אמוניה דלפה בעתלית; בעלי המפעל יזומנו לשימוע בחשד לתחזוקה לקויה

שישה צוותי כיבוי אש הוזנקו למקום ואטמו את הדליפה בצנרת מפעלי פרי אור. חיילי הבסיס הסמוך התבקשו שלא לצאת ממנו והמתרחצים הונחו להתרחק מהמקום

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

אמוניה דלפה במהלך הלילה (ראשון) מצנרת מפעלי פרי אור בעתלית. שישה צוותי כיבוי אש ויחידת החומרים המסוכנים (חומ"ס) הוקפצו למקום סמוך לשעה 04:00, וסגרו את המגוף כדי לעצור את הדליפה. סגר הוטל על בסיס חיל הים הסמוך ומתרחצי קו החוף, והוסר לאחר שהדליפה נאטמה ונערכה הערכת מצב מחודשת. 

משירותי הכבאות נמסר כי בשעות הלילה התקבל בחדר המבצעים של תחנה אזורית חדרה דיווח על דליפה מצנרת במפעלים. צוותי הכיבוי עצרו את הדליפה תוך שימוש בחליפות מיגון ייעודיות. במקום נשארו צוותים מהתחנה האזורית בחדרה, על מנת לוודא כי אין עדויות להמצאות חומר מסוכן נוסף באוויר.

צוותי כיבוי האש סמוך למפעל בעתלית, אתמולצילום: דוברות כבאות מחוז חוף

מהמשרד להגנת הסביבה מסרו כי כמות האמוניה שדלפה היתה קטנה ולא היוותה סיכון לאוכלוסיה. "בתחקיר שערכו אנשי המשרד להגנת הסביבה בשטח עלה חשד כי הדליפה התרחשה בעקבות תחזוק לקוי בחלק מציוד המפעל והוחלט לזמן לשימוע את בעלי המפעל ולנקוט נגדם בכל אמצעי האכיפה הנדרשים".

בחודש שעבר התרחשה דליפה של אמוניה בחלקו הדרומי של כביש 6, בעקבות תאונה בין משאית למכונית פרטית. כבאים אטמו את הברז שממנו דלף החומר והדליפה פסקה תוך זמן קצר. בעקבות התאונה והדליפה נסגר הכביש לתנועה ממחלף שורק דרומה אך נפתח לאחר שעה קלה.

אמוניה הוא כימיקל המורכב מחנקן ומימן, קיים בטבע ומיוצר גם כן על ידי בני אדם. השימושים העיקריים באמוניה הם כחומר גלם בתעשייה וחומר המיועד לתהליכי קירור במפעלים ומתקני אחסון. חומר זה נפלט לסביבה כגז חסר צבע אך בעל ריח חריף. מדובר בחומר בעל תכונות קורוזיביות שעלול לגרום לגירוי חריף בעיניים ובמערכת הנשימה.

בחשיפה לריכוזים גבוהים גורמת האמוניה לכוויות קשות שעלולות לגרום לעיוורון, פגיעות קשות בריאה ומוות. בישראל מרבית האמוניה נמצאת במיכל אחסון גדול הנמצא במפרץ חיפה ומשם היא מועברת למפעלים שונים, בדרך כלל לתהליכי קירור במפעלי מזון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ