החלה הריסת הסינרמה, שלושה מגדלים וחניון ייבנו במקום

דחפורים החלו להכות היום באולם, שבמשך עשורים, מאז נחנך ב-1966 שימש כמרכז התרבות של תל אביב. פרט לעיתונאים וצלמים, איש לא בא להיפרד מהמבנה המיתולוגי, שהריסתו תמשך כחודש

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דחפור הורס את בניין הסינרמה בתל אביב, היום
אילן ליאור
אילן ליאור

הריסת שני סמלים של העיר תל אביב יצאה השבוע לדרך. אחד מהם ישוב אליה משודרג בעוד כשנתיים ואילו השני יפנה את מקומו למיזם נדל"ן. ביום שני החלה הריסתו של אצטדיון בלומפילד, שישופץ ומספר המקומות בו יוכפל. היום (חמישי) הכו הדחפורים באולם הסינרמה, שהיה במשך כמה עשורים מרכז תרבות – תחילה כבית קולנוע ייחודי ובהמשך כהיכל להופעות ומועדון. במקומו יקום תחילה חניון ציבורי ובהמשך מתוכננים להיבנות שם שלושה מגדלים.

הסינרמה מוכר בזכות צורתו העגולה והכיפה המתנשאת מעליו. הוא נחנך בשנת 1966 ושימש אז בית קולנוע יחיד בישראל להקרנת סרטים על מסך קעור, באמצעות שלושה מקרנים. הקולנוע חדל לפעול כעבור שנים אחדות והמבנה עמד ריק עד 1986, אז נפתח בו מועדון ענק ומודרני שהפך למוקד משיכה תל אביבי. בהמשך שימש המבנה גם להצגות תיאטרון, אירועים, הופעות, כנסים פוליטיים ואף התקיימו בו טקס בחירת מלכת היופי והקדם אירוויזיון. בעשור האחרון עמד נטוש.

הריסת הסינרמה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

בראיון ל"הארץ" לפני כחמש שנים, בעת אישור התכניות לבניית המגדלים, סיפר המפיק שמעון שירזי על ייחודיותו של הסינרמה. "כשהיינו רוצים לעשות אירוע ענק היינו הולכים לשם. זה היה המקום האולטימטיבי לעשות מגה אירוע. נכנסו לשם 4,000-5,000 איש", אמר מי שהפיק בסינרמה כמה מסיבות בשנות ה-90. "זה לא סתם האנגר. זה לא כמו גני התערוכה או האנגר 11. זה מועדון ענק בלב העיר. זה הקדים את זמנו. חבל שהורסים מבנים כאלה".

לא היה הבוקר מי שבא להיפרד מהסינרמה. רק עיתונאים וצלמים תיעדו את סופו של המבנה. ההריסה צפויה להימשך כחודש ותכלול פירוק של אסבסט. השטח, כ-30 דונם בבעלות עיריית תל אביב, יוסב תחילה לחניון ציבורי ובו כ-250 מקומות, שתפעיל חברת אחוזות החוף. בשנים הקרובות תחל במתחם בנייתם של שלושה מגדלים בגובה של עד 40 קומות לתעסוקה, משרדים, מגורים, מסחר ושטחי ציבור. העירייה נערכת בימים אלה לשיווק השטח.

הסינרמה בתל אביב, הבוקרצילום: עופר וקנין

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ