תינוקת מתה לאחר לידת בית בירושלים

בישראל מתקיימות מדי שנה כ-500 לידות בית, מתוך קרוב ל-180 אלף לידות. המדיניות המוצהרת של משרד הבריאות היא שהמקום המיטבי ללידה הוא בית החולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תינוקת הגיעה הערב (חמישי) לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים מיד לאחר לידת בית כשהיא ללא רוח חיים. על פי הודעת בית החולים, הודעה נמסרה למשרד הבריאות ולמשטרה.

באפריל מתה תינוקת מסיבוך של לידת בית ביישוב בעמק יזרעאל. צוותי מד"א שהוזעקו למקום ביצעו בה פעולות החייאה לאחר שאיבדה את הדופק והנשימה, אולם מאוחר יותר קבעו את מותה.  

ניידת טיפול נמרץ מחוץ לבית החולים הדסה, 2012צילום: שירן גרנות

לפי הערכות, בישראל מתקיימות מדי שנה כ-500 לידות בית, מתוך קרוב ל-180 אלף לידות. אחד הקשיים להעריך במדויק את שכיחות לידות הבית נובע מכך שלא כל לידה שמתרחשת בבית היא לידת בית מתוכננת, ומאידך לא כל לידת בית שתוכננה אכן מתרחשת בבית. זאת, מפני שלעיתים נאלצות היולדות להגיע וללדת בבית החולים בגלל סיבוכים רפואיים. משרד הבריאות אינו עורך רישום של לידות בית.

החוק בישראל מתיר לידות בית. עם זאת, המדיניות המוצהרת של משרד הבריאות היא שהמקום המיטבי ללידה הוא בית החולים. מדיניות זו באה לידי ביטוי בכך שרק נשים שילדו בבתי חולים, או התאשפזו בהם תוך יממה מהלידה, זוכות למענק לידה מביטוח לאומי. עם זאת, במארס אישרו חברי ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק שתאפשר גם לנשים היולדות בביתן לקבל מענק לידה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ