הממשלה תעביר 24 מיליון שקל להקמת מבני ציבור ביישובי המפונים מגוש קטיף

במרבית התקציב צפויה לזכות המועצה האזורית חוף אשקלון, בה שוכנו מרבית המפונים. בבאר גנים וניצן מתלוננים על מחסור בתשתיות וסחבת בבנייה, חרף הגידול המתמיד באוכלוסיה

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

הממשלה צפויה לאשר בקרוב העברת 24 מיליון שקל לטובת הקמת מבני ציבור בישובים שהוקמו עבור מפוני גוש קטיף. הכסף יגיע מתקציבי משרדי האוצר, השיכון והחקלאות. מרבית התקציב יוזרם למועצה האזורית חוף אשקלון, שקלטה על פי הערכות יותר ממחצית מהמפונים. מדובר בסכום שאינו כלול בכספי הפיצויים שתוקצבו בזמנו עבור מפוני גוש קטיף.

השבוע התבשר ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, ששר האוצר אישר את בקשת המועצה והתושבים להקצאה תקציב לטובת לעניין. במועצה אמרו כי הכספים יוקצו בעיקר ליישובים באר גנים וניצן, בהם יש מספר נמוך במיוחד של מבני ציבור. דוברו של שר האוצר אישר את הפרטים.

הישוב ניצן, השנהצילום: אילן אסייג

יו"ר עמותת תושבי באר גנים, אבי בורשטיין, סיפר כי בשנים האחרונות חל גידול דרמטי במספר התושבים ביישוב. לדבריו, לפני שנתיים גרו בבאר גנים 80 משפחות בלבד וכיום הוא מאכלס כ-250 משפחות. עם השלמת בנייתם של בתי מגורים נוספים צפוי מספר התושבים לגדול עוד.

לדברי בורשטיין, על אף שחלק מהמבנים כבר מצויים בהליכי בניה, הדבר מתעכב בגלל היעדר משאבים וסכסוכים עם קבלנים. "העסק מתקדם לא כל כך לשביעות רצוננו בשנתיים האחרונות, אבל יותר ממה שהיה. ישנם שלושה בתי כנסת שבנייתם הסתיימה. בנוסף לכך, יש שני בתי כנסת שהתחילו את בנייתם אך היא נתקעה". בורשטיין הוסיף כי ישנה גם תוכנית לבניית מתנ"ס שטרם יצאה לפועל, כך שכרגע המועדון הקהילתי פועל במבנים יבילים.

ניסים חביב, יו"ר אגודת יוצאי נווה דקלים ביישוב ניצן, מספר אף הוא על מחסור חמור בתשתיות. ביישוב חיות כיום כ-500 משפחות. לדברי חביב, בניצן ישנם ארבעה בתי כנסת חדשים, בהם שלושה שפועלים במבנה שהיה מיועד להריסה, ואחד שפועל במבנה יביל.

בין המועצה האזורית חוף אשקלון והמפונים מגוש קטיף קיימת מתיחות על רקע המחסור בתשתיות. כך, לפני כשבועיים נותק זרם החשמל למבני הציבור הזמניים בניצן, בגלל חוב של כ-30 אלף שקלים שהן המועצה והן התושבים סירבו לשלם. בהודעה ששלחה "עמותת ועד מתיישבי גוש קטיף", שחבריה לא נבחרו מעולם אך רואה עצמה מייצגת את המפונים, נמתחה ביקורת חריפה על המועצה. "המועצה פועלת בצורה דורסנית ואגרסיבית", כתבה העמותה, "היא אינה נוקפת אצבע כדי לקדם את תהליכי השיקום והבנייה מחדש". דוברת המועצה האזורית חוף אשקלון, דיתי ארד, ענתה: "המועצה האזורית חוף אשקלון תמשיך לסייע, לבנות, ללוות ולשקם את מפוני גוש קטיף  - בכלל זה גם אנשי עמותות פרטיות הפוגעים לרוב באחיהם המפונים ומתיימרים לייצג את כולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ