בגלל האובך: בוטלו טיסות הפנים של ארקיע וישראייר

חברות התעופה יעמידו לרשות הנוסעים אוטובוסים משדה דב לאילת ומאילת לתל אביב. הנוסעים יהיו זכאים להחזר כספי עבור כרטיסי הטיסה. החלטה על חידוש הטיסות תתקבל לאחר בחינת תנאי מזג האוויר

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סופת האבק מעל ישראל, היוםצילום: נאס"א

חברות התעופה ארקיע וישראייר ביטלו את טיסותיהן הפנים ארציות שתוכננו לרביעי בבוקר. זאת לאחר בחינה של תחזית מזג האוויר לפיה האובך יימשך. חברות התעופה יעמידו לרשות הנוסעים אוטובוסים בתשלום מנמל התעופה שדה דב בתל אביב לאילת, ומאילת לתל אביב, והנוסעים יהיו זכאים להחזר כספי עבור כרטיסי הטיסה שלא ימומשו.

לתחזית מזג האוויר המלאה 

ירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

חברת ישראייר הודיעה כי הטיסות הפנים ארציות עתידות להתחדש בשעה 11:00 בבוקר, בכפוף לתנאי מזג האוויר. בארקיע הודיעו כי הטיסות הפנים ארציות בוטלו עד השעה 13:50 אחר הצהריים והחלטה לגבי הפעילות לאחר שעה זו תתקיים לאחר בחינת מזג האוויר. גם אתמול בוטלו טיסות פנים ארציות לאילת בגלל האובך. מזג האוויר ברביעי ימשיך להיות חם מהרגיל לעונה עד שרבי בהרים ובפנים הארץ, בחוף יהיה הביל. האובך הכבד ששרר אתמול ימשיך, אם כי ייתכן שהוא ייחלש. 

אתמול פרסם המשרד להגנת הסביבה אזהרה על זיהום אוויר גבוה המהווה סיכון בריאותי בכל חלקי הארץ, בעקבות סופת אבק מדברי שהגיעה מכיוון סוריה ועיראק ועוברת מעל שטח ישראל. בשעות הבוקר נמדדו ריכוזים גבוהים של חלקיקי אבק העלולים לחדור למערכת הנשימה באזור ירושלים ויהודה וכן ברמת הגולן. ריכוזי החלקיקים שנמדדו בירושלים בשעות האחרונות הגיעו לאלפי מיקרוגרמים למטר מעוקב, לעומת פחות ממאה בימים ללא סופות. סופת האבק נראתה היטב גם במישור החוף, שם השפעתה על הראות היתה גדולה יותר בשל שילוב עם עננות רבה. 

ניצנים, היוםצילום: אילן אסייג
תל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

מאות בני אדם הגיעו לבתי חולים ברחבי הארץ בגלל האובך. הרקע לפניות הינו בעיות קשיי נשימה, מחסור בחמצן ותחושות של חנק. חלקם הגדול של המטופלים נמנה על אוכלוסיית סיכון - מבוגרים או בעלי רקע במחלות ריאה או בעיות נשימה אשר מכירים את המצב המוגדר, וחוו בעבר התקפות של קושי נשימה.

לדברי פרופ' דני רוזנפלד, מומחה לאקלים מהאוניברסיטה העברית, הסופה הנוכחית חריגה מאוד. "אני לא זוכר אירוע שבו כמות כה גדולה של אבק הגיעה מכיוון סוריה, וכל זה עוד בלי שהיו רוחות עוצמתיות. סופות האבק הגדולות מגיעות בדרך כלל לקראת החורף מכיוון צפון אפריקה והן מלוות ברוחות עזות". רוזנפלד ציין שלמדענים אין כרגע הסבר לתופעה.

הוא הוסיף כי ייתכן והדבר קשור בשינויים בשימושי הקרקע בסוריה בגלל מלחמת האזרחים. לדבריו, ייתכן ששינויים בחקלאות מובילים לתהליכים של מידבור המשנים את פני הקרקע. עם זאת, הוא הדגיש כי זו השערה בלבד, הטעונה בדיקה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ