עיריית ירושלים סגרה את רוב שטח גן סאקר לציבור למשך חול המועד לטובת פסטיבל בתשלום

הפארק משמש באופן מסורתי אלפי ירושלמים ומטיילים כאתר בילוי במהלך החג. תושב העיר: "שוד של המרחב הציבורי", העירייה: הפסטיבל מושך מבקרים ותורם לעסקים בעיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים48
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים סגרה חלק ניכר ממדשאות גן סאקר במהלך החג לטובת פסטיבל היי-טק. גן סאקר משמש באופן מסורתי אלפי ירושלמים ומבקרים כאתר בילוי ונופש במהלך החג. כרטיס הכניסה לפסטיבל עולה 144 שקלים.

היום (שני) נפתח בגן סאקר אירוע "גיק-פיקניק", פסיבל בינלאומי של מדע, טכנולוגיה ואמנות עתידנית. הפסטיבל והא פרי יוזמה של עיריית ירושלים והמשרד לענייני ירושלים. על פי העירייה, הפסטיבל זוכה להצלחה ו-30 אלף כרטיסים נמכרו עוד לפני פתיחתו. עם זאת, תושבים בעיר מתלוננים כי לצורך הפסטיבל סגרה העירייה את רוב שטח הגן,  ולא מתאפשרת גישה חופשית למקום. עלות כרטיס הכניסה לפסטיבל למבוגר עומדת על 144 שקלים, ילד ישלם 114 שקלים ומשפחה 404 שקלים. העירייה ויוזמי הפסטיבל מציעים הנחות שונות לתושבי העיר ולחברי ארגונים שונים.

המתחם המגודר של פסטיבל גיק-פיקניק בגן סאקר בירושלים, אתמול
חרדים מבלים בגן סאקר, ארכיון

"גן סאקר הוא שטח פתוח שמשמש את כל המגוון של תושבי ירושלים 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע", אמר עו"ד יוסי וולפסון, תושב העיר. "הקפתו בגדרות, וסגירתו רק למי שיכול לרכוש כרטיסים יקרים, היא שוד של המרחב הציבורי לטובת אינטרסים מסחריים. זו התנהלות של עירייה שמתנכרת לתושבי העיר, מתמכרת למיזמים גרנדיוזיים המיועדים לתיירות חוץ ופנים עשירה, ועושה במרחב הציבורי כמו היה נדל"ן של עסקני העיר", לדבריו.

מעיריית ירושלים נמסר כי הפסטיבל נערך לראשונה בארץ בירושלים וכי הוא מושך לעיר מספר גדול של מבקרים ומהווה תרומה לבתי המלון, למסעות ולעסקים בעיר. "המעוניינים לבלות בפארקים יוכלו לעשות זאת בלא פחות מתשעה דונם בגן סאקר שיישארו פנויים, כמו גם מגרשי המשחקים, וכמו כן יעמדו לרשותם פארקים רבים בהם גן העצמאות, פארק ירושלים, פארק הצבאים, גן בלומפילד, גן הוורדים, יער ירושלים, עמק לבן ועוד. כמו כן ב-26 פארקים תקיים העירייה לראשונה פעילות חינמית למשפחות".

בעירייה הוסיפו כי "טענות מסוג זה מעולם לא נשמעות שמתקיימים מופעים בגני יהושע בתל אביב ובכל פארק אחר בארץ ואין סיבה שדווקא בירושלים תהיה התייחסות אחרת".

מפיקי האירוע מסרו בתגובה: "הפסטיבל מאפשר לתושבי ירושלים ליהנות מהאירוע הגדול ביותר שקורה כיום בישראל מבלי לצאת את גבולות העיר. הפסטיבל מופק על ידי חברת הפקה ירושלמית, מספק פרנסה למאות מתושבי העיר ומושך אליה עשרות אלפי תיירים ומבקרים מרחבי הארץ".

לטענת המארגנים, הפסטיבל תופס רק כמחצית מ-120 הדונמים של גן סאקר. אלא שמדידה של שטח הגן מעלה כי הפסטיבל תופס את רוב שטח המדשאות, שהוא האזור שבו נוהגות משפחות לבלות. 

"התערוכה הטכנולוגית נשמעת לי יפה, אך נראה לי שהמקום והזמן ממש לא מתאימים", אמרה חברת מועצת העיר (מרצ) לורה ורטון. "לא נכון ואף מקומם לסגור את רוב הגן הכי גדול בעיר בפני תושבים לצורך פעילות שרוב רובו של הציבור לא יוכל להשתתף בה. לעשות זאת בחופשה הכי ארוכה של שנת הלימודים,  למעט חופשת הקיץ, זה חוסר התחשבות טוטאלי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ