ראש המוסד לשעבר מאיר דגן הובא למנוחות בראש פינה

כ-800 בני אדם, בהם ראשי המדינה ובכירים בעבר ובהווה במערכת הביטחונית, נפרדו מדגן, שמת ביום חמישי לאחר מאבק בסרטן. הנשיא: "כל חייך לחמת ברשע אך נשארת בן אדם רגיש"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בכניסה לבית העלמין בראש פינה, היום
הכניסה לבית העלמין בראש פינה, היוםצילום: רמי שלוש

ראש המוסד לשעבר והאלוף במיל' מאיר דגן הובא למנוחות בצהריים (ראשון) בחלקה הצבאית בבית העלמין שבראש פינה. כ-800 אנשים הגיעו למקום כדי להיפרד מדגן שמת ביום חמישי לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן והוא בן 71. בטקס האשכבה נכחו בני משפחתו של דגן, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הנשיא לשעבר שמעון פרס, חברי כנסת, שרים ואנשי ביטחון רבים בהווה ובעבר. דגן הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים.

נשיא המדינה ריבלין ספד לדגן וסיפר כיצד תמונתו של סבו המושפל בידי חיילים נאצים ליוותה אותו בכל אשר הלך. "אתה היית לאגדה עוד בחייך. כל חייך לחמת ברשע אבל נשארת בן אדם רגיש", אמר ריבלין. ראש הממשלה נתניהו ספד לדגן וציין כי ראש פינה, המקום בו נקבר, היא אבן דרך בהצלחת מפעל הציונות. נתניהו הזכיר גם הוא את תמונת סבו של דגן ואמר: "ברגע המבחן, עלינו להיות מסוגלים להגן על עצמנו ולא להיות תלויים בחסדי אחרים".

מאיר דגןצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה הוסיף וסיפר על עבודתו המשותפת וארוכת השנים עם דגן: "תמיד התרשמתי מאהבת המדינה שלו. הוא היה פטריוט ציוני. מאיר דגן היה מודע לסכנת האיסלאם הקיצוני. הוא היה שקוע כל כולו במשימה, לחזק את כוח ההתרעה וכוח המודיעין, גם בדרכים פורצות דרך. הוא ציין כי במזרח התיכון המשתנה "יש סיכונים אבל גם סיכויים" וכי "כף הסיכויים" מכילה שיתופי פעולה עם מדינות ערביות, שזרעיהם נטמנו בין היתר על ידי דגן.

נשיא המדינה התשיעי פרס אמר כי דגן "לא נכנע לעולם. לא לחרב שלופה, לא לאמת כואבת ולא במאבקו לשלום. הוא היה מנהיג מלידה. לא לשווא לוחמים הלכו אחריו אל הקרב במקומות גלויים ונסתרים. העם בטח בו והפקיד בידיו גורל של קרב ועוצמתו של חזון. תחת פיקודו, שהיה מורכב משילוב של חכמה, תעוזה, יצירתיות ותבלין של חוצפה מנצחת - היה המוסד לארגון הטוב ביותר בעולם. היום, אנו נדרשים יותר מתמיד לאיכות ולמקצועיות של ארגון זה".

מאיר דגן נולד ב-1945 באוקראינה להורים ניצולי שואה והתקדם בצה"ל עד לדרגת אלוף. הוא עמד בראש המוסד בשנים 2002-2011. ב-2012 עבר ניתוח להשתלת כבד בבלארוס. הוא נותח בהצלחה אולם מאוחר יותר חלו סיבוכים. בחודשים האחרונים הידרדר בהדרגה מצבו.  

דגן נאלץ לעבור את השתלת הכבד במדינה אחרת כיוון שלא יכול היה לקבל כבד בישראל. על פי נהלי המרכז הלאומי להשתלות, ניתן להמתין להשתלת כבד רק עד גיל 65, ואילו דגן היה בן 67. במהלך החיפוש אחר כבד להשתלה נבחנה האפשרות להטיס את דגן לארה"ב או למרכז רפואי באמריקה הלטינית. לבסוף, באישור קופת החולים, נמצאה לו תרומת כבד מתאימה מאדם שמת בבלארוס.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ