הושגה שליטה על השריפה בבתי הזיקוק בחיפה

כוחות הכיבוי: "הנתונים שקיבלנו בתחילת השריפה לגבי כמות הדלק במיכל לא תאמו את הכמות בפועל" ■ מנכ"ל בז"ן: הסיבה לדליקה לא ידועה ■ הכבישים סמוך לאזור נפתחו מחדש לתנועה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נעה שפיגל
נעה שפיגל

כוחות הכיבוי השיגו שליטה על השריפה שפרצה הבוקר (ראשון) בבתי הזיקוק לנפט בחיפה, אחרי שכובתה וניצתה מחדש. לדברי מנכ"ל בז"ן, הסיבה לפרוץ הדליקה אינה ידועה: "אנחנו נתחקר ונמשיך בבדיקה כעת כשהמצב נרגע".

הדליקה במכל הדלק בבז"ן, היום
השריפה בבז"ן, היוםצילום: BAZ RATNER/רויטרס

השריפה פרצה לקראת השעה 10:00 באחד ממיכלי הדלק של בתי הזיקוק. איש לא נפגע, אך עובדים מחוות הגז הסמוכה פונו וכביש 4 וכביש 22 נחסמו בקטעים מסוימים לשני הכיוונים. גם מנהרות הכרמל מנווה שאנן לכיוון שדרות ההסתדרות בחיפה נסגרו לתנועה למשך כחצי שעה.

לאחר שכוחות הכיבוי הצליחו להשיג שליטה חלקית, האש התחדשה בשעה 13:00 וגבר החשש כי מכל הדלק עלול לקרוס. הכבאים השקיעו את עיקר המאמץ במניעת התחממות המכלים הסמוכים, אך על פי המשטרה באף שלב לא היה חשש כי השריפה תתפשט למפעלים בסביבה.

בעקבות השגת השליטה על השריפה, במשרד להגנת הסביבה הודיעו כי ריכוז זיהום האוויר באזור נמוך וכי התושבים יכולים לשהות בחוץ. מוקדם יותר קראו באיגוד ערים להגנת הסביבה לתושבי קרית מוצקין, קרית חיים, קרית אתא ורכסים לסגור דלתות וחלונות ולהישאר בבתים בעקבות עלייה ברמת הזיהום באוויר.

כוחות כיבוי האש בבית הזיקוק, היום
כוחות כיבוי האש בבית הזיקוק, היוםצילום: רמי שלוש

אבנר מימון, מנכל בז"ן אמר הערב כי "אנחנו יכולים לומר שהמצב תחת שליטה. האש במיכל שנדלק בשעות הבוקר כובתה בפעם השנייה". לדבריו, "המהירות שבה כובתה השריפה מעידה משהו על המקצועיות של האתר הזה. הנורא מכל קרה והצלחנו לכבות במקצועיות. באירוע שהיה היום פעמיים הוכח מעל לכל ספק שיש פה אנשים מקצועיים לעילא. מה שהיה כאן היום היה קשה אבל הצלחנו להתמודד עם זה".

מבז"ן נמסר הבוקר כי מדובר במכל של כ-12 אלף מטר מעוקב וכי הוא הכיל פחות מ-10% מהקיבולת שלו. ואולם דובר מחוז חוף של מכבי האש, להב אורי צ'יבוטרו אמר כי "כפי המסתמן, הנתונים שקיבלנו בתחילת השריפה לגבי כמות הדלק במיכל לא תאמו את הכמות בפועל". לדברי כוחות הכיבוי, מכל הדלק שהחל לבעור היה בתהליך ריקון.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר בעקבות השריפה כי "זה צלצול השכמה רע מאוד לממשלת ישראל. אנחנו חוזרים ומתריעים ונלחמים בכל המישורים נגד החלטת המדינה להפוך את ערי המפרץ למחסן דלקים מזהם ומסוכן. האירוע שאנו עדים לו עכשיו הוא רק דוגמה קטנה לאסון שיכול להתרחש עלינו במקרה של מתקפת טילים". יהב קרא לממשלת ישראל להתעורר והוסיף שתושבי חיפה והקריות לא יגלו עוד סבלנות. "סבלנותנו נגמרה, מדובר בחיי אדם", אמר יהב.

באחרונה התרחשו כמה תקלות במפעל כרמל אולפינים במתחם בתי הזיקוק לנפט (בז"ן) בחיפה. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי הם רואים את ריבוי התקלות בחומרה. בבז"ן אמרו כי אחרי אחת התקלות כי מדובר בתקלה נקודתית. ראש העיר חיפה יונה יהב קרא למשרד להגנת הסביבה לפעול לסגירתו המיידית של המפעל.

חיפה נפגעה קשות בגל השריפות בחודש שעבר. כ-60 אלף תושבים פונו מבתיהם ועשרות בני אדם נפגעו משאיפת עשן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ