יותר מאלף בדואים בנגב הפגינו במחאה על הריסת בתים לא חוקיים

רוב הכפר ביר הדאג' מוכר, אולם חלקים ממנו נמצאים על אדמות פרטיות ובשבוע שעבר הרסה המדינה כמה מבנים. "הורסים את הבתים לבדואים בכדי להגדיל שדות ליהודים", נכתב על אחד השלטים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ההפגנה מול בניין מועצת רמת נגב, הבוקר
ההפגנה מול בניין מועצת רמת נגב, הבוקרצילום: פורום דו-קיום בנגב
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

כ-1,200 תושבי ביר הדאג' שבנגב הפגינו היום (ראשון) מול בניין מועצת רמת הנגב במחאה על מדיניות הריסת הבתים הלא-חוקיים בכפר. במהלך ההפגנה התושבים חסמו לזמן קצר את כביש 40 בתיאום עם המשטרה.

מוחמד זנון, תושב ביר הדאג' שהשתתף בהפגנה, אמר כי הוא מבחין בשינוי מדיניות בתקופה האחרונה. "פעם היו הורסים לנו רק בתים חדשים, עכשיו הרסו למשפחה ביישוב בתים ישנים, הרסו להם שבעה בתים, עם ילדים, תינוקות בלי שום צדק". לדבריו, "אנחנו נמצאים במשא ומתן עם הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית ועוד לא הגענו להסכמות, אז זה לא נכון שיבואו ויהרסו כשאנחנו תוך כדי משא ומתן".

הרקע להפגנה הוא הריסת מבנים שבוצעה בשבוע שעבר בכפר על ידי רשויות המדינה, בהן הרשות למקרקעי ישראל והמשטרה. ביר הדאג' ברובו הוא כפר בדואי מוכר, אולם חלקו נמצא על אדמות פרטיות של יהודים שרכשו את הקרקע. מפעם לפעם מבצעת המדינה הריסות של מבנים שהוקמו בשטח זה, או של מבנים חדשים שהוקמו באופן לא-חוקי בכל שטחי הכפר. ההערכה כיום היא שמדובר במאות מבנים שהוקמו על שטח פרטי.

כפר ביר הדאג' סמוך ליישוב רתמים במועצה האזורית רמת הנגב, ולכן חלק מהשלטים שהונפו היום הפנו את האחריות למדיניות ההריסות ליישוב עצמו. לדברי תושבי הכפר, רתמים מפעיל לחץ על הרשויות לקיים משטר אכיפה נוקשה. "הורסים את הבתים לבדואים בכדי להגדיל שדות ליהודים", נכתב על חלק מהשלטים, וגם: "הורסים לנו את הבתים ולרתמים בונים". בנוסף, לפני כשנה הכריזו במשרד השיכון והבינוי על הקמתם של חמישה יישובים חדשים בנגב, אחד מהם, "נווה גוריון", אמור להיבנות על האדמה הפרטית, אולם לפי גורמים מקצועיים תוכנית זו לא תצא לפועל.

זנון הוסיף כי הבתים שנהרסו היו בתים הצמודים ליישוב רתמים. "אנחנו ביחסים טובים עם כל היישובים מסביב, אבל ברתמים הגיע גרעין של מתנחלים והם רוצים להתרחב, אז הם לוחצים על כל הרשויות בכדי להרוס", אמר. "המדינה עכשיו שותלת אצל הילדים שלנו שנאה, המשטרה עצמה באה והורסת, איך אני אוכל להסביר לדור הבא שהמשטרה והממשלה באות להגן עליהם? אל תבואו אלינו בהאשמות אם הדור הבא יהיה אלים, מופרע, ולא מתחבר למדינה".

מנכ"לית "פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי", חיה נח, אמרה היום: "הכפר ביר הדאג' הוכר לפני יותר מעשור, ועם זאת נהרסים בו מדי שנה בתים רבים מבלי להציע פתרון דיור חלופי. הריסות הבתים רק מחריפות את המתח בין התושבים לבין המדינה, אשר מותירה בביר הדאג' עשרות משפחות בשנה ללא קורת גג, ומאות משפחות בנגב ללא כל פתרון בתחום הדיור. הנחישות והסולידריות שהפגינו היום תושבות ותושבי הכפר ראויות להערצה".

מהרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית נמסר בתגובה: "ליישוב ביר הדאג' תוכנית מתאר ותב"ע בתוקף כבר כמה שנים, אולם לצערנו תושבי היישוב לא נכנסו להסדרה עם המדינה כבר כמה שנים. כל התושבים עברו לשם מאזור רמת חובב ללא רשות לאדמות בבעלות המדינה, וזוהי פלישה לא חוקית. כל הבתים נבנו ללא היתרי בנייה".

עוד נמסר כי "המדינה הכינה תוכנית לכ-1,300 יחידות דיור במקום ומגרשים מוגדלים של חמישה דונם שניתנים לתושבים ללא תמורה. התושבים לא הגיעו להסדרה עם המדינה כשהוצע להם בשנת 2012, וכעת המדינה יצאה במבצע נוסף להסדרת היישוב לאחר שהתקבל אישור בהנהלת המינהל להצעתו של השר אורי אריאל. כל התושבים יכולים להסדיר את מעמדם ולקבל קרקע לבנייה ביישוב ללא תמורה בהתאם לתנאי זכאותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ