אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

יותר מאלף בני אדם השתתפו היום (ראשון) בהלוויתם של שלושת הילדים מרהט שנספו אתמול בשריפה בביתם. ההרוגים הם בני משפחת אבו ג'עפר — אעדן (4), הודא (3), ותופיק (שנה). מוקדם יותר הבוקר, המשטרה מסרה כי הופרכו החשדות שמדובר באירוע על רקע פלילי, וגופות הילדים הועברו למשפחה על מנת להביאם לקבורה בעיר.

מחקירת המקרה עלה כי מקור הדליקה הוא תנור חימום שפעל בבית המשפחה. על פי דוברות המשטרה, בחקירתה מסרה האם כי אתמול בערב, לאחר שהשכיבה את ילדיה לישון, יצאה מהבית לשכנתה כשתנור ספירלה נשאר דולק. לאחר זמן מה, הבית עלה באש וילדיה נלכדו בו. האם ושכנתה הצליחו להוציא את הילדים מהבית, אולם מצבם היה אנוש. השלושה פונו תחילה למרפאת החירום בעיר, שם נעשו בהם מאמצי החייאה, ולאחר מכן הובהלו לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נקבע מותם. האם עצמה, שהתלוננה כי אינה חשה בטוב, פונתה לחדר המיון. 

ילדי המשפחה שמתו בשריפה. מימין ועם כיוון השעון: אעדן בת ה-4, הודא בת ה-3 ותופיק בן השנה

יושב ראש הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, שייח חמאד אבו דעאבס, ספד בהלוויה לשלושת הילדים. בהספדו, קרא אבו דעאבס לקהל לקחת אחריות על חיי ילדיהם, ולוודא כי דברים כאלה לא יקרו שוב.

"קל מאוד לבוא ולהגיד שזה רק הממסד, אבל זה לא, אנחנו כהורים מזלזלים", אמר ממלא מקום ראש העיר רהט, עטא אבו מדיעם, שהתייחס לריבוי התאונות בחברה הבדואית בהן מעורבות ילדים. לפני כשלושה שבועות מתה ילדה בת 8, ואחותה בת 11 נפגעה באורח קשה, כתוצאה מדליפה של פחמן חד חמצני מתנור שנמצא במקלחת בביתן ביישוב אום בטין. 

לדבריו, אירועים כאלה קורים בין היתר בגלל זלזול וחוסר מודעות. אבו מדיעם ציין כי גם לשיעור ילודה גבוה ולפוליגמיה — שתי תופעות שכיחות בחברה הבדואית — יש חלק בכך. עם זאת הוא אמר כי גם חוסר במסגרות לילדים בשעות אחר הצהריים, וחוסר בהקצאת משאבים להסברה מצד הרשויות הם הגורמים למקרים טראגיים כאלו. אבו מדיעם הוסיף כי תוכניות הסברה רבות תוכננו בשנים האחרונות, אך לדבריו, מרביתן נשארו "על הנייר". 

בשריפה נוספת שפרצה אמש בדריג'את שבנגב נפגעו שלושה בני משפחה באורח בינוני. השלושה, צעירה כבת 20, ילדה בת שש וילד בן שבע, נפגעו משאיפת עשן. הפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

הבית שנשרף ברהט, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

מנתוני ארגון "בטרם לבטיחות ילדים" עולה כי בין השנים 2008–2015 אירעו 44 מקרי מוות של ילדים ובני נוער עקב שריפה. בשנת 2015 מתו כתוצאה משריפה ארבעה ילדים ובני נוער. עוד עולה מהנתונים כי רוב מקרי התמותה (89%) התרחשו בבית ובחצר הבית ורוב הנפגעים היו בנים (61%). לפי בטרם, המגזר הבולט בסוג הפגיעה הזה הוא המגזר הערבי (61%).

מנכ"לית בטרם, אורלי סילבינגר, אמרה בתגובה: "לאור נתוני היפגעות קשים בקרב ילדים בדואים בנגב מוביל משרד החקלאות, בשיתוף ארגון בטרם, תוכנית התערבות לצמצום תופעת היפגעות הילדים הבדואים הכוללת העלאת מודעות הורים, בני נוער ואנשי מקצוע. התוכנית פועלת בטיפות חלב, קופות חולים, מסגדים, חוגי בית, גני ילדים ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ