ראשי קהילת מבקשי מקלט מסודאן גינו את דקירת החייל באשקלון: "חוששים מהשלכות מעשה של אדם אחד"

במסיבת עיתונאים שכינסו היום בדרום תל אביב, התנערו ראשי הקהילה ממעשיו של הדוקר, הדגישו כי היה מעורער בנפשו והביעו חשש מניסיונות הסתה נגדם. קבוצת תושבים קטנה הפריעה לקיום האירוע

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ראשי קהילת מבקשי מקלט מסודאן מגנים את דקירת החייל אתמול (ראשון) באשקלון ומבהירים כי הדוקר, אזרח סודאן, אינו מייצג את הקהילה. במסיבת עיתונאים שכינסו היום אחר הצהריים בדרום תל אביב התנערו ממעשיו של הדוקר והדגישו כי היה במצב נפשי מעורער. הם הביעו חשש מהשלכות הדקירה על קהילת מבקשי המקלט ומניסיונות להשתמש במעשה כדי להסית נגדם. קבוצה קטנה של תושבי דרום תל אביב הפריעה לקיום מסיבת העיתונאים, הרעישה והשמיעה שירים בקול רם במהלכה. שוטרים עמדו בכניסה למבנה ומנעו מהתושבים להיכנס אליו.

"כקהילת מבקשי המקלט אנחנו מגנים את המעשה. אנחנו בני אדם, אנחנו מאמינים שכולנו שווים וזכאים לחיות בשלום ובבטחה", אמר באנגלית תום אלחאדג', מבקש מקלט מחבל דרפור בסודאן. "אנחנו כאן כי הקהילה שלנו חוששת מההשלכות של מעשה של אדם אחד. אנחנו רוצים להגיד לכולם: מעשה אינדיבידואלי לא אומר שכולנו שותפים לפשע. אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה ואנחנו מחכים לחקירת המשטרה", הדגיש.

מסיבת העיתונאים של קהילת מבקשי המקלט מסודאן בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

"מאתמול בבוקר הקהילה שלנו עוברת טלטלה אמיתית", אמר בעברית מוטסים עלי, ממובילי קהילת מבקשי המקלט בישראל, אף הוא מדרפור. "בדיוק בגלל זה חשוב לנו להעביר לכם מסר ברור על האירוע הנורא שקרה אתמול: כמאל חסן, בן 32, הוא מסודאן, חשוד בדקירה של החייל. כמאל נשלח לחולות באפריל 2014. הכלואים שהיו אתו מספרים שכבר בחולות הוא סבל מבעיות נפשיות. הוא יצא מחולות ללא אישור במאי 2015 ומאז נדד בין אשדוד לערים אחרות ובסוף אשקלון. מצבו הנפשי הידרדר והוא הפך להיות סכנה לעצמו ולאחרים".

"אנחנו עד עכשיו לא יודעים את הנסיבות האמיתיות של המקרה והאם חסן באמת ביצע את הדקירה", ביקש עלי להדגיש. "אנחנו נסמוך על מה שיגידו הרשויות ואני בטוח שהם בודקים את המקרה ואת כל הפרטים. בדבר אחד אין לנו ספק – זה לא היה מקרה תקיפה על רקע לאומני. זה מקרה של אדם שהיה מעורער בנפשו, שלא קיבל טיפול. הוא לא היה איש עם אג'נדה פוליטית ובטח לא אג'נדות פוליטיות שמייצגות את הקהילה שלנו. שום דבר באירוע לא מייצג את קהילת מבקשי המקלט הסודאנים בישראל. אלו לא הערכים שלנו, לא הזהות שלנו ולא מה שאנחנו מייצגים". הוא ביקש לשלוח איחולי החלמה לחייל הפצוע ואמר כי נציגי הקהילה מעוניינים לבקר אותו.

הוא הזהיר מפני הסתה נגד מבקשי המקלט בעקבות הדקירה. "מאז אתמול יש כאלה שכבר מנצלים את האירוע כדי להכתים אותנו – קוראים לנו חיות, מסוכנים, איום ביטחוני. זו לא הקהילה שלנו. הכינויים האלו רחוקים מהאמת ואני לא חושב שאפילו אלו שמשתמשים באמת-באמת מאמינים בהם. הם פשוט מנצלים את ההזדמנות – ניצול ההזדמנות להגביר את השנאה והפחד. אנחנו מאמינים שהרוב השקול בחברה הישראלית יודע לעשות את ההפרדה ויודע להבחין בין מקרה של אדם מעורער בנפשו לבין הקהילה של אנשים שהם מבקשי מקלט".

בסוף מסיבת העיתונאים התייחס להפגנה של תושבי דרום תל אביב. "אפשר מצד אחד להבין את הכאב של התושבים כשזה מגיע לנושא של מבקשי מקלט במדינת ישראל. ברגעים האלו הכנסת מחוקקת את החוק למניעת הסתננות ואנחנו כמובן מצפים לתיקון שייקח בחשבון את האינטרסים של האנשים שמפגינים בחוץ וגם את הצרכים שלנו כמבקשי המקלט", אמר עלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ