שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
ניר חסון
הפסיפס בקרית גת, היוםצילום: אילן אסייג
ניר חסון
ניר חסון

פסיפס ייחודי בן 1,500 שנה שנחשף לפני שנתיים בקרית גת שוקם, הוחזר היום (שלישי) למקומו בפארק התעשייה בעיר ויוצג לראשונה לציבור.

רצפות פסיפס מהתקופה הביזנטית אינן דבר נדיר בארכיאולוגיה הישראלית, אך פסיפס זה, שהיה חלק ממבנה כנסייה שנהרסה, שנחשף בחפירת רשות העתיקות בקרית גת כולל אלמנטים נדירים מאוד. לרוב, פסיפסים מהתקופה הזו מכילים צורות גיאומטריות ודקורטיביות, דמויות בעלי חיים או כתובות. ואולם הפסיפס בקרית גת כולל מעין מפה קדומה המתארת רחוב ומבנים. על פי הכתובת שעל הפסיפס, יודעים הארכיאולוגים כי מדובר במפת העיר חורטסו שבמצרים. על פי המסורת הנוצרית בחורטסו נקבר הנביא חבקוק. החופרים, סער גנור וד"ר רינה אבנר, מעריכים כי המפה והשם מרמזים גם למקורם של יושבי הכנסייה.

הפסיפס בקרית גת, היוםצילום: אילן אסייג

במפה ניתן להבחין בנוף מהנילוס המצרי, סירה מגולגלת מפרש, רחובות ומבנים. המבנים מצוירים בתלת-ממד והם בעלי שתיים או שלוש קומות, מרפסות, גגות וחלונות. בחלקו השני של הפסיפס מופיעים בעלי חיים, בהם איילה, תרגול ובעלי כנף אחרים, גביע ובו פירות אדומים. 

הרצפה נחפרה לפני כשנתיים יחד עם תלמידי בית ספר ועובדים מפארק התעשיות קרית גת ובמימון חברה המנהלת את הפארק. הפסיפס נעקר ונשלח לשיקום ולשימור, והיום הוחזר לאתר. הפסיפס ייחשף לציבור בפסטיבל "מפעלים מבפנים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ