איסור התנועה ליד מעון רה"מ בירושלים הורחב; הולכי רגל נדרשים לעשות עיקוף

זה כחצי שנה שרחוב בלפור, הסגור בקביעות למכוניות, נסגר מדי יום למשך שעות רבות גם להולכי רגל. לשכת נתניהו: ההגבלות מבוצעות על פי הערכת מצב ביטחונית שמתקיימת מעת לעת

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בחודשים האחרונים חלה החמרה במדיניות האבטחה סביב בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. במסגרת זו, הורחב האיסור על תנועת מכוניות בסביבת המעון גם אל הולכי רגל ואלה אינם מורשים להשתמש במדרכות במשך חלק ניכר משעות היום.

הרחובות בלפור וסמולנסקין, הנמצאים בסמוך לבית בשכונת רחביה, נסגרו לתנועת כלי רכב כבר לפני שנים רבות, כחלק מנוהלי האבטחה שאומצו לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין. ברחוב מוצבים מחסומים המאוישים על ידי שוטרים ואנשי היחידה לאבטחת אישים. רק תושבי הרחוב מורשים להיכנס למקום עם רכבם, לאחר בידוק.

אם וילדיה הולכים בסמוך לבית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים

בשנתיים האחרונות החלו המאבטחים לחסום מפעם לפעם את הרחוב גם למעבר הולכי רגל המבקשים להשתמש במדרכה שלצד הבית. ההפרעות לתנועת הולכי הרגל לא היו נדירות ובוצעו ככל הנראה בסמוך לשעות יציאת או כניסת שיירת ראש הממשלה.

אלא שלפני כחצי שנה הורחבו משמעותית שעות חסימת הרחוב להולכי רגל. החסימות נעשות בזמנים משתנים וקשורות ככל הנראה לנוכחותו של ראש הממשלה בבית או למועדי היציאה והכניסה שלו. תושבים מעידים כי כיום נאסרת תנועת הולכי רגל ברחוב לאורך שעות ארוכות במהלך היום.

רחוב בלפור הוא ציר הליכה חשוב למי שמבקש להגיע מרחביה למרכז ירושלים. חסימתו מאלצת את הולכי הרגל לבצע עיקוף ארוך. הרחוב משמש גם מורי דרך שעורכים סיורים על ההיסטוריה של השכונה ושל בית אגיון, שהפך לבית ראש הממשלה.

גם קבוצות תיירים מורחקות

השבוע הגיע לרחוב המדריך דביר סורמלו עם קבוצת תיירים וסולק על ידי המאבטחים. "נדהמתי לגלות כי הרחוב סגור לחלוטין גם למעבר הולכי רגל", סיפר סורמלו בפוסט שפרסם ברשת, "עמדתי בפתחו של הרחוב, ליד המחסום, התחלתי לספר את סיפורו של הבניין וטרחתי להביע את דעתי בנוגע לשיגעון האבטחה הפוקד את מדינתנו".

"תוך כדי הדרכה ניגש אלינו מאבטח חסון, וחובה לומר גם אדיב, ודרש ממני שלא להמשיך ולדבר במקום שבו עמדתי שכן 'המקום אסור בהפגנה' ועלי לגשת לצד אחר של הרחוב", הוסיף סורמלו, "כל ניסיון להבין כיצד הבעת דעה אישית במהלך סיור הפכה להפגנה לא זכה לתשובה ברורה, אך הושמע איום שאם לא אעשה כן, ומיד, תוזמן למקום ניידת".

לאחר שסורמלו ביקש לראות את תעודת השוטר של המאבטח, הוא עצמו התבקש למסור תעודה לבדיקה ופרטיו נרשמו. "זה התחיל לאחר רצח רבין ובכל פעם זה נעשה קצת יותר מהודק", אומר סורמלו, "זה הופך להיות לא נעים כשמסתכלים עלינו כחשודים. כשאני עושה מילואים אף אחד לא בודק אותי לפני שנותנים לי נשק".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הגבלת מעברם של הולכי רגל שאינם דיירי רחוב בלפור מבוצעת משיקולי אבטחה ועל פי הערכת מצב ביטחונית הנערכת מעת לעת. גם במצב דברים מעין זה, מתאפשר, בכפוף להפעלת שיקול דעת, מעברם של מי שאינם דיירי הרחוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ