בקהילה האריתריאית בישראל חוששים: "עוד אנשים ייפגעו בגלל השנאה"

במתקן חולות נערך טקס זיכרון מאולתר בהשתתפות מאות מבקשי מקלט לזכרו של הבטום זרהום שנורה והוכה למוות בב"ש. הוא שהה בישראל 4 שנים לאחר שברח משירות כפוי בצבא אריתריאה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בקהילת מבקשי המקלט מאריתריאה התקבלו הדיווחים על הלינץ' בהבטום זרהום בתדהמה. הסרטונים בהם נראה ההמון הזועם בועט בו ומכה אותו בזמן הפיגוע בתחנה המרכזית באר שבע שלשום (ראשון) עברו בין חברי הקהילה במהירות. "הקהילה מאוד התרגזה, היא בשוק", הוסיף ברהנה, אזרח אריתריאה בן 30, אחד ממנהיגי קהילת מבקשי המקלט בירושלים.

מה שהכה אותו בשוק, לדבריו, היא "ההתנפלות של האזרחים, לא של השומר שירה בו. אפשר להבין ששוטר ירה בו ברגע של לחץ. חוקרים את זה. אבל אנשים התנפלו עליו, לא היה פינוי לבית חולים. אנשים בקהילה מרגישים שהתנפלו עליו בגלל שהוא פליט. אנחנו בשוק. אנחנו מחכים לחקירה מאוד עמוקה. מאוד מפחיד אותי העתיד. אני מפחד שעוד אנשים ייפגעו בגלל השנאה. אנשים מאוד מדוכאים עכשיו ממה שקרה. אנחנו מנסים להרגיע את האנשים. מפחיד אותי שהם יהיו אנטי-ישראל".

טקס לזכר מבקש המקלט הבטום זרהום, אתמול במתקן חולותצילום: באדיבות מוטסים עלי

זרהום שהה בישראל ארבע שנים. אחד מחבריו סיפר כי ברח מאריתריאה בעקבות שירות כפוי וממושך בחיל האוויר. מישראל תמך במשפחתו שנותרה באריתריאה. שלשום נסע לבאר שבע וחידש בלשכת האוכלוסין את אשרת השהייה הזמנית שלו. בעת הפיגוע היה בתחנה המרכזית בדרכו חזרה למושב עין הבשור בעוטף עזה, שם עבד בשנה החולפת במשתלת "שורשים". מנהל המשתלה, שגיא מלאכי, אמר אתמול כי זרהום, שכונה מילה, היה עובד מסור, אהוב על עמיתיו ונעים הליכות. "אנו עצובים וכואבים את מותו המזעזע של מילה ונערכים כעת למתן תמיכה רגשית לחבריו לעבודה בסיוע מרכז החוסן של המועצה".

במתקן חולות נערך אתמול בבוקר טקס זיכרון מאולתר לזרהום בהשתתפות מאות מבקשי מקלט. אף שלא הכירו אותו, התכנסו המוחזקים במתקן ושיתפו את האחרים במחשבותיהם בעקבות האירוע. "זה היה להסביר לאנשים מה קרה. סיפרו לאנשים מה שקרה אתמול ואמרו שזה לא בכוונה, זה בטעות", סיפר בשיחה עם "הארץ" אפורקי, בן 36 מאריתריאה. "אחרי שראינו את הווידיאו לא יכול להיות שהמקרה הזה היה בטעות. בהתחלה הוא (מי שירה בו, א"ל) לא יכול לדעת והיה לחץ. אתה לא יודע מה אתה עושה. אבל אחרי זה הוא היה יכול אולי לחיות. הוא לא קיבל שום טיפול בזמן. זה מה שהיה". אחר הצהריים התאספו בגינת לוינסקי בדרום תל אביב בת דודתו וכמה מחבריו. מחרתיים צפוי להתקיים טקס זיכרון גדול בגינת לוינסקי. שגרירות אריתריאה מסרה אתמול כי גופתו של זרהום תוטס בימים הקרובים בחזרה למולדתו ושם ייקבר.

הבטום זרהום

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) קראה לשר הביטחון משה יעלון ולשרת המשפטים איילת שקד להכיר בזרהום כנפגע פעולות איבה. "הדבר מחייב אותנו לבדיקה מעמיקה של נסיבות המקרה. חרף היותנו למודי טרור וסבל, טרם נראה במחוזותינו מקרה מזעזע כגון זה, שבו השנאה שמלבה הטרור שיחקה לידי המבקשים את רעתנו וייצרה מכפלת-כוח למפגע", כתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ