכרת אופניים ציבוריים, בדומה לתל-אופן בתל אביב, שאמור להתחיל לפעול בעוד פחות משנה. זאת, בטענה שהדבר יביא לחילול שבת. ההתנגדות מגיעה על רקע המתיחות הגוברת לאחרונה בעיר סביב פתיחת עסקים בשבת, לאחר פתיחתם של מתחם "יס פלאנט" ובית קפה חדש הפועלים בשבת והודעת העירייה על הגברת האכיפת נגד מרכולים הפועלים בשבתות.  

"אין שום צל של ספק שאנחנו רואים את זה (המיזם להשכרת אופניים, נ"ח) בחומרה רבה ביותר. אנחנו נעשה כל מה שאפשר כדי למנוע את הדבר הזה", אמר היום (שני) יושב ראש סיעת יהדות התורה בירושלים, אליעזר ראוכברגר, לגלי צה"ל. "אני יודע שיש כאלה מיזמים בתל אביב ובמקומות אחרים, אבל ירושלים היא לא תל אביב, ירושלים היא עיר קודש - ככה היא צריכה להתנהל, ככה היא צריכה להיות". הסיעות החרדיות מתנגדות על אף שבתחנות שיוצבו בשכונות החרדיות, לא ניתן יהיה להשכיר אופניים בשבתות ובחגים. 

מסלול אופניים במתחם התחנה בירושלים, בשנה שעברה. ההשכרה תבוצע באמצעות אפליקציהצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי התוכנית, שמקודמת על ידי סגן ראש העיר תמיר ניר (סיעת ירושלמים), יוצבו בשלב ראשון 500 זוגות אופניים ב-15 תחנות, רובן במרכז העיר, והמערכת צפויה להתחיל לפעול באביב הבא. בעבר נבחנה אפשרות לפרוס רשת כזו בכל העיר, אך היא נפסלה בשל אי כדאיות כלכלית.

בשלב הראשון, על פי המיזם הנוכחי, ייפרשו האופניים רק במרכז העיר ובאתרי התיירות והבילוי הסמוכים, ואם תירשם הצלחה, יורחב המיזם. בניגוד לתל אביב, המיזם בירושלים אמור להיות "דור רביעי", כלומר שמערכת ההשכרה (שתופעל סולרית) נמצאת על האופניים וההשכרה תבוצע באמצעות אפליקציה בטלפון הסלולרי. 

"יכול להיות שהם סתם עושים רעש בשביל להעביר את הסיפור של המרכולים (שמונת המרכולים שהעירייה הודיעה שתפעל לסגירתם בשבתות, נ"ח)", אומר ניר. "אבל גם יכול להיות שהם באמת יעשו הכל כדי לתקוע את התוכנית. על מה אנחנו מדברים פה? איזה חילול שבת? בסך הכל ללחוץ על אפליקציה". 

לפני כשלושה שבועות נפתח לראשונה מתחם הקולנוע "ס פלאנט" ליד שכונת אבו-טור, שפועל גם בשבת. באותו זמן, נפתח גם בית קפה במרכז העיר, מה שעורר את מחאת החרדים. ימים ספורים לאחר מכן החליטה להגביר את האכיפה נגד מרכולים הפתוחים בשבת במרכז העיר. בעקבות זאת, החלה מחאה של החילונים בעיר, ובעלי המרכולים איימו לפנות בנושא לבית המשפט.   

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון שחר אילן אמר בתגובה להתנגדות יהדות התורה כי "כל פעם שאתה חושב שהמפלגות החרדיות אינן יכולות להיות קיצוניות יותר, הן מלמדות אותך שאין גבול לקנאות. לא ירחק היום שיהדות התורה תדרוש למנוע סלילת כבישים והקמת בתים מחשש שיחללו בהם שבת". לדבריו, "ההנהגה החרדית בירושלים מצטיינת בהמצאת סיבות הזויות למאבקי דת, מהמלחמה נגד מפעל אינטל המעסיק חרדים ועד המלחמה נגד חניון קרתא שלא גבה תשלום בשבת. נראה שהמאבק במתקני האופניים יתפוס מקום של כבוד בצמרת המאבקים חסרי ההיגיון. לעובדה שהאופניים יכולים לחסוך תנועת מכוניות רבה, זיהום אויר וחילול שבת אין כמובן כל משמעות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ