מרתון תל אביב: 40 אלף רצים השתתפו במרוץ; נרשמו שיבושי תנועה קשים

החניה לאורך מסלולי מרתון תל אביב נאסרה מאז הלילה והיום נחסמו לסירוגין צירי תנועה רבים עד 13:30 בצהריים. מזג האוויר חם מהרגיל בעונה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים במרתון תל אביב, היום
אילן ליאור
אילן ליאור

שיבושי תנועה קשים נרשמו היום (שישי) בגוש דן בשל מרתון תל אביב. כ-40 אלף רצים השתתפו במקצים השונים. היום נחסמו לסירוגין צירי תנועה רבים עד 13:30 בצהריים. המרתון המלא הוזנק ב-7:00 בבוקר משד' רוקח, ליד גני התערוכה, והשתתפו בו כ-2,500 רצים, בהם מאות זרים שבאו לישראל במיוחד בשל המרוץ. נוסף אליו יתקיימו חצאי מרתון, ריצות עשרה וחמישה ק"מ ומרתון אופני יד.

המרתון הסתיים ללא אירועים חריגים. ממד"א נמסר כי 14 משתתפים קיבלו טיפול רפואי לאחר שסבלו ממכת חום, תשישות וכאבים בחזה ופונו לבתי החולים איכילוב, וולפסון ושיבא לבדיקות נוספות.

משתתפים במרתון תל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

הים שנעלם: מסע בזירת האסון של ים המלח | יונה יהב נגד מעון לנערים חסרי בית: "לא רוצה אותם בחיפה" | החידה השבועית – קלה מתמיד | קשקושי רחוב: איך זה שנשים עדיין עסוקות בזיופים וגברים בכיופים? |  הניסוי שישמח את כולם: כסף מהמדינה בלי לעבוד

מרתון תל אביב עלה בשנים האחרונות לכותרות בשל נפגעים רבים. ב-2011 התמוטט ומת דוד שלמוביץ, בן 40 מירושלים, שרץ חצי מרתון. לפני שלוש שנים, ב-15 במארס 2013, התמוטט ומת במהלך המרתון המלא מיכאל מיכאלוביץ', בן 29 ממושב מנוחה בדרום. עשרות נוספים נזקקו לטיפול רפואי, בעיקר בשל החום הכבד ששרר בעת הריצה. משרד הבריאות הקים בעקבות מותו של מיכאלוביץ' ועדה מקצועית שהמליצה לבטל אירועי ספורט המוניים כאשר הטמפרטורה היא 28 מעלות ומעלה. הטמפרטורות מחר צפויות לעלות ומזג האוויר יהיה חם מהרגיל בעונה. בשעות הצהריים צפויה הטמפרטורה בתל אביב להגיע ל-22 מעלות.

באותה השנה החליטה עיריית תל אביב להקדים את המרתון ליום שישי האחרון של חודש פברואר, כדי לצמצם את הסיכוי לטמפרטורות גבוהות שיסכנו את המשתתפים. למרות הקדמת המרתון, גם ב-2014 נזקקו עשרות משתתפים לטיפול רפואי, חלקם בשל מכת חום. בשנה שעברה הופסק המרתון באמצע בשל מזג אוויר שרבי. לפני הפסקתו העניקו צוותי מד"א טיפול ל-90 רצים, שלושה מהם נפגעו קשה ממכת חום.

בעקבות מותו של שלמוביץ, חייב בית משפט השלום ביולי 2014 את עיריית תל אביב ואת חברת ההפקה "כפיים" להתנות את ההשתתפות במרוצים בהצגת אישור רפואי. העירייה ערערה על פסק הדין ולפני חודשיים הפך בית המשפט המחוזי בתל אביב את ההחלטה. סגן נשיא בית המשפט המחוזי יצחק ענבר והשופטים יהודית שבח ושאול שוחט קבעו כי די בחתימה על המשתתפים על הצהרת בריאות.

"נראה כי אין לחייב באופן גורף משתתפי מרוצים ארוכים שאינם תחרותיים בהמצאה מוקדמת של אישור רפואי", נכתב בפסק הדין. "הצורך להביא למודעותו של המשתתף במרוץ את חשיבות מצבו הבריאותי והשלכותיו יקודם, אפוא, באמצעים אחרים, וביניהם הנחיית המשתתפים במרוץ וחיובם לחתום על הצהרת בריאות / שאלון, המנוסחים, ממולאים ומוגשים כהלכה, ודרישה פרטנית להמצאת אישור רפואי ככל שהדבר יתחייב מההצהרה או מהתשובות לשאלון".

ההשתתפות במרתון עולה לרצים מאות שקלים, בהתאם לאורך המסלול ולמועד ההרשמה. נותנות החסות נושאות בחלק ניכר מהעלויות. בתמורה, נוסף לפרסום במרחב הציבורי, העמידה לרשותן העירייה את כיכר רבין כשלושה שבועות לפני המרתון – פרק זמן ארוך משמעותי משנים קודמות – שם הקימו דוכנים וחנויות. העירייה סירבה להשיב לשאלת "הארץ" כמה שילמו לה נותנות החסות השונות ובראשן סמסונג ואדידס.

ב-2014 הודיעה העירייה, באישור משרד החינוך, על ביטול הלימודים בעיר ביום המרתון. ארגוני המורים סירבו לקבל את ההחלטה והתנגדו לכוונה לקיים יום לימודים חלופי על חשבון חופשת פסח. לבסוף, לא התקיימו לימודים ביום המרתון וברוב מוסדות החינוך לא הוחזר יום הלימודים. לאחר מכן הבהיר משרד החינוך כי לא יאפשר עוד לבטל יום לימודים לצורך אירוע מסחרי. העירייה הודיעה כי מוסדות החינוך יפעלו כרגיל, אך גם בשנה שעברה נותרו חלקם סגורים בשל הקושי להגיע אליהם. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ