משרד הפנים ייאלץ לבחון מחדש את זכאותם של אלפי בדואים להצביע בבחירות המקומיות

ביהמ"ש קיבל את עתירתם של 5,000 מתושבי מועצת אל-קסום נגד החלטת המשרד שלא להכיר בהם כבעלי זכות הצבעה. הסיבה להחלטה: בתעודות הזהות הם משויכים לפי שבט ולא לפי יישוב

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע ביטל אתמול (ראשון) את החלטת משרד הפנים לא להכיר באלפי תושבי המועצה האזורית אל-קסום שבנגב כבעלי זכות בחירה בבחירות המקומיות. זאת, מכיוון שסעיף המען בתעודות הזהות שלהם הוא לפי שיוך שבטי ולא לפי שם היישוב. בעקבות כך, יבחן משרד הפנים מחדש את זכאות התושבים להצביע.

בחודש שעבר דחה מנהל הבחירות, מוטי ברקוביץ', כ-5,000 בקשות של תושבי אל-קסום להשתתף בבחירות המקומיות שייערכו ב-29 בנובמבר. החלטתו של ברקוביץ' התקבלה בניגוד להחלטת ועדת הבחירות. בהחלטת בית המשפט המחוזי, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, נדרש משרד הפנים לבחון מי ממגישי הערר מתגורר בשטח השיפוט של המועצה ולפיכך רשאי להצביע.

המועצה האזורית אל-קסום
המועצה האזורית אל-קסוםצילום: אליהו הרשקוביץ

ב-21 לאוגוסט התכנסה ועדת הבחירות של אל-קסום, המורכבת מנציגי היישובים, עובדי המועצה ופקידים ממשרד הפנים, ודנה בעררים. הסיבה העיקרית שבגינה הוגשו העררים היא העובדה שחלק גדול מהתושבים המתגוררים ביישובי המועצה לא שינו את כתובת מגוריהם ליישוב שבו הם מתגוררים, והם עדיין רשומים על פי השיוך השבטי. כך, למשל, תושבי מולדה, המתנגדים לשם היישוב שניתן להם על ידי המדינה, עדיין רשומים כשבט אל-אטרש. סיבה נוספת לאי-שינוי כתובת המגורים, היא החשש של התושבים לאבד זכויות על אדמות הנמצאות בהליך של תביעת בעלות.

"העתירה מתקבלת באופן שהעותרים והעוררים המתגוררים בתוך תחומי המועצה, דהיינו בתוך השטחים המסומנים בקו כחול ומענם מצוין כשבט אל-אטרש, שבט אל-סייד ושבט אבו-כף, יירשמו בפנקס הבוחרים של הבחירות", כתבה השופטת רות אבידע בהחלטתה.

השופטת הבהירה כי אין לייחס להחלטה "השלכות רוחב" לגבי כלל האוכלוסייה הבדואית, וכי ההחלטה נוגעת אך ורק למי שהגישו את העררים. עוד הוסיפה השופטת כי הפרשנות שנקט משרד הפנים לחובת רישום המען כתנאי להיכללות בפנקס הבוחרים נכונה, אך יש ליישמה מהבחירות הבאות. אף שקיימים מקרים דומים גם במועצת נווה מדבר, המועצה האזורית הבדואית השנייה בנגב שבה ייערכו בחירות, שם לא התקבלו עררים כלל.  

לפני שבועיים עתרו שישה מתושבי היישובים מולדה ואל-סייד, באמצעות עו"ד עבדאללה דכוור לבית המשפט בשמם ובשם שאר העוררים מאל-קסום בבקשה להיכלל בפנקס הבוחרים. "דינה של החלטת מנהל הבחירות בעניין דחיית העררים להיות בטלה ומובטלת", נכתב בעתירה, "אין לה כל תוקף משפטי, היא פסולה, התקבלה ללא כל סמכות, נגועה משיקולים זרים, אינה מידתית, קיצונית בנסיבות העניין ונפלו בה פגמים מהותיים לכל הוראות הדין והחוק".

על פי נתוני המועצה ונתוני משרד הפנים, מועצת אל-קסום מספקת שירותים לכ-48 אלף תושבים. כ-24 אלף מתוכם מתגוררים בתוך תחומי "הקו הכחול" של שבעת יישובי המועצה. עם זאת, על פי מרשם האוכלוסין, נכון לתחילת יולי 2016 היו רשומים במועצה 6,107 תושבים בלבד. פנקס הבוחרים, נכון לתחילת יולי 2016, המועד האחרון שנקבע לרישום עבור הבחירות הקרובות, והוא מונה 3,097 בעלי זכות הצבעה בלבד.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי מסר את עמדתו לבית המשפט לעניינים מינהליים, וכי ילמד את פסק הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ