חשד לרצח והתאבדות: אשה וארבע בנותיה נמצאו מתות בדירה שעלתה באש בירושלים

האם, שפנתה לקבלת טיפול פסיכיאטרי לפני חודש וחצי עקב דיכאון, נמצאה מוטלת על הרצפה לצד חבל תלייה בדירתה. מהעירייה נמסר כי המשפחה לא מוכרת לשירותי הרווחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות זק"א בבניין שבו התרחשה השריפה בירושלים היום

אשה וארבע בנותיה נמצאו מתות בדירה שעלתה באש ברחוב דרך חברון בירושלים. פראמדיקים של מד"א קבעו את מותן של אשה בשנות ה-30 לחייה, ילדות בנות 11, 9, 4 ופעוטה בת שנה. על האם לא ניכרו סימני כוויה, ובמשטרה בודקים חשד לרצח והתאבדות. בנוסף, במשטרה מבקשים לערוך נתיחה לגופותיהן של הבנות כדי לחקור את סיבת המוות. בני המשפחה, שעלו לפני עשר שנים מצרפת, בהם האב והסבתא, הגיעו למקום והם מטופלים על ידי אנשי הרווחה של עיריית ירושלים.

לפני חודש וחצי פנתה האם לקבלת עזרה פסיכיאטרית עקב דיכאון, אך מעיריית ירושלים נמסר כי המשפחה לא מוכרת לשירותי הרווחה, למעט קשר טלפוני יחיד שנוצר לפני שלושה חודשים ביוזמת המשפחה. אז הוצע להם להגיע לקבל עזרה ולמצות את זכויותיהם דרך הביטוח הלאומי, אך המשפחה סירבה. קרובי המשפחה ידעו לספר הלילה כי האם סבלה אמנם מדיכאון, אך איש לא העריך שהיא עלולה לסכן את ילדיה.

כבאיות מחוץ לבניין הדירות בו אירעה השריפה היום בירושליםצילום: אמיל סלמן

אריק אבולוף, מאנשי הכבאות הראשונים שהגיעו לזירה, סיפר כי כשגיעו למקום הדלת הייתה נעולה. לאחר שהכוחות נכנסו דרך מרפסת סמוכה, התגלתה להם גופת האם, מוטלת על הרצפה סמוך לחבל תלייה. בדיעבד התברר כי אחד השכנים הוריד אותה מהחבל. "צעד וחצי פנימה הרגשתי את הגופה הראשונה. משכתי החוצה ילדה למרפסת והתחלתי בהחייאה", סיפר אבולוף. "אחרי כמה דקות הפראמדיק שהיה שם אמר לי לחדול כי היה ברור שהיא מתה. אחד מלוחמי האש הוציא ילדה נוספת וככה את כולן, עד שהוציאו גם את התינוקת. בסך הכל חילצנו ארבע ילדות, כולן מחוסרות הכרה ועם כוויות קשות. מהניסיון שלנו נראה שהן היו זמן רב בתוך החדר הבוער. אחר כך התחלנו בפעולות כיבוי".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, אמר כי "זו זירה קשה מאוד שבה אמא וארבע בנותיה אינן בחיים. האירוע התחיל כאירוע שריפה, הדירה בקומה השישית הייתה נעולה והכבאים פרצו לדירה. אנחנו חוקרים מה קרה, למה ואיך, מה הרקע של האישה ומה גרם לתוצאה כה טרגית. כל האפשרויות נבדקות. יכול להיות שמדובר בשריפה, בודקים גם אפשרות להתאבדות ולרצח. האבא נמצא קרוב לזירה. אנחנו מחכים לאנשי מקצוע שתפקידם להודיע הודעות טרגיות שכאלו".

חובש רפואת חירום מנחם אסטריק, שהגיע ראשון למקום, סיפר: "ראיתי עשן מהחלון בקומה האחרונה. מיד עליתי ונכנסתי לבית, שהיה אפוף עשן, יחד עם לוחמי האש שפרצו לדירה. ראיתי אשה בשנות ה-30 לחייה מחוסרת הכרה, ללא דופק וללא נשימה. ביצעתי בדיקות רפואיות ראשוניות, אבל היא הייתה ללא רוח חיים ובתוך זמן קצר נקבע מותה. לוחמי האש חילצו אלי למרפסת הדירה 4 נפגעות מחוסרות הכרה. הן סבלו מכוויות קשות. ניסינו להעניק להן טיפול רפואי ולבצע פעולות החייאה, אבל בתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותן בשטח".

רמי, שאמו מתגוררת בבניין, סיפר: "באתי לבקר את אמא שלי והרחנו ריח של עשן. התחלנו לחפש את מקור הריח, ירדנו למטה וראינו עשן יוצא מאחד החלונות. עלינו לקומה העליונה, דפקנו בדלת ובעטנו בה, אך אף אחד לא ענה. השכן מהדירה ליד פתח לנו את ביתו, ומהמרפסת אחי ואחד מחבריו של הבעל ראה את האם תלויה במרפסת, עם סולם מונח לידה. אחי התקשר למד"א ואמרו לו להוריד אותה. הוא הוריד אותה מהחבל".

אחת השכנות סיפרה: "הם היו משפחה רגילה לחלוטין, פגשתי את הבנות רק אתמול בגן המשחקים סמוך לבית. הכל היה נראה רגיל. הן שאלו אותי איפה הכלבה שלי".

האישה טופלה באחרונה על ידי השירות הפסיכיאטרי בירושלים. לפני כחודש וחצי פנתה האישה לאחת משלוחות הטיפול המרכז הירושלמי לבריאות הנפש בשל דיכאון. ככל הידוע, לא זוהתה אצלה רמת מסוכנות גבוהה - לה או לסובבים אותה, או סימנים מקדימים להתנהגות אובדניות קיצונית. בעקבות המקרה מתכננים בהנהלת המרכז לתחקר את האירוע ולבחון לעומק את תהליך האבחון והטיפול באישה. 

לפני שלושה חודשים נוצר הקשר היחיד עם שירותי הרווחה, בו ביקשה המשפחה טלפונית בייביסיטר עבור הילדים. "הם לא פרטו לאיזה צורך או למתי. הרווחה כמובן לא מספקת שירותי בייביסיטר, אבל עלה חשש שיש אולי בעיה עם הילדים אז ברווחה הציעו להם להגיע ללשכה ולקבל עזרה - אבל הם לא היו מוכנים לשמוע. היו מוכנים לקבל רק עזרה בטלפון", סיפר מקור בשירותי הרווחה המעורה בפרטים. המשפחה סירבה להיעזר גם במיצוי זכויות דרך הביטוח הלאומי שהוצע להם באותה השיחה, ומאז אותו אירוע לא נוצר עמם קשר בשנית.

מעיריית ירושלים נמסר כי המשפחה לא מוכרת ומעולם לא טופלה על ידי שירותי הרווחה של העירייה. "ראש העיר ירושלים וחברי הנהלת העיר מביעים צער עמוק על הטרגדיה הנוראית ושולחים תנחומים לבני המשפחה. עם היוודע הטרגדיה הקשה והמזעזעת הנחה ראש העיר ניר ברקת את שירותי הרווחה, החינוך והשירות הפסיכולוגי העירוני לתת מענה לצרכי המשפחה ולמוסדות הלימוד בהם למדו בנות המשפחה ולהיערך לקראת יום הלימודים מחר".

בעירייה דיווחו כי "צוות של שלוש עובדות סוציאליות יצאו מיידית לשטח על מנת לטפל במקרה ולהעניק את כל הסיוע הנדרש. כמו כן, שני עובדים סוציאליים נוספים פועלים בבניין המגורים לתת מענה לשכנים ועובד אגף הקליטה בעירייה פועל מול הקהילה של המשפחה לסיוע ככל שיידרש.

"במקביל, מינהל החינוך נערך להפעלת אנשי מקצוע מהשירות הפסיכולוגי לטיפול בתלמידים במוסדות החינוך בהם למדו בנות המשפחה. צוותים של מינהל החינוך נמצאים בקשר עם מנהלי בית הספר ויעניקו סיוע לתלמידים ככל שיידרש. הערב תתקיים פגישה ראשונה עם צוות בית הספר להיערכות ליום הלימודים מחר בבוקר. מחר בבוקר צוותי השירות הפסיכולוגי יתגברו את הצוות החינוכי בבית הספר של בנות המשפחה כדי לסייע בשיחות מול התלמידים והחברים לכיתה וללימודים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ