שביתה ביישובים בגליל בעקבות צמצום הטבות המס; 30 אלף תלמידים נשארו בבית

השביתה ברשויות המקומיות בגליל המערבי מתקיימת במחאה על שינוי מתוכנן בהטבות מס ליישובי הפריפריה. בשלב זה מוגבלת השביתה ליום אחד, אך היום ידונו ראשי הרשויות בהמשך צעדיהם

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשי רשויות בצפון בכנס הגליל לשוויון בבריאות, בחודש שעבר
ראשי רשויות בצפון בכנס הגליל לשוויון בבריאות, בחודש שעברצילום: ליאור סבו

כ-30 אלף תלמידים ביישובי הגליל המערבי נשארו בבית היום (רביעי) בגלל שביתה, שעליה הכריזו חלק מהרשויות המקומיות באזור במחאה נגד המתווה החדש של מתן הטבות מס ליישובי הפריפריה. המתווה צפוי לצמצם את הטבות המס הניתנות לחלק מהיישובים. למרות שהמורים אינם משתתפים בשביתה, פתיחת מוסדות החינוך אינה אפשרית כיוון שהמאבטחים, עובדי המינהלה, הסייעות והשרתים לא התייצבו לעבודה.

השביתה מתקיימת בנהריה, מעלות תרשיחא, עכו, כפר ורדים ומזרעה. במועצה האזורית מטה אשר משתתפים בשביתה רק הישובים צמודי הגדר - בצת, לימן, ראש הנקרה, חניתה ואדמית. במועצה האזורית מעלה יוסף ובמועצה המקומית שלומי החליטו שלא לשבות. בשלב זה מוגבלת השביתה ליום אחד, אך היום ידונו ראשי הרשויות בהמשך צעדיהם.

ז'קי סבג, ראש עיריית נהריה אמר הבוקר: "אנחנו לא מתכוונים לוותר עד שיבינו בממשלה שההטבה הזו היא כמו חמצן עבור תושבינו. ביטולה או צמצומה יביא לעוול גדול לתושבי ערינו ולפגיעה בשגרת חיינו. אנחנו משמשים כמגן הצפוני לגבול המדינה ואין לזלזל בכך בשום צורה, בוודאי שלא בצמצום הטבות המס".

המועצה האזורית מטה אשר תכננה תחילה לשבות, אך לאחר מכן ביטלה את השתתפותה בשביתה. בסופו של דבר יישובי הגדר במועצה החליטו לשבות בניגוד להחלטתה. יו"ר המועצה יורם ישראלי אמר הבוקר ל"הארץ", כי 18 מיישובי המועצה, שלא קיבלו הטבות מס עד כה, אמורים לקבל הטבה במסגרת המתווה החדש. מנגד, המתווה "פשוט מנחית גרזן", לדבריו, על יישובי קו העימות שנמצאים במרחק עד 9 ק"מ מהגדר.

"תושבים, בעיקר צעירים, באו לבנות את ביתם בהטבה שהיתה בזמנו 12% עד תקרת שכר של 260,000 שקל לשנה. במתווה גפני הם הולכים לרדת להטבה של 9% עד לתקרת שכר של 150,000. אותה בעיה קיימת גם בעכו נהריה ומעלות", אמר ישראלי. "אני נמצא במשפט שלמה. מדרום צועקים עלי 'שתוק, המתווה טוב לנו'. מצפון, צורחים עלי 'תילחם ותשבית את הכל, נעשתה עוולה'. ולכן אני עומד לצד היישובים הנפגעים, שהחליטו להשבית את עצמם".

שי כהן, המנהל המוניציפאלי של קיבוץ ראש הנקרה, שצפויה להיפגע מהמתווה החדש, מתח בשיחה עם "הארץ" ביקורת על היישובים שהחליטו לא לשבות ולא להביע סולידריות עם המועצות שייפגעו מההצעה. "אני מאוד מקווה שנשיג את המטרה, שהשלטונות יתעשתו ויבינו שאי אפשר לעשות הפרדות בישובי גדר, לא דמו של האחר מותר, רמת הסיכון שווה", אמר כהן. הוא ביקש להדגיש, כי הפרמטרים לקביעת גובה ההטבה במסגרת המתווה החדש אינם הגיוניים. אחד הפרמטרים, לדבריו, הוא מרחק בין בניין המועצה לעיר הגדולה באזור. בניין המועצה של מטה אשר נמצא ברגבה, שיותר קרובה לחיפה מאשר בניין המועצה של מעלה יוסף, שממוקם בגרנות. לדברי כהן, המרחק הזה גרם לכך שהטבות המס של יישובים צמודי גדר במועצה האזורית מטה אשר נפגעו, בעוד אלו של מעלה יוסף עלו, על אף שהישובים קרובים אחד לשני.

בשלב זה אישור המפה החדשה תקוע בכנסת. לנוכח תביעתם של ח"כים בליכוד למתן את הפגיעה בחלק מיישובי הפריפריה ולכלול במפה גם חלק מיישובי השטחים, הודיע יו"ר ועדת הכספים משה גפני, שיזם את ההצעה, כי לא יעלה אותה לאישור ועדת הכספים.

ראשי יישובים ותושבים בפריפריה ובשטחים מפעילים לחצים על לשכת ראש הממשלה ועל חברי הכנסת, כדי למנוע פגיעה ביישובים שלהם. לפי המפה שגיבש גפני, תושבי עכו — שזכו להטבת מס של 11% עד לתקרת הכנסה שנתית של 160.6 אלף שקל — ייהנו מזיכוי מס של 7% עד לתקרת הכנסה שנתית של 120 אלף שקל. הזיכוי שמקבלת כיום קרית שמונה, 21% עד תקרת הכנסה שנתית של כ–241 אלף שקל, יפחת ל–18% עד לתקרת הכנסה של 228 אלף שקל. זיכוי המס למעלות תרשיחא יפחת, מ–11% לתקרת הכנסה שנתית של כ–241 אלף שקל עד ל–9% לתקרת הכנסה שנתית של 150 אלף שקל. כפר ורדים, שנהנה מזיכוי מס של 11% עד לתקרת הכנסה שנתית של 160.6 אלף שקל, צפוי לצאת מהרשימה בעוד שנתיים, אם כי גפני ביקש למצוא דרכים להשאירו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ