הנשיא בכנס בנגב: "כל אזרחי המדינה, יהודים ושאינם יהודים, שווים בפני החוק"

הכנס הוא יוזמת ארגון ערבי-יהודי המתמקד בפיתוח קהילתי בקרב הבדואים בנגב. "במדינה הזו יש מקום לבני ישראל ולבני ישמעאל שחיים ביחד תחת קורת גג אחת", אמר ראש העיר באר שבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין בכנס הזדמנויות שוות בנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

"כמדינה יהודית וכמדינה דמוקרטית, המשוואה היא פשוטה: כל האזרחים, יהודים ושאינם יהודים, שווים בפני החוק, בחובות ובזכויות", אמר היום (שלישי) נשיא המדינה ראובן ריבלין, בכנס הזדמנויות שוות בנגב הראשון. הכנס, שהתקיים בעיר הבדואית רהט, הוא יוזמת אג'יק מכון הנגב, ארגון ערבי-יהודי המתמקד בין היתר בתהליכי פיתוח קהילתי בקרב הבדואים תושבי הנגב.

בנאומו אמר ריבלין כי יש לעשות יותר על מנת שבני העדה הבדואית יחושו בחברה כבשר מבשרם. "החברה הבדואית בישראל ניצבת מול קשיים רבים: בתחום החינוך, בתעסוקה, בתשתיות, בהיעדר שירותי בריאות, בדיור, באלימות", אמר, "מציאות זו יוצרת עיוות אופטי נוראי, לפיו קיים מדרג אזרחי בפני החוק". לטענתו, יש אמנם דרך ארוכה עד שיווצר אמון בין הקבוצות השונות בחברה, אך "היסודות כבר כאן. המכנה המשותף שלנו, כבני אדם אשר נבראו בצלם, הוא רחב ממה שרבים חושבים".

"זוהי תפיסה תועלתנית פשוטה: חברה הטרוגנית היא עשירה יותר - בכלכלה, במחקר, בתרבות - מחברה הומוגנית. כרוחב היריעה, כך עומק היסודות. אך יותר מכך, זוהי תפיסה מוסרית, הרואה בכל אזרחי המדינה שותפים שווים למרחב הציבורי; שלם, החזק יותר מסך חלקיו", אמר הנשיא. "הדמוקרטיה הישראלית מונעת מכוח המחלוקות שבינינו; מתוך רצון לשנות, לתקן. ולכן, אסור לנו לפחד מוויכוח, ובשום פנים ואופן אסור לנו לעצום עיניים ולוותר על הערכים החשובים לנו".

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', נשא גם הוא דברים בכנס. "במדינה הזו יש מקום לבני ישראל ולבני ישמעאל שחיים ביחד תחת קורת גג אחת, ולכולם בטח מגיעה הזדמנות שווה. אנחנו לא צריכים לומר את זה, כי ההזדמנות צריכה להיות מותנית לכולם".

בנאומו הזכיר ראש העיר באר שבע כי נועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית הבדואים. "הצעתי הצעה לראש הממשלה שבאה לידי ביטוי בתוכנית פרוואר ובבגין, ופתאום לכולם מימין ומשמאל היה מה להגיד", אמר. "אנחנו צריכים לקחת את הגורל לעצמנו, צריך לנתק את הפוליטיקה".

דנילוביץ' קרא לראשי הרשויות בנגב: "בואו נשב אנחנו. עם כל הכבוד לכל הסיעות וטוב שהן באות לפה, אבל נאמר לכל הסיעות מימין ומשמאל, אנא מכן, אל תפריעו לנו לעבוד, כי הנגב לא יהיה שלם בלי שכולם יהיו חלק ממנו, בלי שכולם ירגישו שייכים. אנחנו נעשה הכל בכדי שנמשיך יחד באותו מתווה". הוא הוסיף כי "לכל אחד יש את הזכות להגשים את עצמו, ולחיות במדינה שנותנת לו קרקע שווה".

מחוץ לכנס הפגינו כעשרה מבני משפחתו של הצעיר מרהט שנורה למוות בינואר השנה, סאמי אלג'אער, בדרישה להעניש את האחראים למותו. אביו, חאלד אלג'אער, אמר כי "עד היום אין ענישה - השוטרים עדיין עובדים, גם הבחור שרצח, ואלה שהכו אותנו בתחנה כשהיינו אזוקים בידיים וברגליים עד היום משרתים". הוא הוסיף כי "הנשיא עבר על ידינו ולא הסתכל לכיוון שלנו, למרות שהיתה הבטחה שלו בביקור הראשון שלו ברהט, שהוא יעקוב מקרוב ושלא תהיה מריחה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ