על רקע המתיחות בירושלים, אושרו עשרות שמות עבריים לרחובות במזרח העיר

תושבי השכונות הערביות התנגדו למהלך, אך בעירייה הדגישו כי מתן השמות הוא חלק ממיזם מתמשך הכולל גם שמות ערביים. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לקראת יום כיפור ועיד אל-אדחא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

על רקע המתיחות בירושלים, מועצת העיר העניקה הערב (ראשון) שמות עבריים לעשרות רחובות ואתרים במזרח העיר. מועצת העירייה אישרה כ-30 שמות עבריים לרחובות ואתרים שרוב תושביהם ערבים, בעיקר בסילוואן ושייח ג'ראח. אלו יצטרפו לעוד כ-60 שמות ערביים שניתנו לאתרים אחרים בשבועיים האחרונים. זו הפעם הראשונה שבה מאושרים שמות עבריים לרחובות בשכונות ערביות.

בעירייה מדגישים כי ההחלטה הערב היא חלק מפרויקט מתמשך, בשיתוף התושבים בשכונות הערביות, לקריאת מאות שמות של רחובות, רובם ככולם ערביים. עד היום אושרו בסך הכל יותר מ-800 שמות ערביים. לצד אלה ניתנו שמות עבריים לרחובות בעומק השכונות סילוואן ושייח ג'ראח, שבהן יש מאחזים יהודיים, וכן לצירים ראשיים ולא מיושבים כגון טיילת יד אבשלום. כמה רחובות שרוב תושביהם ערבים, ייקראו מעתה בשמות עבריים, כגון גינת אגוז, ערוגת הבושם, עשור, שיר למעלות, מעלות מעיין הגיחון, נחלת יצחק ונחלת שמעון.

להחלטה התנגדו השופט בדימוס יעקב טירקל, העומד בראש ועדה מייעצת בלתי תלויה, וכן התושבי השכונות הערביות.

יועץ ראש העיר לענייני מזרח ירושלים, ד"ר דוד קורן, אמר ל"הארץ" כי "עד לפני שנה-שנתיים לא היו שמות בכלל למרבית הרחובות במזרח העיר. הובלנו מהלך, בשיתוף נציגי השכונות, ורוב מכריע של השמות נבחרו על ידי התושבים הערבים. בכמה אזורים נקודתיים כמו לדוגמה אזור עיר דוד או מקומות ספציפיים באזור שמעון הצדיק, נבחרו כמה שמות עבריים שיש להם רקע ושורשים שקשורים למורשת היהודית של המקום. במקומות שבהם יש מורשת היסטורית, מקראית וכדומה, הוחלט לתת לכך ביטוי". על העיתוי אמר קורן, כי "זה תהליך שהבשיל תקופה ארוכה. בסופו של יום מה שחשוב הוא שגם בעיר דוד (סילוואן, י"א) יהיו גם שמות ערביים וגם שמות עבריים באותו מקום".

נשים ושוטר שחוסם את הכניסה להר הבית, היוםצילום: אי־אף־פי

המצב בעיר עודנו מתוח והעימותים בסביבת הר הבית נמשכו גם היום. כמו כן אלמונים יידו  בקבוקי תבערה לעבר שכונת תל ציון, מובלעת יהודית בג'בל מוכבר ומרדף התנהל אחר חשוד באזור קניון רמות. משטרת ירושלים השלימה את היערכותה יום הכיפורים ועיד אל-אדחא, חג הקורבן המוסלמי שיחול ביום רביעי וביום חמישי.

מחר בערב צפויים אירועים המוניים בכותל המערבי ובכלל זה אירועי סליחות והתרת נדרים בהשתתפות רבבות. אלפי שוטרים ממשטרת ירושלים, לוחמי מג"ב, שוטרי תגבור ומתנדבים יפרסו ברחבי העיר החל מיום שלישי בשעות הבוקר על מנת לשמור על הסדר הציבורי והביטחון של המתפללים. מתנדבי המשמר האזרחי יצוידו בכלי נשק לאבטחת בתי הכנסת באזור מגוריהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ