עשרת אלפים משתתפים בהפגנה הגדולה ביותר שהיתה בישראל למען בעלי החיים

מצעד בעלי החיים נערך זו השנה השלישית במטרה להעלות מודעות לפגיעה בזכויותיהם. המפגינים קראו לחקור באופן מקיף את הצתת כלביית תנו לחיות לחיות בסכנין ודרשו למצות את הדין עם העבריינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרת אלפים בני אדם השתתפו הערב (שבת) במצעד בעלי החיים בתל אביב. המצעד נערך זו השנה השלישית במטרה להעלות מודעות לפגיעה בזכויות בעלי החיים. זו ההפגנה הגדולה ביותר שהיתה בישראל למען זכויות בעלי חיים.

המפגינים צעדו מגן מאיר לכיכר רבין, שם נערכה עצרת. הם קראו קריאות ונשאו שלטים נגד צריכת בשר ומוצרי חלב ובגנות ניסויים בבעלי חיים. "צדק, חמלה, טבעונות" ו"בשר זה רצח", קראו המשתתפים שוב ושוב. חלקם באו למצעד עם כלביהם.

מצעד בעלי החיים בתל אביב, הערבצילום: אילן אסייג

מארגני המצעד דרשו לחקור באופן מקיף את הצתת כלביית תנו לחיות לחיות בסכנין ומיצוי הדין עם העבריינים. הם קראו להפסקת המשלוחים של עגלים וכבשים מאוסטרליה ומאירפה, עצירת הרפורמה בשוק העופות, השקעה בעיקור וסירוס כלבים וחתולים וכן הטלת אחריות פלילית להתעללות על מנהלים בתאגידים.

"כשאנחנו נמצאים כאן הערב השיח בחוץ שונה לחלוטין. אני מניחה שיאשימו אותנו בניתוק, את תל אביב", אמרה העיתונאית אורלי וילנאי שהנחתה את העצרת, בהתייחסה לפיגועים בימים האחרונים. "אנחנו חייבים להמשיך בשיח הזה כדי להישאר שפויים", הוסיפה. היא ציינה כי לפני כמה שנים קשה היה להאמין שרבים כל כך ישתתפו בהפגנה למען זכויות בעלי חיים.

העיתונאית מיקי חיימוביץ' אמרה כי "יותר מדי שנים נדמה היה שמדובא בקבוצה קטנה שולית שקשה להתייחס אליה ברצינות. התמונה כאן הערב מראה שזה ממש לא כך. אנחנו כאן רבים כי הגיע הזמן לשינוי ביחס לבעלי החיים". עוד אמרה: "מי כמוני יודעת שתמיד יהיו חדשות חשובות יותר. יש לי חדשות בשבילכם: זכויות בעלי החיים הן נושא חשוב מאוד". חיימוביץ' הדגישה כי "במקום שבו שורפים כלבים שורפים גם בני אדם. חברה שמגלה אטימות כלפי בעלי החיים תהיה אטומה גם לחלשים בה".

עו"ד שגיב לוי, היועץ המשפטי של תנו לחיות לחיות, קרא להחמיר את הענישה על פגיעה בבעלי חיים. "במהלך החג הוצתה הכלבייה שלנו בסכנין על ידי בני בליעל. היידי ומקס כלבינו האהובים נשרפו חיים, מחובקים", אמר. "מעל במה זו אני קורא למשטרה, לפרקליטות, ליועמ"ש ולבתי המשפט - לא עוד עסקאות טיעון מגוכחות. לא עוד קנסות זעומים. מי שהצית את הכלביה בסכנין - לכלא. מי שהפר כל תקנת שחיטה אפשרית באדום אדום, דבאח וזוגלובק - לכלא. אנחנו הציבור, ואנחנו צועקים לא עוד".

את המצעד יזמו וארגנו שורה של ארגונים ובהם תנו לחיות לחיות, אנונימוס, ויגן פרנדלי, האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים, זנגביל, שב"י, החזית לשחרור בעלי החיים, חוות החופש ועוד. המארגנים הדגישו נתונים שפורסמו ב"הארץ" לפני כשלושה חודשים, לפיהם מדי שנה נפתחים במשטרה כ-400 תיקים העוסקים בעבירות על חוק צער בעלי חיים, אך יותר מ-90% נסגרים ללא כתבי אישום.

המארגנים ציינו כי יותר מ-100 אלף כלבים בריאים מומתים מדי שנה במכלאות של הרשויות המקומיות. כמו כן, הדגישו כי בישראל כשני מיליון חתולי רחוב המתרבים במהירות, והתקציב הממשלתי לעיקור וסירוס חתולים לא מספיק לביצוע הפעולות אפילו בעשירית מהם.

עוד הוסיפו כי ישראל מייבאת מדי שנה יותר מ-200 אלף עגלים וטלאים מאוסטרליה ומאירופה לתעשיית הבשר. יותר מ-200 מיליון תרנגולים מומתים מדי שנה בתעשיית העופות בישראל. כ-9 מיליון תרנגולות מוחזקות ב"כלובי סוללה" צפופים, שכמעט ואינם מאפשרים תזוזה, וכ-4.5 מיליון אפרוחים זכרים מושמדים מדי שנה בתעשיית הביצים. ב-2014 נערכו בישראל ניסויים בכ-340 אלף בעלי חיים – עלייה של 13% לעומת השנה שקדמה לה. המארגנים ציינו כי לפי סקרים בין 3-5% מהישראלים טבעונים וכ-8% צמחונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ