לאחר לחץ של משרד המשפטים, אושרה מחדש בניית מרכז המבקרים הענק במעלה סילוואן

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה הפכה החלטה קודמת בה נקבע שיש לצמצם משמעותית את גודל מתחם קדם. המרכז, פרויקט הדגל של עמותת הימין אלע"ד, ישתרע על שטח של 16 אלף מטרים מרובעים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של מתחם קדם הצפוי להיבנות בעיר דוד בירושלים
יאיר אטינגר

המועצה הארצית לתכנון ובנייה הפכה החלטה קודמת, ואישרה השבוע לעמותת הימין אלע"ד להקים את פרויקט הדגל שלה, מרכז מבקרים גדול במעלה שכונת סילוואן שבמזרח ירושלים, בגיבוי ראש העיר ירושלים ניר ברקת ושרת המשפטים איילת שקד. הדיון הנוכחי התקיים אחרי שבאופן חריג, הפעיל משרד המשפטים לחץ על המועצה לדון מחדש בהחלטה הקודמת, בה נקבע שיש לצמצם משמעותית את גודל מרכז המבקרים.

המרכז המכונה מתחם קדם, אמור להיבנות בכניסה לגן הלאומי "עיר דוד" שבניהול עמותת אלע"ד ולהכיל מבואה, מרכז מבקרים, משרדים ומוזיאון. המרכז אמור לקום על גבי החפירות הארכיאולוגיות בחניון גבעתי, שישומרו בקומת המרתף. על פי התוכניות המקוריות אמור היה המרכז להשתרע על שטח של 16 אלף מטרים מרובעים.

בעקבות ארבעה ערערים שהוגשו נגד התוכנית החליטה ועדת הערר של המועצה ביוני אשתקד  להקטין משמעותית את הבניין. הוועדה צמצמה את המתחם  ל-10,000 מטרים בלבד. משמעות ההחלטה החדשה היא שיוחזר הגודל המקורי של 16 אלף מטרים מרובעים.

הדיון החוזר שהתקיים השבוע הינו הליך נדיר. ההחלטה לקיימו התקבלה לאחר שבינואר הופיעה באופן חריג מנכ"לית משרד המשפטים עו"ד אמי פלמור בפני המועצה. בעוד שבאופן מסורתי נציגי משרד המשפטים מגינים על החלטות ועדת הערר שהם עומדים בראשן, פלמור תקפה את ההחלטה שהתקבלה על ידי ועדת הערר ותמכה בבקשה שהגיש נציג המועצות האזוריות לדיון נוסף.

משמעות ההחלטה היא שהמועצה אישרה למעשה את התוכנית המקורית של אלע"ד, כפי שכבר אושרה בשלב הראשון בדיון בוועדה המחוזית, אך נפסלה בחלקה הגדול בשלב הערר ובדיון הראשון של המועצה הארצית.

לעומת ההחלטה שפרסמה הוועדה ביוני, המשתרעת על פני 120 עמודים, כעת הסתפקה הוועדה בהחלטה קצרה בת שני עמודים. בין השאר נכתב, כי "המועצה הארצית מכבדת את העבודה המקצועית של ועדת המשנה לעררים. עם זאת כאמור בבחירה בין האיזון שעשתה הוועדה המחוזית לזה שעשתה ועדת המשנה לעררים מעדיפה המועצה הארצית את זה של הוועדה המחוזית".

לעניין ייעוד הקרקע קבעו חברי הוועדה כי הגן הלאומי חומות ירושלים, שבשטחו מתוכנן לקום המתחם, "הינו יעד תיירותי ייחודי וראשון במעלה במדינת ישראל אשר ראוי לחזקו ולעודד את התיירות בו. בהתאם המועצה סבורה כי מטרות כגון עידוד החוויה התיירותית, חינוך באמצעות הטמעת המורשה התרבותית, ההיסטורית והארכיאולוגית הינם חלק משמעותי מייעודו של הגן הלאומי".

הוועדה דחתה את כל הערעורים, ארבעה במספר, שכבר התקבלו חלקית ביוני האחרון ועליהם חתומים ארגון הארכיאולוגים "עמק שווה", עמותת עיר עמים, תושבי סילוואן, וקבוצת אנשי רוח ואדריכלים. הם טענו כי המתחם כפי שמבקשת להקים אלע"ד יפגע בעתיקות, ישנה את קו הנוף של החומות, יפגע בצרכי האוכלוסייה הפלסטינית ויש בו תקדים מסוכן לבנייה פרטית ופוליטית במקום הרגיש בעיר.

מעמותת "עמק שווה" נמסר, כי "ההחלטה לבנות על גבי עתיקות ירושלים מבנה בגודל קניון, לטובת עמותה פוליטית, מעורר חשש לפוליטיזציה חריפה של מוסדות התכנון ופוגע בירושלים כאתר מורשת עולמית. במקום שהעתיקות יהיו גלויות וזמינות לכולם, החליטו בוועדות התכנון, בלחץ הפוליטיקאים, לאשר פגיעה חסרת תקדים בעתיקות ולהעביר שרידי מורשת לידי עמותת אלע"ד – שהיא עמותה בעלת אידאולוגיה ימנית-לאומנית. תמיכת רשות העתיקות בפרויקט היא  עדות לחוסר היכולת של גוף זה  להגן על עברה של ירושלים ולשמרו בידי הציבור הרחב ולמען הדורות הבאים".

מעמותת אלע"ד נמסר, כי "תוכנית קדם והמבואה לאתר הלאומי עיר דוד מממשת פרוגרמה תיירותית מודרנית למתחם ירושלים הקדומה בואך הכותל המערבי. התוכנית תגביר את כושר קליטת המבקרים בירושלים הקדומה והיא חלק מאתגר לאומי תיירותי של השבחת חווית הביקור ושדרוג תשתיות התיירות במקום לרווחת כלל הבאים לירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ