בשל האיסור לצעוד ברחוב הראשי: בוטל מצעד הגאווה בבאר שבע

מארגני המצעד הודיעו על ביטולו, לאחר שבג"ץ קיבל את עמדת המשטרה, ואסר על המצעד לעבור בשדרות רגר המרכזיות בבאר שבע. במקום זאת, תתקיים עצרת מחאה מול בניין העירייה

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

מארגני מצעד הגאווה בבאר שבע הודיעו הערב (רביעי) שלא יקיימו אותו, נוכח פסיקת בג"ץ ולפיה לא יורשו המפגינים לצעוד בשדרות רגר, אחד הרחובות המרכזיים בעיר. תחת זאת, יקיימו מחר עצרת מחאה מול בניין העירייה, בשעה שש בערב.

מהבית הגאה בבאר שבע נמסר הערב: "החלטת בג"ץ היום לימדה אותנו ששקרים, פוליטיקה, איומים, הומופוביה ואלימות מקבלים חיזוק. היום למדנו כי הקהילה הגאה בבאר שבע ובכל הארץ - דמה הפך הפקר ומשטרת ישראל לא יכולה להגן עלינו עוד. היום למדנו כי עיריית באר שבע מפקירה את דמנו ואת דם ילדנו לפוליטיקה שנעשית בכוחנות במחשכים. המאבק הזה הוא רק תחילתה של דרך הוא לא נגמר הוא רק התחיל".

נציגי המשטרה והעותרים בבית המשפט העליון, היוםצילום: אמיל סלמן

מוקדם יותר היום דחה בג"ץ את העתירה נגד החלטת משטרת באר שבע, שלא לאפשר למצעד הגאווה לעבור בשדרות רגר. בהחלטתם כתבו השופטים חנן מלצר, סלים ג'ובראן וענת ברון כי השתכנענו שהמידע המודיעיני שהציגה המשטרה בפניהם מצדיק סטייה חלקית מהרחוב הראשי. עוד כתבו השופטים: "אנו סבורים כי אין בשינוי כדי לפגוע בחופש ההפגנה ובחופש הביטוי, אלא איזון שהתבקש מחובה לדאוג לשמירה על הביטחון והסדר הציבורי".

בדיון בבית המשפט הציגה המשטרה לשופטים, במעמד צד אחד, את המידע המודיעיני בנוגע לאיומים הצפויים על המצעד. השופט מלצר אמר כי החומר שהוצג קשה וכי בקרב שני הצדדים - מתנגדי המצעד ומשתתפיו הפוטנציאליים - היו קריאות לשאת נשק. העותרים, מארגני המצעד והאגודה לזכויות האזרח, דחו את הצעת הפשרה של השופטים, שלפיה המצעד יתקיים בתוואי חלופי ויעבור בחלקו בשדרות רגר.

את העתירה הגישו הבית הגאה בבאר שבע והאגודה לזכויות האזרח, לאחר שהמשטרה חזרה בה מהאישור העקרוני למעבר המצעד ברחוב הראשי. בתגובה מקדמית שהגישה המשטרה לעתירה נכתב כי ההחלטה התקבלה בין היתר בשל חשש לביטחון המשתתפים במצעד, ומשום שבאזור ישנם "מוסדות דת רבים, והדבר עלול להוביל לפגיעה עמוקה ברגשות הדת".

מוקדם יותר, הביעו מנהיגי הקהילה החרדית בבאר שבע התנגדות לקיום המצעד, בפרט ברחוב הראשי של העיר. בין המתנגדים למצעד גם רבה של העיר, יהודה דרעי.

עד כה לא ידוע על מעצרים שבוצעו בעקבות הידיעות המודיעיניות שהתקבלו בנוגע לאיום על חיי הצועדים. בשיחה עם כתבים אתמול אמר מפקד תחנת באר שבע, אפי שיימן, כי אינו יכול לענות בשלב זה על השאלה אם בוצעו מעצרים והוסיף כי "הפעילות האופרטיבית לא מסתכמת במעצרים או עיכובים. מבוצעת פעילות מודיעינית ענפה שאני לא יכול לפרט כרגע". לשאלת "הארץ" אם ישנו קשר בין הפרסומים בכלי התקשורת על התנגדותו של רב העיר, יהודה דרעי, לקיום המצעד בשדרות רגר, לבין מועד קבלת הידיעות המודיעיניות אמר שיימן, "אני דוחה את זה על הסף. כל העבודה נעשתה במקצועיות וביושרה כדי לשמור על האיזון ועל האינטרס הציבורי". לשאלה כמה פעמים נפגש מפקד התחנה עם הרב, לא השיב שיימן. דוברת המשטרה אף דרשה שלא יענה על השאלה והודיעה כי "השאלות נגמרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ