עימות חריף בין חולדאי לברקת על חלוקת הארנונה

ראש העיר תל אביב האשים את מקבילו בירושלים: "מצפנך המוסרי גורם לך לבחור שלא להיאבק לחיזוק ערים חלשות". ברקת: חבל שהוא וחבריו ברשויות העשירות ציניים כלפי מצוקה

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

ראש העיר תל אביב רון חולדאי תקף היום (שני) בחריפות את ראש העיר ירושלים ניר ברקת על רקע תמיכתו של האחרון בהצעות החוק לחלוקה מחדש של הכנסות הרשויות מארנונה ולתקצוב ממשלתי דיפרנציאלי של שירותי חינוך ורווחה. לפי ההצעות, להן מתנגד חולדאי, הממשלה תממן את חלקה היחסי של חלק משירותי הרווחה והחינוך ברשויות המקומיות בהתאם לרקע החברתי-כללי שלהן. זאת, בניגוד למצב כיום במסגרתו המימון הממשלתי הוא אחיד לכל הרשויות. לפי הצעת משרד האוצר, חלק מהתמיכה העתידית בערים חזקות תועבר לידי ערים חלשות. 

במכתב ששלח היום חולדאי לברקת הוא האשים אותו בפלגנות ובצביעות. במכתב, המנוסח בלשון סרקסטית, כתב חולדאי: "אני מניח שבתור אדם עם מצפון ומוסר, אינך שלם עם העובדה שבמסגרת חוק ירושלים הממשלה מעבירה תקציבים ייחודיים לעיריית ירושלים, שהשנה עמדו על למעלה מ-300 מיליון שקלים, ושאותם ודאי היה ניתן להעביר לאחינו בעיריות חלשות שלא שפר עליהם גורלם ואינם נהנים ממענקים אלו".

חולדאי הוסיף וכתב: "המצפן המוסרי שלך, שלנו אין, כנראה גורם לך לבחור לא להיאבק עמנו על העדפה וחיזוק של ערים חלשות על ידי הגדלת ההשקעה הממשלתית בחינוך ורווחה, אלא להיאבק בנו וברצון שלנו למנוע פגיעה בחינוך והרווח בעירנו ובמיוחד בשכונות החלשות שלנו, שאנו מופקדים על ניהולן".

בתגובה אמר ברקת כי "האיומים והשיטות בהן נוקטים ראשי הערים העשירות, יחד עם אובדן הבושה והסולידריות החברתית, צריכים להדליק נורה אדומה אצל כל אזרח במדינה". בסוף השבוע פורסמו ב"הארץ" נתונים על חלוקת תשלומי הארנונה הממשלתית, הנאמדת בכ-900 מיליון שקלים, בין הרשויות השונות.

ברקת הוסיף: "צר לנו שחולדאי, ראש העיר החזקה בישראל וחבריו ברשויות העשירות מתייחסים בציניות למצוקת 56% מתושבי מדינת ישראל שחיים ברשויות מוחלשות וסובלים משנים של אפליה חלוקתית במשאבים. אנחנו לא מבקשים נדבות וצדקה, אלא דורשים חלוקה נכונה והוגנת של תקציבי המדינה לרשויות המקומיות. חלוקה כזו לא תפגע בתושבי הרשויות העשירות אבל תחזק משמעותית את תושבי הרשויות החלשות ותאפשר לכולנו לתת תנאים שווים לכל ילד במדינת ישראל".

הצעת החוק לתקצוב דיפרנציאלי של שירותי חינוך ורווחה ברשויות המקומיות, שהונחה על שולחן הכנסת ביולי על ידי ראשי השדולה לצדק חלוקתי, יוסי יונה (המחנה הציוני), אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו) ומיקי (מכלוף) זוהר (הליכוד), נועדה להגדיל את התקצוב הממשלתי של הרשויות החלשות ולהקטין אותו עבור הרשויות החזקות בהיקף של שני מיליארד שקלים לפחות. ואולם חברי כנסת במחנה הציוני, שתומכים בהצעות נתונים למכבש לחצים ואיומים הן מצד ראשי הרשויות המבוססות והן מצד חבריהם לסיעה. בשבוע שעבר קיבלו 14 הח"כים של המחנה הציוני, החתומים על ההצעה, מכתב נזיפה מראשי הרשויות, שעליו חתומים, בין השאר חולדאי, ראש העיר חולון מוטי ששון וראש העיר ראשון לציון דב צור.

חולדאי, ששון וצור היו גם בין ראשי הערים שאיימו בשבוע שעבר על שר האוצר משה כחלון לפגוע בתוכניות בתחום הדיור אם תקודם התוכנית הממשלתית לתקצוב דיפרנציאלי. בלחץ מרכז השלטון המקומי וועד 15 הערים המבוססות התוכנית כבר הוצאה מהצעת התקציב, וכעת היא נמצאת בדיונים בין האוצר לרשויות המקומיות. אלא שראשי הרשויות החזקות החליטו לקבור אותה סופית מבלי לחכות לסוף הדיונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ