חלק מהעצורים מעורבים בדליקות ביישובים ערביים ואינם קשורים לשריפות בחיפה

אף שאין איסור פרסום, במשטרה מוסרים רק מידע חלקי על החשדות. אין עצורים בשריפות הגדולות בזכרון יעקב, בחיפה ובנטף, ובחלק מהמקרים המניע הלאומני מוטל בספק

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

המשטרה מסרה כי 23 חשודים נעצרו בימים האחרונים בחשד להצתה או הסתה להצתה, אך המשטרה נמנעת מלספק את מלוא הפרטים על החשדות המיוחסים לעצורים במעורבות בהצתות או על מצבם החוקי. זאת, אף שאין צו איסור פרסום האוסר על מסירת המידע. המידע שמתקבל מדוברות המשטרה הוא חלקי ולא מסודר. לדברי המשטרה, בסך הכל נעצרו כ–30 בני אדם בקשר לגל השריפות. שבעה מהם שוחררו. 13 שנעצרו על ידה ועוד עשרה נעצרו על ידי צה"ל. דוברות המשטרה העבירה פרטים בסיסיים על הארכת מעצרם של 11 חשודים, כולם מעורבים לכאורה בשריפות קטנות, ולא באחד ממוקדי האש הגדולים כמו נטף, זכרון יעקב או חיפה.

במרבית הארכות המעצר הידועות, הנסיבות מעלות שאלות בנוגע לרקע הלאומני של המעשים, לכאורה. כך, למשל, תושב נצרת, שמעצרו הוארך, חשוד בהצתה בשכונה בעירו ושני חשודים, בני 16 ו–23, חשודים בהצתה של עלי חורש בין סאג'ור לבית ג'ן – כולם יישובים ערביים. שלושה מהחשודים שמעצרם הוארך, תושבי הכפר הבדואי בסמת טבעון, נעצרו בחשד להחזקת רכב גנוב ולמעורבות בהצתת שריפה שפרצה ביום שישי בערב, כשהרקע המיוחס להם כרגע הוא פלילי.

הסופרטנקר בטיסה מעל נטף, אתמול
הסופרטנקר בטיסה מעל נטף, אתמולצילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי

בשריפות הגדולות בזכרון יעקב ובחיפה, שמכבי האש העריכו כי נגרמו מהצתות, טרם נעצרו חשודים.

צה"ל מתגבר בינתיים את כוחותיו בגדה, לצורך איתור חשודים בהצתה. פלוגה מיחידת מגלן ופלוגה מיחידת אגוז יצטרפו לכוחות הפועלים בגדה בניסיון לאתר חשודים אלה. הכוחות בשטח פועלים כצוותי איסוף שתפקידם להיטמע ולנסות לאתר אנשים המתכוונים להצית שדות. צה"ל עצר בימים האחרונים כ–15 פלסטינים בחשד מעורבות בהצתות בגדה. חמישה מהם שוחררו.

בצבא מסרו כי אמש נעצרו חמישה פלסטינים, החשודים שניסו להצית או הצליחו להצית חלקות. אחד מהעצורים נתפס באזור אום־ריחן, לאחר שכלי טיס של חיל האוויר זיהה עשרה פלסטינים המציתים שטח במקום. כוח צה"ל פתח במרדף ועצר אחד מהם, שהועבר לחקירת משטרה. בסמוך להתנחלות אריאל זוהו שלושה פלסטינים מנסים להדליק אש בשטח.

חלק מהחשודים שהצבא עצר בימים האחרונים שוחררו בתוך זמן קצר, לאחר שמתברר כי אין להם קשר להצתה. כך היה בהר ברכה אתמול, וכך גם קרה בנבי סאלח, ביחס לחשוד במעורבות בהצתה בחלמיש.

בחלק מהאזורים, כוחות צה"ל מצלמים את החשודים בהצתה, למשל כאלה הנושאים בקבוק עם חומר דליק ומציתים אש, ולאחר מכן מנסים לאתרם לפי נתיב הימלטותם. בסוף השבוע נקראו תצפיתניות וכוחות המוצבים בגדה לשוב לבסיסם עם צאת השבת, כדי לתגבר את הפעילות לאיתור המציתים.

במקביל, כלים מאוישים מרחוק ומטוסי תצפית של חיל האוויר פועלים לאתר מציתים ולזהות מוקדי שריפה בטרם התפשטות האש. חיל האוויר מפעיל עשרה כלים מאוישים מרחוק (כטמ"ם) בעת השריפות ברחבי הארץ בניסיון לאתר מציתים ולזהות מוקדי שריפה. בסרטון שהפיץ דובר צה"ל נראה כיצד אחד מטייסי מטוסי התצפית מסייע באיתור חשודים בהצתה. "הוא עם תיק, הוא עם תיק גב", מזהה איש חיל האוויר. "רובוט, רק תאשר שאתה רואה את התמונה שלי", נשמע בסרטון, ולאחר מכן מסייע צוות המטוס בהכוונת הכוחות אל החשוד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ