ראש העיר תל אביב קורא לגבש אמנה שתאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת אך תאסור מסחר

רון חולדאי שיגר מכתב לחברי הכנסת שבו הוא קורא להמשיך ולהגדיר את השבת כיום מנוחה, אך לאפשר הפעלת שירותים הנדרשים לציבור. "זו אינה סוגייה מקומית אלא עניין כלל ארצי", הבהיר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, קורא לגבש אמנה חברתית שתקבע כי התחבורה הציבורית תופעל בשבת וכך גם מספר מצומצם של מרכולים, אך ייאסר המסחר. "הבעיה היא שלאורך השנים ההנהגה הפוליטית במדינת ישראל נמנעה מלהתמודד ולהכריע בנושא כדי להתאים את המצב למציאות החיים העכשווית של הציבור במדינת ישראל", כותב חולדאי לחברי הכנסת. "הדבר יצר מציאות אבסורדית ובעייתית – כשבפועל במקום לגבש הסכמות והסדרים הלוקחים בחשבון את צורכי הכלל, מי שקובע את המציאות בשבת הם 'כוחות השוק' או הכרעות משפטיות. וזאת ללא קשר למה שנכון ורצוי".

חולדאי מדגיש במכתב כי תפיסת העולם המנחה אותו היא כי על השבת להיות יום מנוחה. "זהו ערך סוציאלי ממדרגה ראשונה", הוא כותב ומוסיף: "אסור לטעות – אין מדובר בוויכוח על ענייני הלכה. בוויכוח ההלכתי הרי אין פשרות והתוצאה הנדרשת היא השבתה כוללת של המדינה בשבת  (כדוגמת יום כיפור) באופן שהיא תישמר במובנה האורתודוקסי... מדובר, אם כן, בשאלה ערכית-אזרחית לגבי גבולות הגזרה שהמדינה אמורה להגדיר כדי שיום השבת יהיה יום המנוחה השבועי שבו רובו המכריע של הציבור לא יעבוד אך יינתנו בו אותם שירותים הנדרשים לציבור כדי ליהנות מאותו יום מנוחה".

חולדאי בתל אביב, בספטמבר
חולדאי בתל אביב, בספטמברצילום: מוטי מילרוד

חולדאי יוצא במכתב נגד פעילותם של מרכזי הקניות הגדולים בשבת ומציע לאסור אותה. מנגד, הוא קורא להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. "כך, תתאפשר גם למי שאינו מחזיק רכב פרטי נגישות לבתי חולים, לביקור קרובים, מופעי ספורט ותרבות, רחצה בחוף הים ועוד. זו אינה סוגייה מקומית או תל אביבית אלא עניין כלל ארצי. מדוע רק מי שיש לו רכב יוכל לבקר את קרוביו, ליהנות ממופעי תרבות וספורט או מבילוי בחוף הים בשבת?! מדוע הסבתא מטבריה או מבאר שבע לא תוכל לבקר בשבת את נכדיה בהרצליה או בבת ים?", תוהה ראש העיר תל אביב.

חולדאי מתייחס במכתב לחוק העזר העירוני שאישרה מועצת העיר תל אביב לפני שנה וחצי, המתיר הפעלה מצומצמת של מרכולים וקיוסקים בשבת. החוק טרם פורסם ועניינו ממתין להכרעת בג"ץ. "מדובר במספר זניח של כ-150-200 עסקים שפעילותם תותר מתוך כ-50,000 עסקים הפועלים בעיר בכלל", הוא מדגיש. לדבריו, בכל הארץ נותנים לכוחות השוק להכתיב את המציאות ומעלימים עין מפתיחת העסקים בשבת. "מה שמבדיל את תל אביב-יפו בעניין זה הוא שאצלנו הנושא הגיע לבית המשפט", כותב חולדאי ומציין כי החוק גובש לאחר בחינת הצרכים והמנהגים של תושבי העיר.

בג"ץ צפוי לדון במארס בעתירות בעניין חוק העזר העירוני של תל אביב, אך סביר שהמדינה תבקש לדחות את הדיון עד להשלמת פעילותה של ועדת מנכ"לים שמונתה באחרונה לבחינת הסוגייה. אתמול דחה בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב את בקשת העירייה להוציא צו סגירה לסניף של רשת "טיב טעם" הפועל בשבת. העירייה טענה כי המרכול ברחוב דבורה הנביאה ברמת החיל פועל בניגוד לחוק העזר העירוני הישן וכי גם החוק החדש, שטרם פורסם, לא יאפשר את פתיחתו בשבת. "השאלה האם בית עסק מסוים פועל בניגוד להוראות חוק עזר מוכרעת ברגיל בנקל ועל יסוד עובדות. לא כך בענייננו, שכן השאלה שלפני אינה רק כיצד פועל בית העסק אלא בעיקר – מהו חוק העזר", כתב השופט אביים ברקאי בהחלטתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ