שלוש מועצות אזוריות בצפון שובתות במחאה על הכוונה לבטל את המכסות לייצור ביצים

בגבול לבנון תתקיים עצרת מחאה נגד המתווה שהציג השר אריאל וצפוי לפגוע בפרנסת הלולנים. אלופי פיקוד הצפון לשעבר פנו לכחלון וביקשו ממנו לבלום את המהלך

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שלוש מועצות אזוריות בגליל העליון - מעלה יוסף, מרום הגליל ומבואות החרמון - משביתות היום (שני) את הלימודים והשירותים הציבוריים, במחאה על תוכנית שר החקלאות אורי אריאל לבטל את מכסות הביצים. בשעה עשר בבוקר מתוכננת עצרת מחאה סמוך לגדר בגבול לבנון, ליד מושב אביבים, בהשתתפות חברי כנסת, ראשי מועצות וחקלאים ממועצות אזוריות נוספות ומענפים אחרים.

בשלוש המועצות האזוריות ישנן משפחות רבות המתפרנסות מלולנות. השר אריאל מתכוון לבטל את מכסות הייצור הנהוגות בשוק הביצים ולפתוח אותו לייבוא. בתחילת יוני הוא יביא לאישור הממשלה את המתווה, שאותו מגדירים המוחים "הרסני".

לול במושב אביבים

נציג הלולנים, שמעון ביטון מאביבים, אמר ל"הארץ" כי ההשבתה וההפגנה הן רק יריית הפתיחה במאבקם והזהיר כי פתיחת השוק לייבוא תביא לחיסול כל המשקים ותפגע בכ-2,300 משפחות שזו פרנסתן. על הצעת הפיצויים הכלולה בתכנית אמר: "אנחנו לא למכירה. הצעת הפיצוי היא חציית קו אדום, זה לירוק לנו בפרצוף אחרי 54 שנים שאנחנו בגבול". ביטון הוסיף כי בעבור רבים הלולים הם יותר מפרנסה והזכיר את אמו המבוגרת, השוהה בלול כל היום: "החלופה לזה היא לשבת מול המרפאה". לדבריו, "חיזבאללה לא הצליח לגרש אותנו, אולי אורי אריאל יצליח". 

שלושה מאלופי פיקוד הצפון לשעבר - משה קפלינסקי, גבי אשכנזי ואיציק מרדכי - ולצדם הרמטוכ"ל לשעבר שאול מופז, שיגרו אתמול מכתב לשר האוצר משה כחלון וקראו לו "למנוע צעדים חפוזים ולא אחראיים שיתבררו לאחר מעשה כהרי גורל". במכתב הזכירו כי 70% מלולי ההטלה שוכנים ביישובי גבול הצפון וציינו כי האזור ידע שנים קשות של לחימה. "מתוקף ניסיוננו הביטחוני ומהיכרותנו את מרקם החיים בגבול הצפון ואת הקשר בין ההתיישבות לביטחון ולחוסן הלאומי של ישראל, אנו קוראים לפעול ולבטל את הכוונה לפגוע ביישובים ובפרנסתם", כתבו לכחלון. "שום פיצוי כספי לא יפתור את הבעיה, שכן לישראל יש עניין שיהיו חיים פעילים וחקלאות איתנה לאורך קו הגבול". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ