צווי סגירה לשלושה אתרי בנייה בב"ש בעקבות תאונת עבודה

פועל מסין נפל מגובה ונפצע בינוני-קשה. פקחי משרד הכלכלה שהגיעו למקום הוציאו צו סגירה לאתר - ולעוד שני אתרים של "ארזי הנגב". החברה: לא הכל בידינו, זו תאונת עבודה רגילה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני פועלי בניין מתקינים מעקה בטיחות בבניין בו נפצע הפועל בבאר שבע, היום
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

משרד הכלכלה הוציא היום (שלישי) צווי סגירה לשלושה אתרי בנייה בשכונת נווה זאב בבאר שבע הנמצאים בבעלות חברת ארזי הנגב. זאת, לאחר שהבוקר נפל באחד האתרים פועל סיני ונפצע בינוני-קשה.

הפועל, אזרח סין בן 47, נפל בשעות הבוקר מגובה קומה אחת. הוא פונה לבית החולים סורוקה בעיר כשהוא סובל מחבלות בראשו ובחזהו, מצבו מוגדר יציב. כמה שעות לאחר מכן הגיע לאתר מפקח מטעם משרד הכלכלה והוציא צווי סגירה לשלושת אתרי הבנייה באזור של הקבלן המבצע, חברת ארזי הנגב. השלושה יישארו סגורים עד שיתוקנו הליקויים שנמצאו. בשבוע שעבר הודיע משרד הכלכלה כי כל אתר בנייה בו היתה תאונה בשל ליקוי בטיחות ייסגר עד לתיקון התקלה. 

גם לפני שבועיים הגיע מפקח ממשרד הכלכלה לאתר אחר של חברת ארזי הנגב בעיר. זאת, בעקבות סרטון שהופץ בדף הפייסבוק של הפורום למניעת תאונות עבודה, המציג עגורן לא תקין באתר אחר של החברה בנווה זאב. בחברה אמרו כי חברת כוח אדם עמה הם נמצאים בקשר היא שאחראית לעבודת המנופאים ולתקינות העגורן ולבטיחותו. על פי משרד הכלכלה, כאשר נציגיו הגיעו לאתר הבנייה הוצג להם תסקיר בדיקה בתוקף לעגורן, אך בכל זאת הם הטילו צו לביצוע בדיקה חוזרת לתקינותו.

לשאלה מדוע לא בוצעה בדיקה לכלל האתר בנוסף לעגורן, אמרו במשרד כי זו נערכה לקראת סוף אותו יום, ובשלב בו היתה עבודה מועטה באתר. לאור זאת "לא ניתן היה לעורך פיקוח אפקטיבי במקום", וכי הביקור אך ורק מענה מקצועי לתלונה (על העגורן). עם זאת במשרד הבהירו כי מאז חודש אוגוסט אשתקד הם ביקרו באתרים הללו שלוש פעמים נוספות בהן נערכו ביקורות לכלל האתרים. 

לאחר התאונה היום, הטילו במשרד הכלכלה צו המורה לחברת ארזי הנגב להכין תוכנית ניהול בטיחות באמצעות גורם מוסמך בכלל האתרים; השלמת תיקון כל הליקויים המופיעים בדוחות ביקורי פיקוח קודמים ומהיום; מינוי ממונה על הבטיחות בעל אישור כשירות; וביצוע תחקיר על ידי החברה לבירור התאונה. כמו כן, ייערך בירור למנכ"ל החברה על מצב הבטיחות באתרים.

בשעות הצהריים, באתר בו אירעה הנפילה נראו עובדים מעטים במקום אשר הציבו בין השאר מעקות בטיחות בקומות התחתונות של הבניין ועמלו על ליקויים נוספים שמצא המפקח.

אורן שריקי, עוזר מנכ"ל ארזי הנגב, אמר בתגובה כי "הם לא מכירים את כל פרטי המקרה והדבר נמצא בבדיקה של משרד הכלכלה". הוא הוסיף כי החברה עובדת עם "מנהל בטיחות, עם ממונה בטיחות, עם מנהלי עבודה מוסמכים. העובדים עוברים הדרכות של עבודה בגובה, הדרכות בטיחות, הדרכות מכל הכיוונים. יש דברים שקורים שהם לא בידיים של אף אחד, תאונת עבודה רגילה".  

חבר הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני) בירך על החלטת משרד הכלכלה ואמר כי הוא יחד עם ח"כ אלי אלאלוף וח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא מהרשימה המשותפת, מתכוונים להמשיך לפעול על מנת להגיע לתוצאות מהירות בנושא, ולצמצם באופן דרסטי ומהיר את התאונות באתרי הבנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ